[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم
دکتر سپیده مدعی نما » مشاوره تغذیه » چگونگی رفع سلولیت با بهترین روش ها

چگونگی رفع سلولیت با بهترین روش ها

سلولیت در واقع همان چربی پوست است که برخی از افراد روی باسن، ران و باسن خود دارند. در واقع سلولیت شکل خاصی از سلول های چربی و فیبرهای کلاژن است. سلولیت نتیجه تجمع بیش از حد چربی در لایه های عمیق (لایه های ذخیره) پوست است. سلولیت به دلیل تفاوت در نحوه توزیع سلول های چربی، ماهیچه ها و بافت همبند در پوست مردان و زنان تشکیل می شود و البته در زنان بسیار بیشتر از مردان مشاهده می شود. متخصصان معتقدند سلولیت التهاب مزمن بافت چربی است. این عارضه جریان خون را کاهش داده و مشکلاتی را در سطح متابولیسم سلولی ایجاد می کند. سلولیت می تواند اشکال متفاوتی به خود بگیرد و روش های درمانی مختلفی نیز دارد که شامل: کرم های ضد سلولیت، مکمل های غذایی، ماساژها و روش های مختلف از بین بردن سلولیت ها به صورت موضعی توسط دستگاه های مختلف می باشد.

سلولیت در واقع همان چربی پوست است که برخی از افراد روی باسن، ران و باسن خود دارند. در واقع سلولیت شکل خاصی از سلول های چربی و فیبرهای کلاژن است.

سلولیت نتیجه تجمع بیش از حد چربی در لایه های عمیق (لایه های ذخیره) پوست است. سلولیت به دلیل تفاوت در نحوه توزیع سلول های چربی، ماهیچه ها و بافت همبند در پوست مردان و زنان تشکیل می شود و البته در زنان بسیار بیشتر از مردان مشاهده می شود.

متخصصان معتقدند سلولیت التهاب مزمن بافت چربی است. این عارضه جریان خون را کاهش داده و مشکلاتی را در سطح متابولیسم سلولی ایجاد می کند.

سلولیت می تواند اشکال متفاوتی به خود بگیرد و روش های درمانی مختلفی نیز دارد که شامل: کرم های ضد سلولیت، مکمل های غذایی، ماساژها و روش های مختلف از بین بردن سلولیت ها به صورت موضعی توسط دستگاه های مختلف می باشد.

چه چیزی باعث سلولیت می شود؟

علت دقیق تشکیل سلولیت ناشناخته است، اما به نظر می رسد که ناشی از برهم کنش بین بافت همبند در لایه پوست که در زیر سطح پوست قرار دارد و لایه چربی که درست در زیر آن قرار دارد، باشد. در زنان، سلول های چربی و بافت همبند در این لایه به صورت عمودی چیده شده اند. اگر سلول های چربی به لایه ای از پوست بیرون زده باشند، این ظاهر سلولیت را نشان می دهد. در مردان، بافت دارای ساختار متقاطع است. به نظر می رسد برخی عوامل دیگر با احتمال ابتلا به سلولیت در ارتباط هستند.

وراثت، ضخامت پوست، جنسیت، میزان و توزیع چربی بدن و سن می توانند بر میزان وجود یا قابل مشاهده سلولیت تأثیر بگذارند. سلولیت به دلیل کوچک شدن یا کوتاه شدن طناب های بافت فیبری ایجاد می شود. سلولیت در افراد از هر نژادی که در سراسر جهان زندگی می کنند ایجاد می شود. اگرچه هورمون های زنانه ممکن است در ایجاد این الگوی توزیع چربی نقش داشته باشند، اما سلولیت با هورمون درمانی قابل درمان نیست.

عوامل هورمونی و سن

هورمون ها به احتمال زیاد نقش مهمی در ایجاد سلولیت دارند. استروژن، انسولین، نورآدرنالین، هورمون های تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرآیند تولید سلولیت هستند. یکی از نظریه ها این است که با کاهش استروژن در زنان با نزدیک شدن به یائسگی، جریان خون به بافت همبند زیر پوست نیز کاهش می یابد. گردش کمتر به معنای اکسیژن کمتر در ناحیه و در نتیجه تولید کلاژن کمتر است. با کاهش سطح استروژن، سلول های چربی نیز بزرگ می شوند.

این عوامل با هم ترکیب شده و رسوبات چربی را بیشتر نمایان می کند و چربی زیر پوست از طریق ضعیف شدن بافت همبند بیرون می زند.

افزایش سن

بالا رفتن سن همچنین باعث می شود که پوست حالت ارتجاعی کمتری پیدا کرده، نازک تر و احتمال افتادگی آن بیشتر شود. این امر احتمال ایجاد سلولیت را افزایش می دهد.

آیا ورزش باعث کم شدن سلولیت می‌شود؟

ورزش و رژیم غذایی ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند. افرادی که بیش از حد چربی، کربوهیدرات و نمک و فیبر بسیار کمی مصرف می کنند، به احتمال زیاد دارای مقدار بیشتری سلولیت هستند. همچنین ممکن است در افراد سیگاری، کسانی که ورزش نمی کنند و کسانی که به مدت طولانی در یک حالت نشسته یا ایستاده اند شایع تر باشد. پوشیدن لباس زیر با الاستیک محکم در ناحیه باسن می تواند جریان خون را محدود کند و این ممکن است به تشکیل سلولیت کمک کند.

سلولیت در افرادی که چربی اضافی دارند شایع تر است، اما افراد لاغر و تناسب اندام نیز می توانند آن را داشته باشند. این احتمال بیشتر بعد از 25 سالگی اتفاق می افتد، اما می تواند بر افراد جوانتر، از جمله نوجوانان نیز تأثیر بگذارد.

عوامل خطرساز سلولیت چیست؟

سلولیت در زنان بیشتر از مردان شایع است. داشتن سابقه خانوادگی سلولیت یکی دیگر از عوامل خطر است. بارداری و سبک زندگی غلط ممکن است خطر ابتلا به سلولیت را افزایش دهد.

چگونه سلولیت ران خود را از بین ببرم؟

سلولیت در اثر الگوهای نامنظم بافت همبند در زیر پوست ایجاد می شود و همانطور که بافت چربی که در محفظه های لانه زنبوری کوچک ایجاد می شود به داخل پوست رانده می شود، باعث تثبیت سلولیت می شود.

در مورد از بین بردن سلولیت، کاهش وزن می تواند تاثیر موثری داشته باشد زیرا ماهیچه ها و پوست سفت می شوند، اما نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت است. نتایج بستگی به میزان تمرین سخت و مداوم، سن، میزان کلاژن و الاستین در پوست و مهم تر از همه، ژنتیک دارد. معمولا توصیه پزشکان، تمرین هوازی 3-5 بار در هفته به مدت 30-40 دقیقه، تمرینات مقاومتی را 2-3 بار در هفته توصیه می شود. تمریناتی مانند بالا بردن پاهای کناری، کار با قرقره کم (باسن و عضلات شکم) ، اسکوات، لانگ و بالا رفتن از پله یا قدم زدن روی نیمکت همه را در مناطق مشکل ساز انجام می دهد. و حتی اگر این روش تمام سلولیت شما را از بین نبرد، به تناسب اندام افراد کمک می کند.

همچنین به کمک روش های غیرتهاجمی و کم تهاجمی می توان سلول های چربی در مناطقی از بدن را از بین برد. انواع مختلفی از دستگاه های لاغری وجود دارد که یکی از بهترین این دستگاه ها، دستگاه لاغری اوندا می باشد که بدون هیچ گونه درد، ناراحتی و عوارضی برای فرد موجب کاهش وزن موضعی می شود.

علائم و نشانه های سلولیت چیست؟

سلولیت باعث تیرگی پوست و ظاهر برآمدگی در گوشت می شود. سلولیت می تواند ظاهر “پوست پرتقال” را روی پوست ایجاد کند. بیشتر در ناحیه لگن، باسن و شکم قرار دارد. گاهی اوقات در سینه ها، بالای بازوها یا شکم رخ می دهد.

پزشکان چگونه سلولیت را تشخیص داده و ارزیابی می کنند؟

ظاهر مشخصه سلولیت برای تأیید وجود بیماری کافی است. هیچ آزمایش تشخیصی برای سلولیت وجود ندارد.

سلولیت را چه متخصصانی درمان می کنند؟

از آنجا که سلولیت یک مشکل زیبایی است، پزشکان زیبایی، از جمله جراحان پلاستیک و برخی از متخصصین پوست و مشاور تغذیه، ممکن است برخی از درمان های سلولیت را ارائه دهند.

درمان سلولیت چیست؟

بسیاری از افراد از ظاهر سلولیت خوششان نمی آید و ترجیح می دهند تا آنجا که ممکن است پوستی صاف داشته باشند. بنابراین، مقالات زیادی در مورد سلولیت وجود دارد و درمان های زیادی وجود دارد، از تغییرات رژیم غذایی گرفته تا کرم های سلولیت و درمان های مکانیکی.

نکاتی برای از بین بردن سلولیت و پیشگیری از آن

 داشتن رژیم غذایی سالم و تقویت عضلات با ورزش منظم، رویکردهای معقولی برای حفظ تناسب اندام و صاف نگه داشتن بدن است.بیماران باید قبل از آزمایش روش های جراحی، مکمل های غذایی یا تکنیک های پیچیده با ارزش اثبات نشده بسیار محتاط باشند. لازم به یادآوری است که FDA تنها روش های درمانی خاصی را برای کاهش موقت ظاهر سلولیت تأیید کرده است. برای حفظ هرگونه تأثیر، لازم است بیماران این درمان های پرهزینه و زمانبر را به طور منظم دریافت کنند.

پیش آگهی سلولیت چیست؟

سلولیت یک مشکل پزشکی نیست و پیامدهای نامطلوبی برای سلامتی ندارد. اکثر درمان ها، حتی آنهایی که مورد تأیید FDA هستند ، فقط یک راه حل جزئی و موقت ارائه می دهند. پیش آگهی به نظرات زیبایی و نتایج درمان خلاصه می شود.

آیا می توان از سلولیت جلوگیری کرد؟

همیشه نمی توان از سلولیت جلوگیری کرد، اما حفظ وزن سالم، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم ممکن است ظاهر سلولیت را کاهش دهد. حفظ آب بدن (نوشیدن مایعات فراوان) و ترک سیگار نیز ممکن است سلولیت را کمتر به چشم بیاورد.

https://www.medicinenet.com/cellulite/article.htm

https://www.medicalnewstoday.com/articles/149465#treatment_and_removal

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

چرا احساس خستگی می‌کنیم؟

چرا احساس خستگی می‌کنیم؟

آیا شما همه اوقات خسته اید؟ آیا توجه کرده اید که چگونه خستگی زندگی شما را مختل می کند و باعث می شود احساس ضعف کنید؟ آیا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *