[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم
دکتر سپیده مدعی نما » رژیم درمانی » رژیم روزه داری متناوب یا فستینگ چیست؟
برای استعلام از قیمت ها فرم زیر را پر نمائید

رژیم روزه داری متناوب یا فستینگ چیست؟

رژیم روزه داری (Fasting) یا رژیم 16 به 8  به این صورت است که در طی آن می بایست 8 ساعت غذا بخوریم و 16 ساعت روزه داری کنیم.

این رژیم با کاهش وزن، باعث کنترل قند خون شده و عملکرد مناسب بر مغز صورت می گیرد. خوردن یک رژیم سالم در خلال دوره غذا خوردن و نوشیدن نوشابه های بدون کالری مانند آب، قهوه و چای شیرین نشده. چه اتفاقی برای بدن در حین رژیم فستینگ یا روزه داری 16 به 8 رخ می دهد؟ در این مقاله از سایت دکتر سپیده مدعی نما، مشاوره تغذیه و رژیم درمانی درباره روزه داری متناوب بیشتر می گوید:

رژیم غذای متناوب یا ناشتایی چیست؟

 رژیم غذایی ناشتایی متناوب چرخه ای است که زمان هایی با ناشتایی و زمان هایی با خوردن همراه است و اخیرا بسیار عمومیت یافته است.

روزه داری متناوب مشخصا فواید سلامتی خاص خودش را می تواند ایجاد کند که این فواید شامل کاهش وزن و کنترل دیابت نوع 2 و موارد دیگر است. علاوه بر این موجب صرفه جویی در پول و هزینه برای شما می شود.

لازم است بدانید که روزه داری متناوب با اعتصاب غذا یا گرسنگی مغز به طور کامل فرق می کند.  نخوردن غذا به صورت غیر ارادی در یک زمان طولانی مدت است که این اعتصاب غذا می تواند منجر به عذاب بسیار شدید و حتی مرگ شود. در واقع این حالت نه فقط حساب شده است بلکه کنترل شده هم نیست. از سوی دیگر فستینگ یک حالت اجتناب یا پرهیز ارادی از نخوردن غذا به دلایل مختلف است.

عکس رژیم روزه داری

فستینگ در شخص به صورتی است که نه فرد زیر وزن نرمال است و حتی چربی کافی و نرمال نیز برای از دست دادن دارد.

پس می توان گفت که فستینگ موجب ناراحتی، رنج و مشخصا مرگ نخواهد شد. در فستینگ غذا به آسانی قابل دسترس است اما شما انتخاب می کنید که غذا نخورید. این مسئله می تواند از چند ساعت تا چندین روز با کنترل و نظارت پزشکی درست، تا یک هفته یا بیشتر صورت بگیرد.

شما می توانید فستینگ خود را از هر زمانی که می خواهید شروع کنید و هر زمانی که می خواهید فستینگ خود را به پایان برسانید.

در واقع هر زمانی که شما غذا نمی خورید شما در وضعیت فستینگ متناوب هستید. برای مثال ممکن است که شما در زمان بین شام و صبحانه یعنی تقریبا 12 تا 14 ساعت تا روز بعد ناشتا باشید و حتی می توانید این ساعات را در هر زمانی از روز برای خودتان انتخاب کنید.

جالب است بدانید که برک فست یا همان صبحانه از این واژه آمده است که اشاره به غذایی دارد که شما بعد از ناشتا  و نخوردن غذا در طی شب، این چرخه را میشکنید و روز  خود را شروع می کنید.

کسانی که در کشور انگلیس زندگی می کنند بر این باورند که فستینگ باید به صورت روزانه انجام شود حتی اگر فقط در یک زمان کوتاه باشد. فستینگ متناوب در برخی مواقع به صورت غیر عادی بوده اما حتی در خیلی از مواقع می تواند در یک قسمتی از روز در زندگی نرمال شما باشد. می توان گفت که این رژیم می تواند از قدیمی ترین و قدرتمند ترین رژیم جادویی باشد اما می توان گفت که هنوز اثرات درمانی و مشکلات خاص خودش را دارد و آموزش اینکه چگونه کاملا ناشتا باشیم به شما این شانس را می دهد که این روش را انتخاب کنید یا نه .

فستینگ متناوب برای کاهش وزن

فستینگ متناوب برای کاهش وزن در هسته اصلی خودش، روزه داری متناوب با سوزاندن چربی های اضافی بدن به بدن اجازه می دهد تا از انرژی ذخیره شده خودش استفاده کند.

مهم است که بدانید این مسئله طبیعی بوده و انسان  برای دوره های کوتاه مدت ساعت ها یا روز ها روزه گرفته و بدون پیامد های مخرب برای سلامتی، چربی بدنش صرفا انرژی غذایی است که ذخیره می شود.  

اگر غذا نخورید بدن شما به سادگی چربی خودش را برای انرژی می سوزاند و زندگی یک تعادل خوب و بد است، همین امر در مورد روزه گرفتن و خوردن نیز صدق می کند. به هر حال روزه گرفتن صرفا جنبه تلخی از غذا خوردن است، در حقیقت زمانی که غذا نمی خورید و روزه می گیرید، همین حالت است. وقتی غذا می خورید انرژی غذایی بیش از آنچه بلافاصله قابل استفاده است، بلعیده می شود و مقداری از این انرژی باید برای استفاده بعدی ذخیره شود.

لازم است بدانید که انسولین هورمون اصلی در ذخیره انرژی مواد غذایی است. انسولین هنگام غذا خوردن افزایش پیدا کرده و به دو روش جداگانه به ذخیره انرژی اضافی کمک می کند. کربوهیدرات ها به دو واحد گلوکز یا قند تقسیم می شوند که می توانند به زنجیره های طولانی متصل شوند و گلیکوژن ایجاد کنند سپس در کبد یا عضله ذخیره شوند.

فضای ذخیره سازی برای کربوهیدرات بسیار محدود بوده و پس از رسیدن آن به کبد شروع به تبدیل گلیکوز اضافی به چربی می کند که این فرآیند لیپولیز منظورش ساختن چربی های اضافی نامیده می شود. منظور از این چربی تازه ایجاد شده در کبد است که در کبد ذخیره می شود اما بیشتر آنها به سایر رسوبات چربی در بدن صادر می شوند. در حالی که این یک فرآیند بسیار پیچیده تر است اما تقریبا محدودیتی در میزان چربی ایجاد شده وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل اصول تغذیه در ماه رمضان

بنابراین سیستم ذخیره انرژی مکمل غذایی در بدن ما وجود دارد که آن هم دو سیستم است:

یکی به راحتی قابل دسترسی است اما با فضای ذخیره سازی محدود گلیکوژن و دسترسی به دیگری دشوارتر است اما فضای ذخیره سازی تقریبا نا محدود برای چربی بدن دارد. این روند در زمانی که ما غذا نمی خوریم،  برعکس می شود. سطح انسولین کم شده و به بدن علامت می دهد که انرژی ذخیره شده را شروع به سوختن  کند. لذا دیگر از طریق غذا وارد بدن نمی شود. به همین ترتیب گلوکز خون قفل کرده و بنابراین بدن اکنون می بایست گلوکز را از انبار خارج کند تا بسوزد و انرژی مصرف کند.

گلیکوژن به راحتی و در دسترس ترین منبع انرژی است. این ماده به مولکول های گلوکز تجزیه می شود تا انرژی لازم را برای سلول های دیگر بدن فراهم کند. این می تواند انرژی کافی را برای تامین انرژی بیشتر و نیاز های بدن برای 24 تا 36 ساعت را فراهم کند.

مزایای روزه داری متناوب

بارز ترین مزایای روزه داری متناوب کاهش وزن است. اما با این حال مزایای بالقوه بسیاری فراتر از این هم برای روزه داری متناوب وجود دارد که برخی از آنها از دوران باستان شناخته شده اند.

دوره های روزه داری اغلب پاکسازی، سم زدایی یا تصفیه نیز نامیده می شد. اما این ایده مشابه است.

پرهیز از غذا برای مدت مشخص: مردم متعقد بودند که این دوره پرهیز از غذا، بیشتر به پاکسازی سموم بدنشان کمک می کند و بدنشان را از سموم پاک می کند و باعث جوانسازی آنها می شود.

برخی از مزایای بهداشتی روزه داری متناوب شامل:

 • کاهش وزن
 • کاهش چربی بدن
 • افزایش چربی سوزی
 • کاهش سطح انسولین و قند خون
 • کاهش برگشت دیابت نوع 2
 • بهبود وضوح تمرکز ذهنی
 • افزایش انرژی
 • افزایش هورمون رشد حداقل در کوتاه مدت
 • بهبود مشخصات کلسترول خون
 • عمر طولانی تر
 • فعال سازی تمیز کردن سلول ها با تحریک اوتوفاژی
 • کاهش التهاب

علاوه بر این روزه داری مزایای منحصر به فرد مهمی را در اختیار شما قرار می دهد که این حالت در رژیم های غذایی معمولی وجود ندارد.

در حالی که رژیم های غذایی می تواند زندگی را بسیار پیچیده کند اما روزه داری های متناوب می تواند آنها را بسیار ساده کند. هم چنین این در حالی است که رژیم های غذایی ممکن است خیلی زمان بر باشند. روزه داری باعث صرفه جویی در وقت شده اما رژیم های غذایی دیگر ممکن است در دسترس بودنشان خیلی محدود باشد در حالی که روزه داری در هر مکانی قابل دسترس است. مثلا روزه کوتاه تر کمتر از 24 ساعت.

روزه داری متناوب دارای انعطاف پذیری بسیاری است و می توانید به اندازه دلخواه یا کوتاه روزه بگیرید. اما لازم است بدانید که بیشتر از چند روز روزه داری متناوب ممکن است نیازمند نظارت پزشکی باشد.

فایل های صوتی خانم دکتر مدعی نما درباره رژیم روزه داری یا فستینگ

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

مقالات مرتبط

نوشیدن آب و تاثیر آن بر لاغری

نوشیدن آب و تاثیر آن بر لاغری

نوشیدن آب و تاثیر آن در لاغری ممکن است راهی مفید به نظر نرسد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد می تواند تفاوت عمده ای در...

رژیم غذایی دش (DASH) و فواید آن

رژیم غذایی دش (DASH) و فواید آن

رژیم غذایی دش(DASH) برای کنترل وزن و فشار خون پیشنهاد می شود. اگر شما مبتلا به فشار خون بالا هستید و به شما توصیه شده است که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 4 =