[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم
دکتر سپیده مدعی نما » رژیم درمانی » نوشیدن آب و تاثیر آن بر لاغری
برای استعلام از قیمت ها فرم زیر را پر نمائید

نوشیدن آب و تاثیر آن بر لاغری

نوشیدن آب و تاثیر آن در لاغری ممکن است راهی مفید به نظر نرسد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد می تواند تفاوت عمده ای در کاهش وزن ایجاد کند نوشیدن آب با ایجاد احساس سیری بیشتر، افزایش متابولیسم، کمک به بدن برای سوزاندن چربی، کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین و کمک به هضم به کاهش وزن کمک می کند. نوشیدن آب قبل از غذا بسیار مهم است، زیرا تحقیقات نشان داده است که این می تواند باعث شود کالری کمتری مصرف کنید و به طور موثرتری وزن کم کنید.

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند؟

نوشیدن آب با کاهش اشتها، افزایش متابولیسم و ​​کمک به سوزاندن چربی اضافی به کاهش وزن کمک می کند. در یک بررسی در سال 2013 از مطالعات روی افرادی که برای کاهش یا حفظ وزن رژیم می گرفتند، دانشمندان مشاهده کردند که افزایش مصرف آب به شرکت کنندگان در کاهش وزن کمک می کند.

آیا نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند؟

چرا نوشیدن آب بیشتر می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

نوشیدن آب به شما کمک می کند احساس سیری بیشتری داشته باشید

نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی ممکن است به شما کمک کند غذای کمتری بخورید و می تواند روشی موثر برای کاهش وزن باشد.

افرادی که قبل از غذا آب می‌نوشند، نسبت به زمانی که قبل از غذا آب نمی‌نوشند، غذای کمتری می خورند. محققان پیشنهاد کردند که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی می تواند یک روش موثر برای کنترل وزن شما باشد.

بیشتر بخوانید: تناسب اندام و وزن ایده‌آل

این ممکن است به این دلیل باشد که آب به سرعت از بدن شما عبور می کند و تا حدی به پر شدن معده شما کمک می کند. این به مغز سیگنال می دهد که سیر شده اید و نیازی به خوردن زیاد ندارید. همچنین، زمانی که کمی کم آب هستید، مغز اغلب آن را با گرسنگی اشتباه می گیرد. بنابراین در حالی که ممکن است فکر کنید باید غذا بخورید، تنها چیزی که بدن شما ممکن است به مقداری آب نیاز داشته باشد.

نوشیدن آب می تواند میل به غذاها و نوشیدنی هایی را که نشاسته ای، نمکی، شیرین، دودی، مشروبات الکلی و سودا هستند که همگی برای سلامتی مضر هستند و باعث افزایش وزن می شوند، کاهش دهد.

نوشیدن آب ممکن است به چربی سوزی کمک کند

بدن به طور طبیعی چربی می سوزاند و آن را به انرژی تبدیل می کند. این لیپولیز نامیده می شود و آب برای این فرآیند ضروری است. لیپولیز روشی است که بدن شما چربی را تجزیه می کند. اولین مرحله در این فرآیند هیدرولیز نامیده می شود که در آن بدن آب را به چربی اضافه می کند تا به تجزیه آن کمک کند. افزایش مصرف آب باعث افزایش لیپولیز و در نتیجه افزایش متابولیسم می شود که محققان معتقد بودند می تواند با کاهش وزن مرتبط باشد.

نوشیدن آب متابولیسم شما را تحریک می کند

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن آب سرد به افزایش متابولیسم کمک می‌کند، زیرا بدن هنگام تلاش برای گرم کردن آن کمی سخت‌تر کار می‌کند، که به شما کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانید. این فرآیند به عنوان گرمازایی شناخته می شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر آب بر کلیه ها

نوشیدن آب به دفع مواد زائد به بدن کمک می کند

آب برای فرآیند حذف مواد زائد بدن ضروری است. اگر بدن به اندازه کافی آب دریافت نمی کند، احتمال یبوست در بیشتر می شود و مواد زائد را آنطور که باید دفع نمی کنید. وقتی مواد زائد در بدن ذخیره می شود، احساس نفخ و سنگینی بیشتری می کنید و حتی ممکن است وزن بیشتری در ترازو داشته باشید. مصرف کمتر مایعات می تواند باعث یبوست شود و نوشیدن آب بیشتر در درمان یبوست موثر است.

نوشیدن آب می تواند کالری دریافتی فرد را کاهش دهد

نوشیدنی های قندی مانند نوشابه دارای کالری بالایی هستند. جایگزینی این نوشیدنی با آب که از کالری صفر تشکیل شده است، یک راه عالی برای کاهش کالری دریافتی و کمک به کاهش وزن است.

در یک مطالعه کوچک در سال 2015، دانشمندان تأثیر جایگزینی نوشیدنی های رژیمی مانند نوشابه رژیمی با آب را بر کاهش وزن در زنان چاق مشاهده کردند. پس از 24 هفته، زنانی که فقط آب مصرف کردند، در مقایسه با گروهی که نوشیدنی های رژیمی دریافت کردند، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند.

نوشیدن آب می تواند کالری دریافتی فرد را کاهش دهد

نوشیدنی های قندی مانند نوشابه دارای کالری بالایی هستند. جایگزینی این نوشیدنی با آب که از کالری صفر تشکیل شده است، یک راه عالی برای کاهش کالری دریافتی و کمک به کاهش وزن است.

در یک مطالعه کوچک در سال 2015، دانشمندان تأثیر جایگزینی نوشیدنی های رژیمی مانند نوشابه رژیمی با آب را بر کاهش وزن در زنان چاق مشاهده کردند. پس از 24 هفته، زنانی که فقط آب مصرف کردند، در مقایسه با گروهی که نوشیدنی های رژیمی دریافت کردند، کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند.

برای کاهش وزن چقدر آب بنوشید؟

توصیه می شود که زنان 2.7 لیتر آب در روز و مردان 3.7 لیتر در روز بنوشند. این توصیه کلی برای کمک به کاهش وزن کافی است. مهمتر از آن، باید به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای نوشیدن آب قبل از غذا است، زیرا مطالعات نشان می دهد که نوشیدن آب قبل از غذا می تواند به شما کمک کند کمتر غذا بخورید و به طور موثرتری وزن کم کنید.

بیشتر بخوانید: رژیم دش چیست؟

افراد مختلف بسته به سن، اندازه، آب و هوا و بسیاری عوامل دیگر به مقادیر متفاوتی آب نیاز دارند، بنابراین ایده خوبی است که با پزشک خود در مورد میزان آب مصرفی برای اهداف کاهش وزن خود صحبت کنید.

چگونه آب بیشتری بنوشیم؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند روزانه آب بیشتری بنوشید:

  • یک لیوان آب روی پاتختی خود بگذارید تا بتوانید قبل از خواب و زمانی که از خواب بیدار می شوید آن را بنوشید.
  • یک بطری آب قابل حمل و قابل استفاده مجدد تهیه کنید که بتوانید آن را پر از آب نگه دارید و به راحتی حمل کنید
  • غذاهای حاوی آب زیاد مانند گوجه فرنگی، خیار و هندوانه بخورید.
  • نوشابه ها و نوشیدنی های شیرین را در رژیم غذایی خود با آب جایگزین کنید.
  • یادآورهایی را برای نوشیدن آب در ساعات مشخصی از روز با تلفن خود تنظیم کنید.

نتیجه گیری

مصرف آب همیشه تاثیر بالایی در سلامت و شادابی بدن دارد.اما اگر قصد کاهش وزن دارید می توانید از رژیم لاغری با نوشیدن آب استفاده کرده و تاثیرات آن را مشاهده کنید.پس به جای رفتن به سراغ رژیم‌های مضردکمی صبور باشید و عادت‌های غلط خود را به عادت‌های درست تبدیل کنید. اگر فقط برای یک ماه این روش‌ استفاده کنید ننیجه را به بهترین شکل دریافت می کنید.

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

مقالات مرتبط

رژیم غذایی دش (DASH) و فواید آن

رژیم غذایی دش (DASH) و فواید آن

رژیم غذایی دش(DASH) برای کنترل وزن و فشار خون پیشنهاد می شود. اگر شما مبتلا به فشار خون بالا هستید و به شما توصیه شده است که...

همه چیز درباره رژیم غذایی دوکان

همه چیز درباره رژیم غذایی دوکان

رژیم غذایی دوکان یکی از انواع رژیم های غذایی کاهش وزن است. رژیم دوکان یک رژیم غذایی با پروتئین بالا است که توسط پیر دوکان در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دوازده =