تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم

Search
Close this search box.
ارتباط-تغذیه-و-سرطان-سینهگ-

ارتباط بین تغذیه و پیشگیری از ریسک ابتلا به سرطان سینه

کنسر سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در خانم ها می باشد. آمارها نشان می دهد نوع بدخیم سرطان پستان از 1 تا 8 زن در ایالات متحده آمریکا در طی دوران زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند، حتی در مردان نیز اتفاق می افتد اما سرطان سینه مردان کمتر از یک درصد از کل سرطان های سینه می باشد.

تخریب  DNAو تغییرات ژنتیکی ممکن است باعث ایجاد این کنسر شود ژن های خاص ارثی مثل BRCA1 و BRCA2 می توانند این ریسک را افزایش دهند، همانطور که می توانند باعث ایجاد چاقی شوند.

سبک زندگی نقش بسیار مهمی دارد.

تحقیقات نشان داده است که خوردن مشروبات الکلی فراوان، سیگار، تماس با استروژن و برخی الگوهای رژیمی خاص مانند رژیم های غربی که حاوی غذاهای فراوری شده هستند، ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

به طور مشخص مطالعات نشان داده که وضعیت خوردن شما به خصوص رژیم های مدیترانه ای با کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه همراه است.

با وجود این غذاهای خاصی هستند که ممکن است در مقابله با این بیماری کمک کننده باشند. در اینجا ما به ده نوع از غذاهایی که به کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه کمک می کنند توضیح داده خواهیم داد و غذاهایی که نباید مصرف شوند و باید از مصرف آنها دوری کرد را بیان می کنیم.

غذاهایی که باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه می شوند

این را به خاطر داشته باشید که فاکتورهای زیادی همراه با رشد سرطان سینه می باشد. این در حالی است که تغذیه در سلامتی شما و کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه به شما کمک خواهد کرد و این یک تکه از پازل جدول ماست. مانند ماموگرافی و معاینه خود و مراجعه به پزشک؛ که بعد از اتمام این مراحل و تشخیص اولیه و تشخیص های اختصاصی، میزان بقای شما زیاد می شود اما حتما باید با مشاوره پزشک خود جهت بررسی هر چه بیشتر بدن از نظر سرطان سینه در ارتباط باشید.

با وجود این تحقیقات نشان داده است که این غذاها ممکن است ریسک ابتلا به سرطان را کمتر کند.

  • سبزیجات با برگ سبز تیره
  • کرفس
  • اسفناج
  • خرفه که خاصیت ضد کنسر دارند

سبزیجات با برگ سبز

سبزیجات برگ سبز شامل آنتی اکسیدان های کاروتنوئید ها مثل بتا کاروتن، زیزانتین باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه شود. بررسی که در 8 مطالعه در 7000 نفر انجام شد به این نتیجه رسیدند که زنانی که با سطح بالای کاروتنوئیدها دارند در مقایسه با زنانی که سطح پایین تری از این مواد در خون آنها بررسی شده است، به طور مشخص سرطان سینه آنها پیشرفت زیادی نکرده است.

در این تحقیق زنان با سطوح بالایی کاروتنوئیدها به طور مشخص ریسک کمتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند. همچنین در یک بررسی در 32 هزار زن که سطح بالایی از کاروتنوئیدها را داشتند، 18 تا 28 درصد کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه داشتند حتی کاهش عود و مرگ و میر حتی در کسانی که سابقه ابتلا به سرطان سینه داشتند.

اگر بخواهیم بیشتر و دقیق تر بررسی کنیم، تحقیقات نشان داده است که مصرف سطح بالای فولاد و ویتامین B که در برگ سبز سبزیجات است که می تواند برعیله سرطان سینه بسیار محافظت کننده باشد.

میوه های سیتراتی

میوه های سیتراتی با ترکیبات فولاد و ویتامین C و کاروتنوئیدها مانند بتا کریپتوگزانتین، فلاونوئید، نارين ژنين و  هسپریدین در  برابر کنسر سینه شما را بسیار محافظت می کنند. این مواد مغذی حاوی آنتی اکسیدان و اثرات ضد التهابی هستند. در حقیقت مطالعات نشان می دهد میوه های سیتراتی در کاهش  ریسک ابتلا به بسیاری از سرطان ها موثر است مانند سرطان سینه.

در 6 مطالعه بین 8000 نفر که غذاهای حاوی سیترات بالا داشتند 10 درصد کاهش ریسک ابتلا به کنسر سینه داشتند. میوه های سیتراتی مانند پرتقال، گریپ فروت، نارنگی و لیمو و مواردی مشابه آنها می باشد.

ماهی ها

ماهی های سالمون، ساردین، فواید سلامتی بسیاری دارند. امگا 3، سلنیوم و آنتی اکسیدان هایی مانند گزانتین اثرات حفاظتی در ابتلا به کنسر دارند. برخی از مطالعات نشان می دهند که خوردن ماهی های چرب در کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه موثر است. یک آنالیز بزرگ در 26 مطالعه در 883 هزار افرادی که مصرف میزان غذای دریایی داشتند 14 درصد کاهش ریسک ابتلا به کنسر سینه گزارش شده در مقایسه با کسانی که مقادیر کمتری از این غذاها را مصرف کرده اند. تعادل بین امگا 3 و امگا 6 با خوردن ماهی های چرب تر و روغن های تصفیه شده کمتر غذاهای فرآوری شده کمتر کمک به کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه خواهد شد.

بری ها

خوردن و لذت بردن مرتب از بری ها در کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه بسیار موثر است. بری ها آنتی اکسیدان هایی هستند که حاوی فلاونوئید ها و آنتوسیانین‌ها هستند که در برابر تخریب سلولی محافظت می کنند. مانند توسعه و پخش سلول های سرطانی.

به طور قابل ملاحظه یک مطالعه در 75929 زن که مصرف بالای بری ها داشتند. بلوبری ها در برابر سرطان به خصوص سرطان های سینه که وابسته به گیرنده های منفی استروژن هستند بسیار موثر بوده است.

غذاهای تخمیر شده

غذاهای تخمیر شده مانند ماست، کیمچی غذای محلی کره جنوبی، سویا، کلم ترش حاوی پروبیوتیک ها و دیگر مواد قندی که ممکن است این نوع غذاها در برابر سرطان سینه به ما کمک کنند. یک مطالعه در 27 مورد که محصولات لبنیاتی تخمیر شده مانند ماست یا کفیر استفاده کردند کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه هم در جمعیت آسیایی و هم در جمعیت آمریکایی گزارش شد.

سبزیجات

سیر، پیاز و سبزیجات بوداری هستند که نشان داده شده می توانند بر علیه سرطان سینه موثر باشند. مانند ترکیبات ارگانوسولفور و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدها و ویتامین C که خاصیت ضد سرطانی دارند. یک مطالعه در 660 زن نشان داده شده که مصرف پیاز و سیر در کاهش سرطان سینه موثر بوده. همچنین مطالعه در 285  زن نشان داده میزان بالایی که سیر مصرف می کردند برعلیه سرطان سینه اثر حفاظتی داشته. با این وجود یک مطالعه، ارتباط مستقیم و مثبتی بین مصرف بالای پیاز و تره فرنگی برای پیشگیری از سرطان سینه را بسیار موثر دانسته و در مورد پیاز هم مطالعات بیشتری نیاز است که باید صورت گیرد.

هلو، سیب و گلابی

مطالعات نشان داده که میوه هایی مانند گلابی، سیب و هلو محافظت بالایی بر علیه سرطان سینه داشته اند. مطالعه بر روی 75 هزار زن انجام شده است که حداقل دو هلو در هفته میخوردند تا 41 درصد ریسک ابتلا به سرطان سینه شان را که با گیرنده های استروژنی مثبت بودند کمتر شده است.

بررسی نشان داده که پلی فنول هایی که به عنوان آنتی اکسیدان در هلو هستند باعث مهار رشد و پخش سلول های سرطانی می شود. با این وجود مطالعات بیشتر در 272 هزار زن نشان داده شده که خوردن سیب و هلو باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه می شود. سبزیجاتی مانند بروکلی، کلم ممکن است به کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه کند. سبزیجات چلیپایی حاوی ترکیبات گلیکوزید هستند که این ترکیبات در بدن تبدیل به مولکول های ایزو تیو سیانین می شود که این ترکیبات پتاسیل ضدسرطانی بالایی دارند.

به طور مشخص یک مطالعه در 1493 زن نشان داده که مصرف بالای سبزیجات چلیپایی با کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه همراه است. غلات و حبوباتی که دارای فیبر بالایی هستن حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند که میزان بالای این فیبرها باعث پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه می شود.

یک مطالعه در 2571 زن که باعث کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه تا حدود بالای 20 درصد در مقایسه با کسانی که مصرف حبوبات نمی کنند. در یک مطالعه دیگر در 1260زن در نیجریه نشان داد که مصرف بالای غلات داشتند که 28 درصد کاهش کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه در مقایسه با افرادی بودند که مصرف نمی کردند.

ادویه ها و گیاهان دارویی

ادویه ها مانند جعفری، رزماری، ارگانون، زردچوبه، کاری، زنجبیل و آویشن ترکیبات گیاهی هستند که در برابر سرطان سینه از شما محافظت می کند. گیاهان دارویی ویتامین ها اسیدهای چرب آنتی اکسیدان های پلی فنول هستند. برای مثال ارگانول آنتی اکسیدان هایی دارد که حاوی رزماری نیک و کاراکول که طور قابل مطلاحظه در برابر سرطان سینه پیشرفته تاثیر بسیار عالی دارند.

کورکومین که ماده اساسی در زردچوبه است خاصیت ضد سرطانی دارد و فلاونوئیدها که در جعفری هستند. همه این ادویه جات در رژیم غذایی شما اگر باشند خواص بسیار ضدسرطانی قدرتمندی به خصوص بر علیه ربسک ابتلا به سرطان سینه دارند.

غذاها و نوشیدنی هایی که نباید مصرف کنید

غذاهای مشخصی هستند که بر علیه سرطان سینه محافظت می کنند و برخی از غذاها هستند که موجب افزایش ریسک ابتلای شما می شوند. مصرف الکل به میزان فراوان می تواند ریسک ابتلا به سرطان را بالا می برد.

غذاهای فست فود

خوردن غذاهای فست فود به طور مرتب باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری قلبی دیابت چاقی و سرطان سینه می شود. غذاهای سرخ شده به طور مشخص باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه می شود. در حقیقیت در 620 زن ایرانی که غذاهای فست فود مصرف کرده اند نشان داده شده که فاکتور بسیار مهمی در پیشرفت سرطان سینه با آنها همراه بوده است. غذاهای فراوری شده گوشت های فرآوری شده مانند بیکن سوسیس ممکن است باعث افزایش ریسک سرطان سینه شود.

در یک آنالیز در 15 مطالعه مصرف بالای گوشت فراوری شده تا 9 درصد باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه شده است.

شکر اضافی

رژیمی که با مقادیر بالای شکر است باعث می شود که به طور مشخص ریسک ابتلا به سرطان سینه را افرایش دهد و باعث افزایش التهاب زیاد در سینه شود. آنزیم های خاصی در انتباط با رشد و پخش سرطان در بدن شما زیاد شود.

کربوهیدرات های تصفیه شده

رژیم هایی با میزان کربوهیدرات های های تصفیه شده بالا مانند رژیم غربی ممکن است باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان شود. سعی کنید در جایگزین کردن این کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید دقت کنید.

نتیجه گیری

تغذیه می تواند به پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه بسیار موثر باشد، غذاهایی را و تا به شما در ریسک ابتلا به سرطان کمک کند و همچنین برخی غذاها را نباید مصرف کرد یا به صورت محدود مصرف کردتا بتوانیم یک زندگی سالم تری داشته باشیم.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =