تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم

Search
Close this search box.
فواید-تغذیه-با-شیر-مادر

اصول تغذیه در مادران شیرده چگونه است؟

تغذیه با شیر مادر ممکن است گیج  کننده باشد. چه مقدار باید بخورید؟ از چه چیزهایی باید خودداری کنید. رژیم شما چگونه می تواند روی کودک شما اثر بگذارد. این نکات مهم درباره رژیم غذایی مادران شیرده را در این مقاله از سایت دکتر سپیده مدعی نما، مشاوره تغذیه و رژیم درمانی را دنبال کنید. اگر شیر مادر  کودک تان تغذیه می کند، مواد مغذی به کودک می دهید که بر رشد، سلامتی و ایمنی او بسیار اثر دارد و در واقع سیستم ایمنی او را تقویت می کنید. با این وجود ممکن است مدام در این مشکل باشید چه غذاها و نوشیدنی هایی باید بخورید و این رژیم چگونه بر روی شیر اثر می گذارد و در نهایت بر روی رشد و سلامتی کودک شما اثر بگذارد. آیا در دوران شیردهی به کالری اضافی نیاز دارید؟

بله. شاید لازم باشد کمی بیشتر بخورید حدود 330 تا 400 کالری اضافی در روز بخورید تا انرژی و تغذیه لازم را برای تولید شیر به شما دهد. برای دریافت این کالری های اضافی گزینه هایی غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید. مانند: یک برش نان غلات کامل، با یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی، یک موز یا سیب متوسط و حدود 227 گرم (حدود یک کاسه متوسط) ماست.

رژیم غذایی مادران شیرده

در دوران شیردهی چه غذاهایی بخورم؟ روی انتخاب سالم تمرکز کنید تا به شما در تولید شیر کمک کند. غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، تخم مرغ، لبنیات، لوبیا، عدس و غذاهای دریایی کم جیوه را انتخاب کنید. انواع غلات سبوس دار، هم چنین انواع میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید. خوردن غذاهای متنوع در دوران شیردهی، باعث تغییر طعم شیر مادر می شود. این کار کودک شما را در معرض سلیقه های مختلف قرار می دهد، که ممکن است به او کمک کند که در آینده که می خواهد خوردن غذاهای جامد را شروع کند، با طعم غذاها بیشتر آشنا باشد و در مسیر سلامتی خودش بیشتر گام بردارد و براحتی این غذاها را قبول کند. برای اطمینان از این که شما و کودکتان واقعاً از ویتامین های مورد نیاز و کافی بتوانید استفاده کنید.

ممکن است مشاوره تغذیه مصرف مکمل و مولتی ویتامین و مواد معدنی روزانه را تا زمان از شیر گرفتن کودک  به شما توصیه کنند.

 در دوران شیردهی چه مقدار مایعات لازم دارید؟

در هنگامی که تشنه هستید حتما بنوشید. اگر ادرارتان زرد تیره به نظر میرسد، بیشتر باید مایعات بنوشید. هر وقت شیر می دهید یک لیوان شیر یا نوشیدنی دیگری باید بنوشید.

با این حال مراقب ابمیوه و نوشیدنی های شیرین باشید. مقادیر زیاد قند می تواند به افزایش وزن کمک کند و تلاش های شما را برای کاهش وزن، واقعاً بارداری تان را خراب می کند و حتی بر روی میزان شیرتان اثر دارد.  کافئین بیش از حد نیز می تواند دردسر ساز باشد. روزانه بیش از 2 تا 3 فنجان نوشیدنی کافئین دار، بیشتر نخورید و محدود شود. کافئین موجود در شیر مادر ممکنست کودک شما را تحریک کند یا خواب کودک را مختل کند.

بیشتر بخوانید:

رژیم گیاهخواری و شیردهی چطور؟

اگر از رژیم گیاهخواری پیروی می کنید بسیار مهم است که غذاهایی را انتخاب کنید که مواد مغذی مورد نیاز شما را تامین کند مثلا غذاهای غنی از اهن، پروتئین و کلسیم را انتخاب کنید. منابع خوب اهن شامل عدس، غلات غنی شده، سبزیجات با برگ سبز، نخود فرنگی و میوه های خشک مانند کشمش  که به بدن در جذب آهن کمک می کند و از غذاهای غنی از آهن همراه با غذاهایی مانند مرکبات حاوی ویتامین C نیز استفاده کنید. برای پروتئین منابع گیاهی مانند محصولات سویا و جایگزین های گوشت مانند حبوبات، عدس، آجیل، غلات و دانه های کامل را در نظر بگیرید. تخم مرغ و لبنیات گزینه های دیگر هستند. منابع خوب کلسیم شامل لبنیات و سبزیجات با برگ سبز تیره است. سایر گزینه ها شامل محصولات غنی شده با کلسیم مانند ابمیوه، غلات، شیر سویا، ماست، محصولات سویا و توفو می باشد.

مصرف مکمل ها

در رژیم غذایی مادران شیرده مکمل ها را در نظر بگیرید. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و ما مشاورین تغذیه به شما توصیه می کنیم از برخی مکمل ها استفاده کنید. مثلا مصرف روزانه ویتامین B12 تقریبا به طور انحصاریبسیار مفید است. در محصولات حیوانی هم ممکنست این ویتامین وجود داشته باشد. بنابراین دریافت کافی رژیم های گیاهی  به طور صرفا فقط این رژیم در خانم های شیرده ممکنست مشکل ساز باشد. اگر ماهی هم نمی خورید ممکن است در مورد مصرف مکمل امگا 3 باید به شما مشاوره دهیم که حتما مصرف کنید مانند شیرگاو و بقیه غلات.

اگر غذاهایی با ویتامین دی به میزان کافی نمی خورید، در معرض آفتاب به طور محدود هستید، کودک شما نیاز دارد که مکمل های ویتامین دی را که شما مصرف می کنید.

عکس رژیم غذایی مادران شیرده

ویتامین دی برای جذب کلسیم و فسفر لازم است. ویتامین دی کم می تواند باعث راشیتیسم (نرمی و ضعیف شدن) استخوان در کودک شما بشود. بنابراین به کودک شما لازم است ویتامین دی داده شود (البته با مشاوره پزشک).

چه غذاها و نوشیدنی هایی هنگام شیردهی مستحق این هستند که احتیاط کنید؟ مثلا الکل، هیچ سطح الکلی در شیر مادر وجود ندارد که برای کودک بی خطر تلقی شود. در صورت نوشیدن الکل، تا زمانیکه الکل از شیر مادر کاملا پاک نشود واقعاً از شیر دهی خودداری کنید. این به طور معمول حدود 350 میلی لیتر آب جو 5%، 148 میلی لیتر شراب، 44 میلی لیتر مشروبات الکلی. ولی 2 تا3 ساعت طول می کشد که این ها از بدن دفع شود که البته بستگی به وزن شما دارد.

ولی قبل از مصرف الکل، ببینید واقعاً صلاح است این ریسک و خطر را بپذیرید و به سلامتی خود و کودک خود باید دقت کنید که چه عوارض ناخواسته ای این نوشیدن شما می تواند در کودک شما و حتی در سلامتی شما داشته باشد.

مصرف کافئین

از نوشیدن بیش از دو تا سه فنجان نوشیدنی کافئین دار در روز واقعا خودداری کنید. کافئین موجود در شیر مادر ممکن است کودک شما را تحریک و حتی خواب کودک را مختل کند.

ماهی

غذاهایی دریایی می توانند منبع خوبی از پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 باشند. با این حال بیشتر غذاهای دریایی حاوی جیوه یا سایر آلاینده ها هستند. قرار گرفتن در معرض مقادیر بیش از حد جیوه از طریق شیر مادر می تواند برای سیستم عصبی نوزاد خطرناک باشد. برای محدود کردن در معرض قرار گرفتن کودک خودتان از غذاهای دریایی که سرشار از جیوه هست باید پرهیز کنید. برخی ماهی ها مانند ماهی شمشیر، ماهی خال مخالی و کاشی را مصرف نکنید.  

آیا رژیم غذایی من می تواند باعث آشفتگی کودک من یا واکنش آلرژیک شود؟

بله. در خصوص رژیم غذایی مادران شیرده باید بدانید برخی غذاها و نوشیدنی ها در رژیم غذایی شما می توانند کودکتان را تحریک پذیر کنند و درش واکنش آلرژیک  ایجاد کنند.

اگر کودک شما بلافاصله پس از مصرف بعضی غذا ها و یا بعد از چند ساعت دچار علایمی مثل جوش، اسهال یا خس خس شد، با پزشک کودک مشورت کنید. اگر مشکوک هستید که ممکنست چیزی  در رژیم شما رو کودکتان تاثیر بگذارد تا یک هفته از خوردن آن غذا یا نوشیدنی خودداری کنید، تا ببیند آیا در رفتار کودک شما تفاوت ایجاد نمی کند یا نه.

پرهیز از برخی غذاها مانند سیر، پیاز یا کلم هم ممکن است کمک کند. به یاد داشته باشید در دوران شیردهی نیازی به رژیم خاصی نیست. نگران نباشید. شما باید یک انتخاب سالم را در نظر بگیرید و روی آن تمرکز کنید و با مشاوره تغذیه هم حتما در ارتباط باشید که به شما یک رژیم صحیحی را توصیه کنند.

شما و کودک شما در کنار هم می توانید در آرامش و سلامتی این دوران را سپری کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =