تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم

Search
Close this search box.
عکس تعیین-جنس-کودک

آیا رژیم غذایی در تعیین جنسیت تاثیر دارد؟

آیا واقعاً می توانید دختر یا پسری را باردار شوید؟ آیا رژیم غذایی خاصی را توصیه می شود؟ علم پزشکی بدون شک ثابت می کند جنسیت کودک توسط پدر تعیین می شود. پس چرا ایده تعیین جنسیت، به طور طبیعی در حال پیشرفت است؟ طبق طب رایج، تعریف جنسیت کودک ساده است. در لحظه مقاربت، مرد مجموعه ای از اسپرم هایی را آزاد می کند که برخی از آن ها مردند و برخی زن. اگر یکی از اسپرم ها با موفقیت به تخمک برسد، تخمک خنثی است (نه مرد و نه زن). در شرایطی که مساعد باشد، تخمک بارور می شود و یک جنین و در نهایت به یک کودک تبدیل می شود. حال سوالی که پیش می آید چه عواملی موجب می شود جنین تشکیل شده دختر باشد یا پسر و اینکه آیا می توان به میل خود جنسیت جنین را تغییر دهیم؟ در این مقاله، دکتر سپیده مدعی نما به این سوال به طور کامل پاسخ می دهد:

اینکه یک پسر یا  یک دختر بدست بیاورید، کاملا به این بستگی دارد که کدام نوع اسپرم، ابتدا تخمک را ببیند. اگر اسپرم مرد با کروموزم های X تخمک ترکیب شود سلول تشکیل شده XX خواهد شد و جنس جنین دختر و اگر کروموزوم Y اسپرم مرد ، با کرورموزم X تخمک، ترکیب شود سلول تشکیل شده X Y و جنسیت جنین پسر خواهد شد.

 صرف نظر از افسانه های همسران قدیمی، این واقعیت وجود دارد که کروموزوم Y باقی مانده است که باعث شده است مرد دارای تنها حامل کروموزومی باشد و تنها شرکت کننده ای است که بر جنس کودک می تواند اثرگذار باشد.. با این حال بر خلاف این ایده، زن و شوهر می توانند با دستکاری در دو عامل اصلی: یکی شیمی بدن و دیگری زمان رابطه، شانس بارداری یک جنسیت خاص را افزایش دهند.

اگر چه اثبات نشده است ولی برخی معتقدند که تغییر مواد شیمیایی بدن باز طریق رژیم غذایی، ورزش و سایر عوامل مانند استفاده از مواد خاص برای خنک نگه داشتن اسپرم، می تواند محیط را طوری تغییر داد که اسپرم های مرد که حاوی کروموزوم ( x و Y) هستند یکی از آنها را به گونه ای تقویت داد تا بتواند با سلول تخمک ترکیب گردد. بنابراین چگونه می توان بر جنسیت فرزند خودتان تاثیر بگذارید؟

روش های تعیین جنسیت جنین

روش اول- از طریق دستکاری شیمیایی بدن (سطح اسیدی و قلیایی)

 اکنون تصور می شود PH چرخه ماهیانه بدن یک زن، شامل یک حالت متناوب بین محیط اسیدی یا قلیایی در دستگاه تولید مثل خود است. مثلا جنسیت نوزاد به PH محیط رحم مادر ربط دارد که طی محیط اسیدی یا قلیایی ، بر جنسیت نوزاد تاثیر می گذارد

متخصصان می گویند قلیایی بودن مایع فولیکولار، موجب می شود زن، پسر بچه، باردار شده باشد. در حالی که در چنین محیط کروموزوم Y اسپرم مرد، سریعتر خود را به تخمک می رساند و با آن ترکیب می شود. و اگر مایع فولیکولار، اسیدی باشد، کروموزوم X اسپرم مرد می تواند در باردار شدن دختر موثر باشد.

برای باردار شدن دختر باید رژیم غذایی حاوی منیزیم، کلسیم و غذاهای اسیدی مانند ذرت، گوشت، لوبیا، ماهی، آلو، قهوه، تخم مرغ، جگر و ماست، داشته باشید. از غذاهای قلیایی مانند موز، پرتقال، سیب زمینی و هندوانه هم پرهیز کنید. مکمل های مانند کلسیم، اسید فولیک، منیزیم، ویتامین C برای اسیدی شدن مخاط دهانه رحم مصرف کنید و در نتیجه باعث از بین رفتن اسپرم Y می شود.

