تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم

Search
Close this search box.
بهترین رژیم غذایی برای کاهش کلسترول خون

رژیم غذایی کاهش کلسترول خون

رژیم غذایی نقش مهمی در پایین آوردن کلسترول خون شما دارد، در اینجا براساس آخرین بررسی ها در مایوکلینیک غذاهایی که باعث می شوند کلسترول خون شما کاهش یافته و باعث محافظت از قلب و عروق شما شود و در واقع نوعی رژیم غذایی کاهش کلسترول محسوب می شوند، به آن ها اشاره می کنیم.

کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده مومی مانند چربی است که به بدن شما کمک می کند غشای سلولی، بسیاری از هورمون ها و ویتامین D بسازد. کلسترول در خون شما از دو منبع می آید: غذاهایی که می خورید و کبد. کبد شما تمام کلسترول مورد نیاز بدن را می سازد. کلسترول و سایر چربی ها به صورت ذرات کروی به نام لیپوپروتئین در جریان خون شما حمل می شوند. دو لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL) از رایج ترین لیپوپروتئین های شناخته شده هستند. کلسترول LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم) چیست؟ کلسترول HDL (لیپوپروتئین با چگالی بالا) چیست؟ کلسترول LDL (“بد”) می تواند به تشکیل پلاک در شریان ها (آترواسکلروز) کمک کند. این با خطر بالاتر حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

 • از غذاهای حاوی چربی اشباع شده، کلسترول غذایی و کالری اضافی پرهیز کنید.
 • ورزش
 • وزن سالم را حفظ کنید.
 • سیگار نکشید.

HDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی بالا است. سطح HDL باید حدود 50 میلی گرم در دسی لیتر باشد. برخی افراد می توانند HDL را با موارد زیر افزایش دهند:

 • 5 بار در هفته حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • اجتناب از چربی های اشباع شده
 • کاهش وزن

دیگران ممکن است برای رساندن HDL به سطح مفید به دارو نیاز داشته باشند و باید با یک پزشک خود بر روی یک برنامه درمانی کار کنند.

بررسی سطح کلسترول خون

غربالگری کلسترول یک نگاه کلی به چربی های موجود در خون شما است. غربالگری به شناسایی خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک می کند. داشتن چیزی که پروفایل لیپیدی کامل نامیده می شود برای نشان دادن سطوح واقعی هر نوع چربی در خون شما مهم است: LDL، HDL، تری گلیسیرید و غیره. با پزشک خود در مورد زمان انجام این آزمایش صحبت کنید.

برای افرادی که دارای پلاک در شریان های خود هستند یا عوامل دیگری دارند که آنها را در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار می دهد، پزشکان سطح ایده آل LDL را زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر توصیه می کنند. برای کسانی که فاکتورهای خطر ندارند و سطح LDL آنها بالای 190 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر است، توصیه می شود این سطح را به زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر برسانند. افراد 40 تا 75 ساله که مبتلا به دیابت هستند و LDL آنها بالای 70 است ممکن است به دارو نیاز داشته باشند.

چه درمان هایی برای کلسترول بالا وجود دارد؟

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پرداختن به عوامل خطر برخی از عوامل خطر که می توانند تغییر کنند عبارتند از ورزش نکردن و عادات غذایی نامناسب.

داروهای کاهش دهنده کلسترول داروها برای کاهش چربی در خون، به ویژه کلسترول LDL استفاده می شوند. استاتین ها گروهی از داروها هستند که می توانند این کار را انجام دهند. دو نوع موثر آتورواستاتین و روزوواستاتین هستند. داروهای دیگری که سطح کلسترول را کاهش می دهند، ازتیمیب و مهارکننده های PCSK9 هستند.

جدید ترین رژیم غذایی و سبک زندگی برای پایین آوردن کلسترول خون ای دی ال

 •  بلغور جوی دو سر، سبوس جو، غلات و … دارای فیبر بالاهستند و باید بدانید که بلغور جوی دو سر فیبر بالایی دارد که کلسترول خون ای دی ای را (این کلسترول بد خون است) پایین می آورد. این فیبرهای قابل حل در خیلی از غذاها مثل غلات، جوانه بروکلی، سیب، گلابی موجود هستند.
 • فیبرهای محلول در آب باعث کاهش جذب کلسترول در خون می شوند، 5 تا 10 گرم یا بیشتر از فیبرهای محلول در آب در روز باعث می شوند که کلسترول ال دی ال کاهش پیدا کند. یک وعده خوردن غلات با جو در صبحانه یعنی 3 تا 4 گرم فیبر به بدن می دهد که اگر همراه با مصرف میوه مثل موز یا بری ها مثل بلک بری یا توت فرنگی باشد باعث می شود که فیبر بیشتری به بدن شما برسد.
 • امگا 3 یا چربی ماهی در Fish oil دارای اسیدهای چرب امگا 3 بالایی هستند که باعث کاهش تری گلیسیرید و کاهش فشار خون شده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند، افرادی که قبلاً سابقه حملات قلبی دارند اسیدهای چرب امگا 3 ریسک مرگ ناگهانی را در آنها کاهش می دهد. اسید های چرب حاوی امگا 3 در سطح ای دی ال کلسترول اثر نمی گذارند اما این اسید ها برای قلب مفید هستند، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که حداقل دوبار در هفته خوردن ماهی مفید است و پختن یا گریل کردن ماهی از تجمع چربی های غیر سالم پیشگیری می کند.

کاهش کلسترول با رژیم غذایی

چند تغییر کوچک در رژیم غذایی شما می تواند تفاوت زیادی در سطح کلسترول شما ایجاد کند.

چربی های سالم تری را انتخاب کنید

برای کمک به کاهش کلسترول خود، نیازی به اجتناب از چربی ها ندارید. شما باید مصرف غذاهای سرشار از چربی اشباع شده را کاهش دهید و آنها را با غذاهایی با چربی غیراشباع بالا مانند روغن های گیاهی (زیتون، روغن کلزا و آفتابگردان)، آجیل، دانه ها، آووکادو و ماهی های روغنی جایگزین کنید.

به برچسب مواد غذایی نگاه کنید

برچسب‌های مواد غذایی را بررسی کنید.. اگر غذاها حاوی بیش از 5 گرم مواد اشباع در هر 100 گرم باشند، دارای چربی اشباع بالا هستند. غذاهای حاوی 1.5 گرم یا کمتر در هر 100 گرم چربی اشباع کمی دارند. برخی از غذاهای سالم که دارای چربی بالایی هستند مانند ماهی های روغنی، آجیل و روغن ها.

غذاهای پرفیبر بیشتری بخورید

خوردن فیبر زیاد به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند و برخی از غذاهای پر فیبر می توانند به کاهش کلسترول شما کمک کنند. برای اطمینان از دریافت فیبر کافی:

 • پنج وعده میوه و سبزیجات در روز را هدف قرار دهید.
 • انواع غلات سبوس دار نان، غلات، ماکارونی و برنج را مصرف کنید.
 • سایر غذاهای پرفیبر مانند حبوبات (عدس، لوبیا، نخود)، جو، آجیل و دانه های بدون نمک را انتخاب کنید.

کلسترول غذایی

برخی از غذاها به طور طبیعی حاوی کلسترول رژیمی هستند، اما تفاوت زیادی در کلسترول خون شما ایجاد نمی کنند. اینها غذاهایی مانند تخم مرغ، برخی از صدف ها مانند میگو و کله پاچه مانند جگر، خمیر جگر و کلیه هستند. آنها چربی اشباع کمی دارند و بنابراین به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف می شوند. فقط در صورتی مصرف این غذاها را کاهش دهید که پزشک یا متخصص تغذیه به شما توصیه کرده باشد. برای کاهش کلسترول، مهمتر است که میزان چربی اشباع شده را کاهش دهید.

بالاترین اسیدهای چربی امگا 3 این ها هستند:

تنا، سالمون، ماهی خال خالی، شاخ ماهی و ماهی قزل آلا .

بالاترین اسیدهای چربی امگا
 • مواد غذایی ای مثل گردو، روغن تخم کتان و روغن کانولا هم میزان کمی از اسید های چرب حاوی امگا 3 دارند. امگا 3 یا مکمل های روغن ماهی هم هستند که با دستور پزشک مکمل تجویز می شود.
 • بادام ها و مغز آجیل ها، بادام ها یا سایر مغز میوه های درختی در کلسترول خون تاثیر دارند. مطالعه جدید نشان داده است که رژیم همراه با گردو ها می توانند عوارض قلبی را در افراد با سابقه حملات قلبی کاهش دهند.
 • تمامی مغز آجیل ها یا میوه ها حاوی کالری بالایی هستند و ما می توانیم آن ها را به صورت سالاد یا به عنوان یک میان وعده استفاده کنیم.

 • • آووکادو، آووکادو یک منبع غذایی خوب از اسیدهای چرب هستند که طبق تحقیقات نشان داده شده که یک عدد آووکادو یک رژیم بسیار سالمی برای قلب است و باعث کاهش کلسترول ای دی ال در افراد با وزن بالا یا چاق می شود. این میوه را می توان به صورت خرد شده در سالاد ها یا در ساندویچ ها یا کنارغذاهایتان مصرف کنید یا این که سس آووکادو وجود دارد که می توانید همراه با سبزیجات خام با اسلایس های خیار استفاده کنید. شما میتوانید به جای چربی های اشباع شده مثل چربی هایی که در گوشت ها وجود دارد این اسیدهای چرب اشباع شده در زمینه یک رژیم مدیترانه ای باعث سلامت قلب شما می شوند.
 • روغن زیتون، سعی کنید که روغن زیتون را در رژیم خودتان بجای چربی ها و روغن های دیگر مصرف کنید. شما می توانید روغن زیتون را همراه سالاد یا در سس سالادی که همراه با سرکه مخلوط شده استفاده کنید. شما نیز می توانید روغن زیتون را به عنوان یک جایگزین بجای کره در غذاها استفاده کنید.
 • غذاهایی با استرول و استانول گیاهی؛ این ها به طور طبیعی در مغز آجیل، روغن سبزیجات و دیگر غذاهای گیاهی وجود دارد. حتی در ذرت و برنج که همه ی این ها موادی هستند که در گیاهان وجود دارند و کمک به توقف جذب کلسترول ال دی ال در بدن می کند. غذاهایی هستند که با این استرول ها و استانول ها مخلوط هستند و در دسترس ما می باشند.
 • مارگارین ها، آب پرتقال که با گیاه استرول می توانند به کاهش ال دی ال کمک کنند. اضافه کردن دو گرم استرول به رژیم شما روزانه 5 تا 15 درصد کلسترول ال دی ال را کاهش می دهد. پس ریسک سکته قلبی و مغزی را هم کم می کند. معلوم نیست که مواد غذایی ای که با استرول و استانول همراه هستند حتما این ریسک را پایین می آورد. اما گزارش ها بر این اصل استوار است که این غذاها با کاهش کلسترول می توانند این ریسک را کاهش دهند. این غذاها روی تری گلیسیرید و اچ دی ال تاثیری ندارند.
 • وی پروتئین یا WHEY پروتئین؛ این ها پروتئین پنیر هستند که در محصولات لبنیاتی وجود دارد که اثرات بسیار مفیدی در رابطه با سالم بودن دارد. مطالعات نشان داده است که این پروتئین به عنوان مکمل می تواند هم ال دی ال و هم کل کلسترول total و حتی فشار خون را کاهش دهد. شما می توانید پودر پروتئین WHEY را از مغازه ها و سوپر مارکت ها تهیه کنید.

دیگر تغییرات در رژیم غذایی کاهش کلسترول خون

دیگر تغییرات در رژیم شما
 1.  علاوه بر مصرف این غذاها و رعایت رژیم غذایی تغییراتی باید در سبک زندگی خود هم بدهید.
 2. یکی از تغییرات بسیار اساسی و مفید محدود کردن مصرف چربی های ترنس و اشباع است. چربی های اشباع شده ای که بیشتر در گوشت قرمز، کره، پنیر پرچرب و لبنیاتی که پرچرب و دارای کلسترول بالا هستند. کاهش مصرف چربی های اشباع شده به کمتر از 7 درصد در جذب کالری روزانه شما می تواند کلسترول ال دی ال را به 8 تا 10 در صد کاهش دهد.
 3.  ورزش در اکثر روزهای هفته ام نیز بسیار موثر است. فعالیت فیزیک متوسط می تواند اچ دی ال کلسترول را بالا ببرد. اگر با پزشک خودتان مشاوره کردید و وی به شما اجازه ورزش داده است روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش، پنح بار در هفته یا فعالیت آیروبیک مداوم به مدت 20 دقیقه سه بار در هفته مفید است.
 4.  اضافه کردن فعالیت فیزیکی حتی در فواصل زمانی کوتاه در دفعات متعدد در طول روز نیز می تواند در کاهش وزن شما اثر بگذارد.
 5. ملاحظه کنید که پس می توانیم به این صورت نیز ورزش داشته باشیم. یک پیاده روی کوتاه بعد از ساعت نهار، استفاده از دوچرخه تا رسیدن به محل کار، یک ورزش مورد علاقه برای خودتان پیدا کنید یا این که همیشه در تحرک باشید و یا به یک گروه ورزشی خوب ملحق شوید.
 6. سیگار را کنار بگذارید. بیست دقیقه ترک سیگار فشار خون و ضربان قلب شما را تغییر می دهد. با سه ماه ترک سیگار جریان خون شما و عملکرد ریه شما تسریع می شود. با یکسال ترک سیگار ریسک بیماری قلبی به نصف بیماران سیگاری می رسد.
 7. خیلی از مواقع سبک زندگی سالم شما برای پایین آوردن سطح کلسترول خون شما کافی نیست. بنابراین باید با مشاوره با ما و یا پزشک خودتان تجویز های دارویی را نیز به آن بیفزایید. اگر در سبک زندگی تان تغییر دهید و رژیم تان را رعایت کنید نیازتان نیز به مصرف دوز دارو نیز کم می شود.

نتیجه گیری

برای دریافت رژیم غذایی کاهش کلسترول و کم کردن کلسترول خون باید با بهترین مشاوره تغذیه در پاسداران همراه شوید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + دوازده =