[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم

تغذیه در سالمندان

تغذیه در سالمندان بستگی دارد به اثرات سن و بیماری های همراه این افراد، و بر این اصل استوار است که با افزایش سن تغییرات فیزیکی و روحی و روانی اجتماعی در آنان صورت می گیرد.

هدف ما چیست ؟ افرادی که بالای ۶۵ سال هستند درصد این افراد در آمریکا از ۴درصد جمعیت در سال ۱۹۰۰ به ۱۳ درصد در سال ۱۹۹۰ رسید و انتظار می رود در سال ۲۰۳۰، این میزان به ۲۰درصد برسد به خاطر پیشرفت ما در مراقبتهای پزشکی از سالمندان هست.

افراد مسن، بدین صورت طبقه بندی می شوند:

  •  افراد کمی پیر (young oldبین ۶۵ تا ۷۵ سالگی)
  •  افراد پیر (old oldبین ۷۵-۸۵ سالگی)
  • افراد بسیار پیر ( ۸۵ به بالا)

پایه و اساس تغذیه سالمندان، یک رژیم بسیار متعادل و خوب است که با کیفیت خوب عواملی را که منجر به مرگ آنان می شود به تأخیر بیندازیم ، بیماری قلبی ، کانسر و سکته مغزی و ..علاوه بر این تحقیقات جدید نشان دهنده این است که عادات غذایی مثل محدودیت مصرف‌ کالری در آنها و مصرف بیشتر آنتی آکسیدانها باعث افزایش طول عمر آنها می شود. ( توجه به تغییرات روحی ).

با افزایش سن، تغییرات فیزیکی در افراد صورت می گیرد. با وجود اینکه بدن، به بلوغ فیزیولوژیک خود می رسد، با وجود این سن به میزان متفاوتی در افراد، یک روند مشابه را طی نمی کند یعنی بین سالمندان تفاوت بسیاری وجود دارد. تغییرات روحی در افراد می تواند در روند تغذیه آنها اثر بگذارد. ( تغییرات توده بدنی ): مثل جایگزینی چربی به جای عضله که به این روند (sacropenia)می گوییم.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش بخصوص کنترل وزن این روند را بسیار کند می کند. بخاطر کاهش ماهیچه های بدن و لاغری میزان متابولیزم پایه (BMR) در حدود ۵ درصد در هر دهه با افزایش سن کاهش می یابد. پس میزان کل نیاز آنها به کالری کاهش می یابد، کاهش در دخایر پروتئین باعث کاهش قدرت بدن افراد سالمند در پاسخ به تروما و جراحی می شود. آب بدن با کاهش توده عضلات بدنشان کاهش می یابد در واقع جسم افراد تحلیل می رود. ( تغییرات گوارشی ) : باعث کاهش در هضم و جذب می شود ،هورمونهایی که باعث‌هضم می شوند و آنزیمها کم‌ می شود و مخاط روده تغییر پیدا می کند و ‌زمان تخلیه غذا به معده طولانی می شود در نتیجه باعث کم خونی فقر آهن و یبوست شده و کاهش ترشح اسید معده منجر به کاهش جذب (vitB) در یک سوم سالمندان شده، یبوست علیرغم مصرف قابل ملاحظه مسهل ها در سالمندان بیشتر این داروها منجر به کاهش حرکات دستگاه گوارشی در آنها ، جذب ناکافی مایعات یا عدم فعالیت فیزیکی می شود .

تغییرات روحی : تغییرات در روان و روح و ارتباط اجتماعی این افراد تاثیرات بالقوه ای در اشتها و تغذیه آنها می گذارد. افسردگی یکی از شایع ترین عامل برای کاهش وزن در افراد مسن هست که تقریبأ در ۱۵ درصد افراد بالای ۶۵ سال ایجاد می شود بخصوص آنهایی که در مراکز سالمندان نگهداری می شوند . کاهش و افت حافظه به صورت دمانس یا الزایمر یا دیگر بیماریهای عصبی به طور حاد افزایش می یابد و نیمی از افراد بالای ۸۵ سال را درگیر می کند ، کاهش وزن و تغذیه نامناسب باعث پیشرفت در افت حافظه آنها خواهد شد . استفاده غلط الکل اغلب گزارش نمی شود مخصوصأ یک‌سوم بالای ۶۵ ساله ها یا مسن تر ممکن هست نوشیدن الکل را خیلی دیرتر در زندگی خود شروع کنند که مصرف زیادی الکل می تواند میزان مرگ و‌ میر و عدم توانایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به مشکلات فیزیکی و روحی در آنها شود . انز‌ار از اجتماع بسیار عامل شایعی است که منجر به مشکلات سلامت در آنها می شود ، از دست دادن همسر و دوست نیاز آنها را به کمک های ویژه نشان می دهد . همه این موارد در اشتها و احتمالأ در وضعیت تغذیه آنها تاثیر دارد.

تغذیه در سالمندان

تفسیر این مقاله : نیازهای انرژی و غذایی : با افزایش سن نیاز های کالری کم می شود زیر ۱۸۰۰ کالری در روز با کاهش در میزان پروتئین هر فرد مسن با ( ۸/.) تا ۱ گرم‌به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن آنهاست. اکثر سالمندانی که بدون بیماری های ناتوان کننده هستند باید پروتئین به حد کافی در حد متعادل بخورند اما با بیماری شدید یا عفونت ها که باعث‌ سوتغذیه پروتئین در آنها می شود نیاز بیشتر هست و کاهش اشتها هم دارند، توصیه می شود مخلوط کربوهیدرات ها با فیبر و مینرال ها کمک به حساسیت به انسولین می کند. کم‌خونی فقر آهن در ارتباط با تغذیه شایع نیست مگر در صورت از دست دادن خون ، ‌ویتامین D کمتر از میزانی لازم است که باید گاهی داده شود به خصوص در کسانی که در مراکز سالمندان مراقبت می شوند. آنتی آکسیدان ها، ویتامینE . کارتنوئید ها و ویتامین c باید بیشتر داده شود تا سیستم ایمنی آنها تقویت شود نیاز آنان به ریبو فلاوین و vit B6 و VitB12 و روی در افراد مسن زیاد می شود با وجود این نیاز به ویتامین A کاهش می یابد.

( دیس فاژی ): شیوع مشکل در بلع غذا و جویدن و قورت دادن غذا با افزایش سن زیاد می شود مثل بیماری های نظیر سکته مغزی ، بیماری پارکینسون یا الزایمر یا MS یا تغییرات فیزیو‌لوژیکی مثل مشکلات دندانی و عدم جذب کافی غذا به خاطر دیسفاژی منجر به کاهش وزن و دهیدراتاسیون و کمبود مواد مغذی می شود .انجمن تغذیه آمریکا رژیم یک تا چهار گرید برای دیسفاژی سالمندان تجویز می کند.

تغییرات عضلانی و اسکلتی: افت پیشرونده در توده استخوانی آنها که در افراد با افزایش سن ایجاد می شود مثلأ با شروع یائسگی در زنان آن ها برای شکستگی و استئوپروز مستعد می شوند ،مصرف کافی کلسیم و ویتامین Dکمک‌ به تقویت استخوانها می کند . تغذیه در سالمندان بسته به تغییرات حسی و تغییرات دندانی و دهانی تغییر می کند. در غده چشایی، حس آن ها در چشیدن غذاهای شور و شیرین عوض می شود و اشتها تغییر می کند (xerostomia)عبارتی هست که کاهش ترشح بزاق دارند که در ۷۰ درصد افراد مسن ایجاد می شود احساس خشکی در دهان می کنند هم مشکلات دندانی و هم جویدن برایشان مشکل ساز هست . تغییرات قلبی و عروقی اتفاق می ‌افتد خودن نمک کمتر مفید هست ، دهیدراتاسیون یکیی از اختلالات شایع در مایع و الکترولیت هست کاهش حس تشنگی و مصرف کم مایعات ، مصرف داروهایی مثل دیورتیک ها و مسهل ها و افزایش نیاز به آب و‌ عدم مصرف کافی مایعات منجر به دهیدراتاسیون می شود.

 مشکلات پوستی: تخریب پوست یک مشکل شایع هست به ویژه در افراد با نقص ایمونولوژیکی یا بستری در تخت ، زخم بستر در ۴ تا ۳۰ درصد بیماران بستری شده و ۲ تا ۲۳ درصد افرادی که در منزل مراقبت می گیرند مشاهده می شود بسته به زخم تخریب پوست متفاوت هست . آنهایی که مرحله ۲ تا ۴ زخم را دارند نیاز به تغذیه خیلی خوب دارند .

 سوتغذیه : افراد مسن که در مؤسسات سالمندان یا در بیمارستانها بستری هستند میزان سوتغذیه در آنها خیلی زیاد هست تا آنهایی که در منزل به تنهایی می توانند زندگی کنند، کانسر،. لاغری مفرط یاکاشکسی ، ضعف در کانسر باعث سوتغذیه می شود  (سوتغذیه پروتیئن ، کالری ) در نهایت گرفتن یک سابقه خوب پزشکی و معاینه دقیق و تغذیه مناسب و وزن کردن مکرر و آزمایشات مناسب به خصوص(BUN, Na , protein serum).کمک بسیار خوبی برای یک پروتکل ویژه برای تغذیه هر فرد سالمند هست .

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.