اگر می خواهید به میل خود جنسیت کودک را مشخص کنید و به طور فرزند پسر می خواهید به نکات زیر توجه کنید:

روش دوم – تغییر در سبک غذایی خود

برای باردار شدن فرزند پسر باید از مصرف لبنیات دوری کنید و نیز مصرف مکمل هایی مانند کلسیم و منیزیم را کاهش دهید. سبزیجات و میوه های تازه و غذاهای حاوی پتاسیم، مانند موز را افزایش دهید. مقدار زیادی غذاهای قلیایی از جمله انجیر، گیلاس، لیموی تازه، نان های خاص املاحی، عدس، آووکادو، ژله رویال، آجیل کاج، بادام، هویج، تربچه قرمز، چغندر قرمز تازه، یونجه، جو، دانه های جوانه زده و گندم بخورید.

روش های تعیین جنسیت

روش سوم – زمان مقاربت جنسی

 طبق نظریه مشهود ایجاد شده توسط دکتر شلس، کروموزوم Y اسپرم ، چون سریعتر حرکت می کند، در مقایسه با کروموزوم x اسپرم طول عمر کمتری دارد. این تئوری می گوید اگر رابطه جنسی، دو تا سه روز قبل و بعد از تخمک گذاری صورت بگیرد بدین معنی است که در این بازه زمانی کروموزوم های  Yاسپرم از بین می روند و فقط کروموزوم هایX  از اسپرم ها باقی می ماند و بعد احتمال بارداری دختر بیشتر است. تئوری شلس می گوید با داشتن رابطه جنسی نزدیکتر به تخمک گذاری، احتمال دختر زایی کم می شود و احتمال پسر زایی افزایش می یابد.

اکثر مردم اهمیت داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل را درک می کنند. بخصوص هنگامی که قصد بارداری دارند. تغذیه سالم می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند، سطح انرژی خودتون را بهبود ببخشید و خطر برخی شرایط پزشکی و عوارض را کاهش دهید. خوب غذا خوردن مطمئنا زمینه ساز بارداری سالم است اما علاوه بر این،  ممکن است مصرف برخی از مواد غذایی قبل از باردار شدن بر جنسیت کودک شما تاثیر بگذارد.

در حالی که هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه برخی از غذاها احتمال دختر دار شدن را افزایش دهند و یا حتی پسر شدن، بیایید آنچه را که تحقیقات می گویند، را بررسی کنیم.

چه غذاهایی احتمال دختر دار شدن را افزایش می دهند؟

غذاهایی که تصور می شود، احتمال بارداری دختر را افزایش می دهند عبارتند از:

 •  غذاهای دریایی بخصوص ساردین
 •  کنسرو ماهی قزل آلا
 •  لوبیا
 •  بادام ها
 • سبزی های تیره و برگ دار یعنی برگ سبز گیاهان
 • کلم بروکلی
 • محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست
 • ریواس
 •  انجیر
 •  توفو
 • توت
 •  بامیه
 •  میوه های خانواده مرکبات، جوی دو سر(سبوس جوی دو سر)
 • تخم مرغ
 • سیب، دانه ها مانند کدو تنبل
 •  کتان و چیا
 •  بادام هندی
 •  اسفناج
 •  کره بادام زمینی
 •  غلات صبحانه غنی شده

آنچه علم می گوید قبل از اینکه به تحقیق در مورد اینکه چرا این غذاها احتمال بارداری دختر را افزایش می دهند، باید بپردازیم.

بیایید چند مورد را روشن کنیم: ما می دانیم که علم ساختارهای جنسیت و جنس هر جنین، همیشه در حال پیشرفت است. طی این مقاله وقتی به باردار شدن دختر اشاره می کنیم دقیقا در مورد کروموزم X ها صحبت می کنیم. بویژه یک کودک با دو کروموزوم. کروموزوم ها جنس بیولوژیکی فرد را تعیین می کند. جنس ماده با کروموزوم X و جنس نر با کروموزوم Y. در حین بارداری اگر کروموزوم Y یک اسپرم اگر منتقل شود، فرزند پسر و اگر کروموزوم X یک اسپرم باشد، فرزند دختر خواهد شد.

انواع رژیم های غذایی که ممکن است بر رابطه جنسی تاثیر بگذارد

دانشمندان سعی کردند با بررسی چندین نسل، تعیین کنند که آیا بین رژیم غذایی مادر و انتخاب جنسیت، ارتباط طبیعی وجود دارد یا خیر. اگرچه تعداد انگشت شماری از مطالعات وجود دارد که به نظر می رسد به نتایج مشابهی رسیدند. بسیاری از این مطالعات بر روی پستانداران دیگر مانند گاو و یا موش، انجام شده است. بنابراین قبل از ان که به طور قطعی بتوانیم بگوییم که آیا بین رژیم غذایی مادر و بارداری یک جنس خاص، ارتباطی وجود دارد به تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز داریم. هم چنین آنچه که در اینجا می دانیم این است که طبق مطالعه ای که در سال 2010 انجام شده است زمانی که رژیم غذایی سختی سرشار از منیزیم و کلسیم همراه با زمان مقاربت مناسب وجود داشته باشد، احتمال بیشتری برای بارداری یک دختر بوده است.

در تحقیقی در سال 2008 ، رژیم غذایی 740 زن بررسی و مشخص شد مادرانی که کالری بیشتری مصرف می کنند فرزند پسر دارند. محققان براین باورند که به طور بالقوه  ارتباطی بین سطح بالاتر گلوکز در خون مادر وجود دارد که برای اسپرم های مرد مطلوب است.

اگر چه این یافته های مرتبط با تعیین جنسیت فرزند به طور کامل قطعی نیست و تحقیقات بیشتری لازم است، اگر می خواهید یک دختر داشته باشید افزایش مصرف غذاهای غنی از منیزیم و کلسیم ضرری ندارد. تنظیم سطح قند خون برای سلامتی همه مهم است نه فقط والدینی که فرزند دختر می خواهند. برای تنظیم سطح قند خون تان از مصرف مواد غذایی حاوی قند اضافه خودداری کنید و حتما مقدار زیادی پنیر، پروتئین و چربی های سالم استفاده کنید.

 آیا رژیم غذایی پدر هم تاثیری دارد؟

درحال حاضر به نظر نمی رسد بین رژیم غذایی پدر و نسبت بالاتر اسپرم حاوی کروموزوم Y یا X ، ارتباطی وجود داشته باشد. اگر بین رژیم غذایی و جنسیت کودک آینده شما رابطه وجود داشته باشد، به احتمال زیاد رژیم مادر بیشترین تاثیر را می گذارد. اما می دانیم که اسپرم سالم هم به احتمال باروری کمک کند و رژیم غذایی می تواند به افزایش اسپرم سالم هم کمک کند.

فرمول تعیین جنسیت جنین

 روش های دیگر ادعا شده علاوه بر نوع تغذیه و زمان مقاربت جنسی، برای افزایش احتمال دختردار شدن یا پسردار شدن برای شما:

بخاطر بسپارید هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه رژیم غذایی یا رابطه زناشویی، تضمین می کند شما فرزند دختر یا پسر داشته باشید، وجود ندارد. تنها یک راه  تضمین شده وجود دارد و آن روش ivf است. در این روش لقاح آزمایشگاهی و کاشتن سلول تخم دختر یا پسر در رحم مادر است. این گزینه گران است و حتی در برخی از کشورها غیرقانونی است.

هنوز هم روش های دیگری وجود دارد که خانواده ها برای انتخاب جنسیت استفاده می کنند. بیشتر آنها به زمان رابطه جنسی اعتماد می کند تا احتمال پسر یا دختر را افزایش دهد. مثل روش شلث، روش ویلان و روش بیبی داتس.

برای پسردار یا دختر دار شدن (تعیین جنسیت) هیچ روش اثبات شده ای برای رژیم غذایی نیست. توضیحات به این صورت است که در کلینیک مایو با این نظریه موافق نیستند ولی بعضی کلینیک ها و تحقیقات با این نظریه موافق هستند. مثلا افزایش پسر دار شدن با خوردن غذاهای قلیایی بیشتر. افزایش مصرف سبزیجات و میوه های تازه و مواد حاوی پتاسیم مانند موز، ماهی آزاد و آووکادو.

افزایش مصرف مواد غذایی با قلیایی بالا مانند مرکبات، سبزیجات ریشه، آجیل، اجتناب از مصرف محصولات لبنیاتی.

برای دختر دار شدن مانند نظریاتی که قبلا گفتم در رژیم غذایی اسیدیته بودن مهم است برای دختردار شدن. اگر چه طی یک بررسی در نظام ملی سلامت انگلستان دقت کافی بر روی این بررسی نبوده است.

کالری دریافتی زن و خوردن غلات صبحانه می تواند احتمال پسر دار شدن را افزایش دهد.

در نتیجه توصیه من به عنوان پزشک و مشاوره تغذیه و تجربیاتم این را می گوید که در ابتدا به یک زوج خواهم گفت که اگر می خواهید فرزند داشته باشید چه پسر چه دختر. تلاش برای داشتن فرزندی سالم داشته باشید نه اینکه بخواهید پسر داشته باشید یا دختر.

داشتن رژیم غذایی سالم در دوران بارداری مادر و حتی در مرد مثل انواع ویتامین ها، اسید فولیک، ویتامین b12، قبل از تولد توصیه می شود با ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب. اگر تمرکز خود را بر روی داشتن پسر دارید و امید و آرزوهای خودتان را با ما می خواهید به اشتراک بگذارید و از کلینیک ما مشاوره بگیرید، رژیم غذایی مناسب به شما می دهیم ولی مهمترین کمک من به شما برای داشتن یک کودک شاد و سالم است، خواه پسر باشد، خواه دختر.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 10 =