[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم
دکتر سپیده مدعی نما » تغذیه در بیماری ها » درمان بی اشتهایی عصبی
برای استعلام از قیمت ها فرم زیر را پر نمائید

درمان بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی یا anorexia nevrosa نوعی اختلال در غذا خوردن است که با کاهش وزن غیر طبیعی بدن، ترس شدید از افزایش وزن، برداشت تحریف شده از وزن مشخص می شود. در این مقاله از سایت دکتر مدعی نما درباره بی اشتهایی عصبی بیشتر می خوانید:

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی، برای کنترل وزن و شکل خود اهمیت زیادی قائل هستند و از تلاش های شدیدی استفاده می کنند که به طور قابل توجهی در زندگی آنها تداخل ایجاد می کند. برای جلوگیری از افزایش وزن یا ادامه کاهش وزن، افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی، معمولا مقدار غذایی که می خورند را محدود می کنند. آنها ممکن است کالری دریافتی را با استفراغ بعد از غذا یا با سوء استفاده از ملین ها، داروهای کمک به رژیم غذایی و دیورتیک ها کنترل کنند. آنها همچنین ممکن است با ورزش بیش از حد سعی در کاهش وزن داشته باشند هر چقدر وزن کم شود فرد همچنان از افزایش وزن ترس دارد. بی اشتهایی عصبی در واقع  مربوط به غذا نیست بلکه یک روش بسیار ناسالم و گاه تهدید کننده زندگی فرد برای تلاش برای کنار آمدن با مشکلات عاطفی است. در بی اشتهایی عصبی فرد غالبا لاغری را یک ارزش، می داند. بی اشتهایی عصبی مانند سایر اختلالات خوردن، زندگی فرد را تسخیر می کند و غلبه بر آن بسیار دشوار است. اما با درمان این بیماری می توانید درک بهتری از خود و بدن تان پیدا کنید، عادات غذایی سالم پیدا کنید و برخی از عوارض جسمی بی اشتهایی عصبی را برطرف کنید.

علائم بی اشتهایی عصبی

علائم و نشانه های جسمی بی اشتهایی عصبی مربوط به گرسنگی است. شامل موارد عاطفی و رفتاری شامل درک غیر واقعی از وزن بدن و ترس فوق العاده شدید از افزایش وزن یا چاق شدن است. ممکن است مشاهده علائم و نشانه ها دشوار باشند زیرا آنچه که وزن کم بدن در نظر گرفته می شود برای هر فرد متفاوت است و برخی افراد دارای این اختلال ممکن است بسیار لاغر به نظر نرسند. هم چنین افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی،  اغلب لاغری، عادات غذایی و مشکلات جسمی خود را پنهان می کنند.

بی اشتهایی عصبی

 علائم جسمی

علائم و نشانه های جسمی بی اشتهایی عصبی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

کاهش شدید وزن یا عدم افزایش وزن مورد انتظار رشد، ظاهر بسیار لاغر، شمارش غیر طبیعی خون، خستگی، بی خوابی، سرگیجه یا غش کردن تغییر رنگ انگشتان مایل به آبی، موهای نرم و در حال نازک شدن و ریزش، موهای نرم و ضعیف که بدن  را پوشانده اند، عدم قاعدگی، یبوست، پوست خشک یا زرد رنگ، عدم تحمل سرما، ریتم های نامنظم قلب، فشار خون پایین، کمبود آب بدن، ورم دست و پا دندان ها و پوسیدگی های دندانی ناشی از استفراغ ناشی از این بیماری.

برخی از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی پر خون هستند شبیه به  افرادی که پرخونی دارند. علاوه بر این افراد مبتلا بی به اشتهایی عصبی، معمولا با وزن غیر طبیعی بدن ( وزن کم غیرطبیعی بدن) دست و پنجه نرم می کنند در حالی که افراد مبتلا به پرخوری عصبی، معمولا از وزن طبیعی یا بالاتر از حد طبیعی رنج می برند.

 علائم عاطفی و رفتاری

علائم رفتاری یا عاطفی افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی، ممکن است شامل تلاش برای کاهش وزن توسط محدودیت شدید در مصرف غذا از طریق روش های زیر باشد:

 • رژیم غذایی یا روزه داری،
 • ورزش  بیش از حد
 • پرخوری و بعد استفراغ خود خواسته برای از بین بردن غذا را که ممکن است شامل استفاده از ملین،  تنقیه، مکمل های غذایی یا محصولات گیاهی باشند

 به طور کلی شایع ترین علائم و نشانه های عاطفی و رفتاری شامل موارد زیر هستند:

 •  خوردن وعده های کم غذایی برای دیگران
 • مرتبا از وعده های غذایی صرف نظر یا از خوردن غذا امتناع می کنند
 •  انکار گرسنگی و بهانه جویی برای غذا نخوردن
 •  خوردن فقط چند غذای خاص که به نظر شان چاق کننده نیست مانند غذاهای کم چرب و کم کالری
 • انتخاب وعده های غذایی سفت یا داشتن رفتارهای غذایی غیرعادی مثل تف کردن غذا بعد از جویدن
 • تمایلی به خوردن غذا در جمع ندارند
 • دروغ در مورد مقدار غذای مصرفی
 • ترس از افزایش وزن که ممکن است شامل توجیه مکرر یا اندازه گیری بدن باشد
 • بررسی مکرر در آینه برای پیدا کردن نقص یا ایراد در بدن خود
 • شکایت از چاق بودن یا برداشتن از قسمت هایی از بدن که چربی دارند
 • پوشاندن بدن خود در لایه هایی از لباس
 • خلق و خوی بسیار پایین یا کمبود احساسات
 • کناره گیری اجتماعی
 • تحریک پذیری
 • بی خوابی
 • کاهش علاقه به رابطه جنسی

علل بی اشتهایی عصبی

علل دقیق بی اشتهایی عصبی ناشناخته است. مانند بسیاری از بیماری ها احتمالا ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی است.

عوامل بیولوژیکی

اگر چه هنوز مشخص نیست کدام ژن ها درگیر این مساله هستند اما ممکن است تغییرات ژنتیکی وجود داشته باشد، که باعث شود برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای بی اشتهایی باشند. برخی از افراد ممکن است تمایل ژنتیکی به کمالگرایی، حساسیت و پشتکارداشته باشند؛ همه این ها ریشه های مرتبط با ریشه بی اشتهایی عصبی است.

عوامل روانشناسی

برخی از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی، ممکن است دارای ویژگی های شخصیتی وسواسی باشند که رعایت رژیم های غذایی سخت و کنار گذاشتن غذا را با وجود گرسنگی برای آنها آسان می کند. آنها ممکن است تمایل زیادی به کمالگرایی داشته باشند که باعث می شود آنها فکر کنند که هرگز به اندازه کافی لاغر نیستند و ممکن است سطح اضطراب بالایی داشته باشند و برای کاهش آن، میزان غذاها را محدود کنند.

عوامل محیطی

فرهنگ مدرن غربی به لاغری تاکید دارد و موفقیت و ارزش را اغلب با لاغر بودن می داند. هم چنین فشار همسالان هم به تمایز لاغری به ویژه در دختران جوان  دامن می زند.

عکس بی اشتهایی عصبی

عوامل خطر

بی اشتهایی عصبی بیشتر در خانوم ها و دختران جوان دیده می شود، با این حال پسران و مردان به طور روزافزون دچار اختلالات خوردن شده اند و احتمالا مربوط به فشارهای فزاینده اجتماعی است. بی اشتهایی عصبی در نوجوانان نیز بیشتر دیده می شود.

البته افراد در هر سنی می توانند به این اختلال غذا خوردن دچار شوند؛ اگرچه در افراد بالای 40 سال نادر است. آنها ممکن است با افزایش فشار همسالان روبرو شوند و نسبت به انتقادات و حتی اظهارنظرهای گاه و بیگاه در مورد وزن یا فرم بدنشان حساس تر شوند. برخی از عوامل خطر بی اشتهایی عصبی را افزایش می دهند از جمله:

 • ژنتیک

تغییر در ژن های خاص ممکن است برخی از افراد خاص را در معرض خطر بیشتری از بی اشتهایی عصبی قرار بده که در آن یکی از بستگان درجه یک، والدین خواهر برادر یا فرزند به این اختلال مبتلا هستند خطر بی اشتهایی عصبی در آنها بسیار بیشتر است.

 • رژیم گرفتن و گرسنگی

رژیم غذایی عامل خطر ابتلا شدن به اختلال خوردن است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از علائم بی اشتهایی عصبی همانند علائم گرسنگی است. گرسنگی بر مغز تاثیر می گذارد و بر تغییرات خلقی، سفتی در تفکر شان، اضطراب و کاهش حس هم تاثیر می گذارد. گرسنگی و کاهش وزن ممکن است نحوه عملکرد مغز در افراد آسیب پذیر را تغییر دهد و رفتارهای محدود کردن غذا را تداوم ببخشد و بازگشت به عادات غذایی معمول را دشوار کند.

 • تغییر و تحولات

انتقال خواه مدرسه، خانه باشد یا شغل جدید باشد، قطع رابطه، مرگ یا بیماری یکی از عزیزان باشد، تغییر در هر یک از موارد گفته شده می تواند استرس عاطفی ایجاد کند و خطر بی اشتهایی عصبی را افزایش دهد.

برای دریافت مشاوره برای درمان بی اشتهایی عصبی، انتخاب یک مشاوره تغذیه زبردست و ماهر می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص رفع بی اشتهایی عصبی ، می توانید به خانم دکتر مدعی نما مراجعه نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره های 22792439 -22792458- 021 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مدعی نما دیدن فرمایید.

عوارض بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی می تواند عوارض بی شماری داشته باشد. در شدیدترین حالت، ممکن است کشنده باشد و مرگ ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد حتی اگر کسی به شدت کمبود وزن ندارد. این عامل به دلیل تاثیر ریتم غیرطبیعی قلب (آریتمی قلب) یا عدم تعادل الکترولیتها است. مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم و کلسیم، تعادل مایعات و الکترولیت ها را در بدن شما حفظ می کنند. سایر عوارض بی اشتهایی عبارتند از کم خونی، مشکلات قلبی مانند افتادگی دریچه میترال، ریتم غیرطبیعی قلب یا نارسایی قلبی، از دست دادن استخوان یا توده استخوانی همان پوکی استخوان که خطر شکستگی را افزایش می دهد، از دست دادن عضله، در زنان عدم وجود قاعدگی و در مردان کاهش سطح هورمون تستسترون، مشکلات دستگاه گوارش مانند یبوست، نفخ یا حالت تهوع، ناهنجاری های الکترولیت ها مانند پتاسیم خون پایین، سدیم و کلراید، مشکلات کلیوی.

اگر شخص مبتلا به بی اشتهایی عصبی به شدت دچار سوء تغذیه بشود عضوی از بدن از جمله مغز، قلب و کلیه ها آسیب می بیند، این آسیب حتی اگر بی اشتهایی تحت کنترل و درمان قرار بگیرد این خطر وجود دارد که کاملا برگشت پذیر نباشد و قرد سلامتی خود را از دست بدهد.

علاوه بر انبوه عوارض جسمی، افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی در معرض سایر اختلالات بهداشت روانی  نیز هستند؛ شامل افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات قطبی یا روحی، اختلال شخصیتی، اختلالات وسواس فکری و عملی، مصرف الکل و یا سواستفاده مصرف مواد، خودزنی، افکار خودکشی و یا اقدام به خودکشی.

راه های پیشگیری از بی اشتهایی عصبی

هیچ راهی تضمینی برای جلوگیری از بی اشتهایی عصبی وجود ندارد. پزشکان، مراقبت های اولیه، متخصصین اطفال، پزشکان خانواده، متخصصین داخلی و تغذیه ممکنست در مدت خوبی برای شناسایی شاخص های اولیه بی اشتهایی و جلوگیری از پیشرفت بیماری کامل بتوانند کمک کننده باشند. به عنوان مثال آنها می توانند در ملاقات های معمول پزشکیشان سوالاتی در مورد عادات غذایی و فعالیت های ظاهری این بیماران بپرسند. اگر مشاهده کردید که یکی از اعضای خانواده یا دوست شما از عزت نفس پایینی برخوردار است. عادات غذایی شدید و نارضایتی از ظاهر خودش داره، در مورد این موارد با او صحبت کنید. اگر چه ممکنست نتوانید از بروز اختلال در خوردن جلوگیری کنید اما می توانید در مورد رفتار سالم تر یا گزینه های درمانی صحبت کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی حداقل در ابتدا درمانی نمیخواهند و تمایل آنها برای لاغر ماندن بیش از نگرانی در مورد سلامتی است. اگه عزیزی دارید که نگران او هستید از او بخواهید که با دکتر و مشاوره تغذیه صحبت کند. اگر با هر کدام از مشکلات بالا روبرو هستید یا فکر می کنید ممکن است دچار اختلال در خوردن باشید کمک بگیرید، اگر بی اشتهایی عصبی یکی از نزدیکان خود را کنترل می کنید سعی کنید شخصی را پیدا کنید که به او اعتماد دارد و می تواند در مورد این اتفاقات با او صحبت کند.

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

مقالات مرتبط

غذاهای حساسیت زا کدامند؟

غذاهای حساسیت زا کدامند؟

برخی از افراد به هنگام فصل یا زمان های خاصی علائمی مانند آبریزش و خارش بینی، عطسه و سرفه و قرمزی پوست را نشان می دهند. این...

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

برای درمان یبوست چه بخوریم؟

گاهی اوقات یبوست نتیجه پیروی از یک رژیم غذایی نامناسب است. بارداری، مصرف برخی داروها، یا داشتن برخی اختلالات گوارشی نیز می...

رژیم غذایی در بیماری پارکینسون

رژیم غذایی در بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون بر روی زندگی یک میلیون آمریکایی اثر می گذارد. سالانه 60 هزار نفر این بیماری در آنها تشخیص داد می شود. علائم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *