[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم
دکتر سپیده مدعی نما » تغذیه در بیماری ها » رژیم غذایی کاهش کلسترول خون

رژیم غذایی کاهش کلسترول خون

رژیم غذایی نقش مهمی در پایین آوردن کلسترول خون شما دارد، در اینجا براساس آخرین بررسی ها در مایوکلینیک غذاهایی که باعث می شوند کلسترول خون شما کاهش یافته و باعث محافظت از قلب و عروق شما شود و در واقع نوعی رژیم غذایی کاهش کلسترول محسوب می شوند، به آن ها اشاره می کنیم.

جدید ترین رژیم غذایی و سبک زندگی برای پایین آوردن کلسترول خون ای دی ال

 •  بلغور جوی دو سر، سبوس جو، غلات و … دارای فیبر بالاهستند و باید بدانید که بلغور جوی دو سر فیبر بالایی دارد که کلسترول خون ای دی ای را (این کلسترول بد خون است) پایین می آورد. این فیبرهای قابل حل در خیلی از غذاها مثل غلات، جوانه بروکلی، سیب، گلابی موجود هستند.
 • فیبرهای محلول در آب باعث کاهش جذب کلسترول در خون می شوند، 5 تا 10 گرم یا بیشتر از فیبرهای محلول در آب در روز باعث می شوند که کلسترول ال دی ال کاهش پیدا کند. یک وعده خوردن غلات با جو در صبحانه یعنی 3 تا 4 گرم فیبر به بدن می دهد که اگر همراه با مصرف میوه مثل موز یا بری ها مثل بلک بری یا توت فرنگی باشد باعث می شود که فیبر بیشتری به بدن شما برسد.
 • امگا 3 یا چربی ماهی در Fish oil دارای اسیدهای چرب امگا 3 بالایی هستند که باعث کاهش تری گلیسیرید و کاهش فشار خون شده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند، افرادی که قبلاً سابقه حملات قلبی دارند اسیدهای چرب امگا 3 ریسک مرگ ناگهانی را در آنها کاهش می دهد. اسید های چرب حاوی امگا 3 در سطح ای دی ال کلسترول اثر نمی گذارند اما این اسید ها برای قلب مفید هستند، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که حداقل دوبار در هفته خوردن ماهی مفید است و پختن یا گریل کردن ماهی از تجمع چربی های غیر سالم پیشگیری می کند.

بالاترین اسیدهای چربی امگا 3 این ها هستند:

تنا، سالمون، ماهی خال خالی، شاخ ماهی و ماهی قزل آلا .

بالاترین اسیدهای چربی امگا
 • مواد غذایی ای مثل گردو، روغن تخم کتان و روغن کانولا هم میزان کمی از اسید های چرب حاوی امگا 3 دارند. امگا 3 یا مکمل های روغن ماهی هم هستند که با دستور پزشک مکمل تجویز می شود.
 • بادام ها و مغز آجیل ها، بادام ها یا سایر مغز میوه های درختی در کلسترول خون تاثیر دارند. مطالعه جدید نشان داده است که رژیم همراه با گردو ها می توانند عوارض قلبی را در افراد با سابقه حملات قلبی کاهش دهند.
 • تمامی مغز آجیل ها یا میوه ها حاوی کالری بالایی هستند و ما می توانیم آن ها را به صورت سالاد یا به عنوان یک میان وعده استفاده کنیم.

 • • آووکادو، آووکادو یک منبع غذایی خوب از اسیدهای چرب هستند که طبق تحقیقات نشان داده شده که یک عدد آووکادو یک رژیم بسیار سالمی برای قلب است و باعث کاهش کلسترول ای دی ال در افراد با وزن بالا یا چاق می شود. این میوه را می توان به صورت خرد شده در سالاد ها یا در ساندویچ ها یا کنارغذاهایتان مصرف کنید یا این که سس آووکادو وجود دارد که می توانید همراه با سبزیجات خام با اسلایس های خیار استفاده کنید. شما میتوانید به جای چربی های اشباع شده مثل چربی هایی که در گوشت ها وجود دارد این اسیدهای چرب اشباع شده در زمینه یک رژیم مدیترانه ای باعث سلامت قلب شما می شوند.
 • روغن زیتون، سعی کنید که روغن زیتون را در رژیم خودتان بجای چربی ها و روغن های دیگر مصرف کنید. شما می توانید روغن زیتون را همراه سالاد یا در سس سالادی که همراه با سرکه مخلوط شده استفاده کنید. شما نیز می توانید روغن زیتون را به عنوان یک جایگزین بجای کره در غذاها استفاده کنید.
 • غذاهایی با استرول و استانول گیاهی؛ این ها به طور طبیعی در مغز آجیل، روغن سبزیجات و دیگر غذاهای گیاهی وجود دارد. حتی در ذرت و برنج که همه ی این ها موادی هستند که در گیاهان وجود دارند و کمک به توقف جذب کلسترول ال دی ال در بدن می کند. غذاهایی هستند که با این استرول ها و استانول ها مخلوط هستند و در دسترس ما می باشند.
 • مارگارین ها، آب پرتقال که با گیاه استرول می توانند به کاهش ال دی ال کمک کنند. اضافه کردن دو گرم استرول به رژیم شما روزانه 5 تا 15 درصد کلسترول ال دی ال را کاهش می دهد. پس ریسک سکته قلبی و مغزی را هم کم می کند. معلوم نیست که مواد غذایی ای که با استرول و استانول همراه هستند حتما این ریسک را پایین می آورد. اما گزارش ها بر این اصل استوار است که این غذاها با کاهش کلسترول می توانند این ریسک را کاهش دهند. این غذاها روی تری گلیسیرید و اچ دی ال تاثیری ندارند.
 • وی پروتئین یا WHEY پروتئین؛ این ها پروتئین پنیر هستند که در محصولات لبنیاتی وجود دارد که اثرات بسیار مفیدی در رابطه با سالم بودن دارد. مطالعات نشان داده است که این پروتئین به عنوان مکمل می تواند هم ال دی ال و هم کل کلسترول total و حتی فشار خون را کاهش دهد. شما می توانید پودر پروتئین WHEY را از مغازه ها و سوپر مارکت ها تهیه کنید.

برای دریافت رژیم غذایی کاهش کلسترول خون، انتخاب یک مشاوره تغذیه زبردست و ماهر می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص رژیم غذایی کاهش کلسترول خون، می توانید به خانم دکتر مدعی نما مراجعه نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره های 22792439 -22792458- 021 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مدعی نما دیدن فرمایید.

دیگر تغییرات در رژیم غذایی کاهش کلسترول خون

دیگر تغییرات در رژیم شما
 1.  علاوه بر مصرف این غذاها و رعایت رژیم غذایی تغییراتی باید در سبک زندگی خود هم بدهید.
 2. یکی از تغییرات بسیار اساسی و مفید محدود کردن مصرف چربی های ترنس و اشباع است. چربی های اشباع شده ای که بیشتر در گوشت قرمز، کره، پنیر پرچرب و لبنیاتی که پرچرب و دارای کلسترول بالا هستند. کاهش مصرف چربی های اشباع شده به کمتر از 7 درصد در جذب کالری روزانه شما می تواند کلسترول ال دی ال را به 8 تا 10 در صد کاهش دهد.
 3.  ورزش در اکثر روزهای هفته ام نیز بسیار موثر است. فعالیت فیزیک متوسط می تواند اچ دی ال کلسترول را بالا ببرد. اگر با پزشک خودتان مشاوره کردید و وی به شما اجازه ورزش داده است روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش، پنح بار در هفته یا فعالیت آیروبیک مداوم به مدت 20 دقیقه سه بار در هفته مفید است.
 4.  اضافه کردن فعالیت فیزیکی حتی در فواصل زمانی کوتاه در دفعات متعدد در طول روز نیز می تواند در کاهش وزن شما اثر بگذارد.
 5. ملاحظه کنید که پس می توانیم به این صورت نیز ورزش داشته باشیم. یک پیاده روی کوتاه بعد از ساعت نهار، استفاده از دوچرخه تا رسیدن به محل کار، یک ورزش مورد علاقه برای خودتان پیدا کنید یا این که همیشه در تحرک باشید و یا به یک گروه ورزشی خوب ملحق شوید.
 6. سیگار را کنار بگذارید. بیست دقیقه ترک سیگار فشار خون و ضربان قلب شما را تغییر می دهد. با سه ماه ترک سیگار جریان خون شما و عملکرد ریه شما تسریع می شود. با یکسال ترک سیگار ریسک بیماری قلبی به نصف بیماران سیگاری می رسد.
 7. خیلی از مواقع سبک زندگی سالم شما برای پایین آوردن سطح کلسترول خون شما کافی نیست. بنابراین باید با مشاوره با ما و یا پزشک خودتان تجویز های دارویی را نیز به آن بیفزایید. اگر در سبک زندگی تان تغییر دهید و رژیم تان را رعایت کنید نیازتان نیز به مصرف دوز دارو نیز کم می شود.

نتیجه گیری

برای دریافت رژیم غذایی کاهش کلسترول و کم کردن کلسترول خون باید با بهترین مشاوره تغذیه در پاسداران همراه شوید.

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رژیم غذایی برای پوکی استخوان

رژیم غذایی برای پوکی استخوان

پوکی استخوان (استئوپروز) یک بیماری استخوانی است که باعث می شود بیش از حد استخوان از دست دهید یا توده استخوانی را کم می کنید...

رژیم غذایی در بیماری پارکینسون

رژیم غذایی در بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون بر روی زندگی یک میلیون آمریکایی اثر می گذارد. سالانه 60 هزار نفر این بیماری در آنها تشخیص داد می شود. علائم...

درمان بی اشتهایی عصبی

درمان بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی یا anorexia nevrosa نوعی اختلال در غذا خوردن است که با کاهش وزن غیر طبیعی بدن، ترس شدید از افزایش وزن،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.