[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم

سوالات متداول دستگاه لاغری اوندا

در چه مواردی نباید از دستگاه لاغری اوندا استفاده کرد؟

پاسخ پزشک:

دستگاه لاغری اوندا در مواردی به طور قطع نباید در افرادی استفاد شود، افرادی که نارسایی قلبی یا بیماری های قلبی پیشرفته و خاص دارند، افرادی که پیس میکر یا همان باتری قلب دارند، بیمارانی که به سرطان های پیشرفته ای مبتلا هستند و تحت درمان با شیمی درمانی در 5 سال اخیر هستند. بیماری های عروقی شدید، افرادی که پیوند عضو شده اند، حاملگی یا خانم های شیرده تا 10 ماه پس از زایمان، بیماری های عفونی حاد مانند هپاتیت B یا C ، نارسایی کبدی پیشرفته یا نارسایی کلیوی پیشرفته، بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند و قند خون بسیار بالا، افراد با اختلالات انعقادی.

همچنین برای افرادی که به طور نسبی نباید از این دستگاه استفاده کنند می توانند با مشاوره های پزشکی و مصرف دارو می توانند در آینده از دستگاه لاغری اوندا برای مراجعه کننده های عزیز استفاده کرد.

در دوران بارداری یا شیردهی استفاده از دستگاه لاغری موضعی اوندا مجاز است؟

پاسخ پزشک:

در دوران بارداری نباید از دستگاه لاغری اوندا استفاده کرد و در خانم های شیرده پس از زایمان تا 10 ماه نمی توانند از دستگاه لاغری اوندا استفاده کنند.

 

چند جلسه نیاز است تا به نتیجه دلخواه از دستگاه لاغری رسید؟

پاسخ پزشک:

فاصله بین جلسات در دستگاه لاغری اوندا ورژن 2021 هر دو تا سه هفته یک بار، تا 4 جلسه نیاز است و نتیجه دلخواه هر فرد با فرد دیگر فرق دارد. بستگی به رعایت اصول مراقبت هایی دارد که برای مراجعه کنندگاه توضیح داده می شود و برخی افراد تغییر سایز را طی 1 الی 2 جلسه مشاهده می کنند و برخی افراد در جلسات آخر به نتیجه دلخواه خود می رسند.

 

چه قسمت هایی از بدن با اوندا بهترین نتیجه را نشان میدهد؟

پاسخ پزشک:

دستگاه لاغری اوندا نه تنها برای رفع چربی برای کل مناطق بدن مانند غبغب، بازوها، شکم، پهلو و پشت تنه و ران ها و زانو چه در خانم ها و چه در آقایان به کار می رود، چه برای رفع سلولیت، چه برای رفع شلی پوست در تمام نقاط بدن نتایج خوب و شگفت انگیزی دارد. برای رفع چربی و کاهش سایز نتایج زودتر احساس می شود و برای رفع سلولیت و شلی پوشت در جلسات سوم و چهارم تغییرات شگفت انگیزی را بهتر احساس می کنید.

 

نتایج چه زمانی ظاهر می شوند و تا چه مدت پایدار می مانند؟

پاسخ پزشک:

نتایج در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و داشتن یک رژیم غذایی سالم و سرشار فیبر، میوه و سبزیجات و غذاهای حاوی آنتی اکسیدان که جریان خون مویرگی را زیاد می کند. همیچنین نوشیدن مایعات به خصوص آب فراوان، ورزش و فعالیت های فیزیکی مناسب می تواند کمک کننده باشد. اگر در مراقبت های بعد از انجام دستگاه لاغری اوندا مراجعین رعایت کنند نتایج معجزه آسایی بعد از انجام کار در خود می بینند، از کاهش سایز گرفته تا رفع سلولیت و شلی پوست.

اوندا با تکنولوژی بسیار جدید و پیشرفته با از بین بردن سلول چربی کاملا نتیجه پایداری دارد، برگشت ندارد و فقط در صورتی که مراجعه کننده افزایش وزن بسیار بالایی پیدا کند و اصول رژیم غذایی سالم خود را رعایت نکند و فعالیت های فیزیکی خود را ادامه ندهد می تواند نتایج برگشت پذیری داشته باشد.

در صورتی که از روش های دیگر لاغری استفاده کرده باشیم باز هم می توانیم از دستگاه لاغری اوندا استفاده کنیم؟

پاسخ پزشک:

بله، اگر شما از روش های دیگری مانند آر اف، کویتیشن یا هر دستگاه لاغری دیگری استفاده کردید مجازید از این دستگاه عالی استفاده کنید. اوندا در مقایسه با دیگر دستگاه های موجود در ایران انقلاب و تحولی نوین در پیکرتراشی در دهه اخیر ایجاد کرده است. اوندا دستگاهی بسیار مدرن، بدون عارضه، بدون درد در حین کار با بهترین نتایج همراه است. البته برای کسب بهترین نتیجه تلاش شما برای بعد از استفاده از دستگاه لاغری اوندا با ورژن جدید نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است

اوندا با تکنولوژی بسیار جدید و پیشرفته با از بین بردن سلول چربی کاملا نتیجه پایداری دارد، برگشت ندارد و فقط در صورتی که مراجعه کننده افزایش وزن بسیار بالایی پیدا کند و اصول رژیم غذایی سالم خود را رعایت نکند و فعالیت های فیزیکی خود را ادامه ندهد می تواند نتایج برگشت پذیری داشته باشد.

آیا دستگاه لاغری اوندا چروک های شل و افتاده ای بر روی پوست باقی می گذارد؟

پاسخ پزشک:

خیر چنین اتفاقی نمی افتد، دستگاه لاغری اوندا اگرچه برای رفع چربی های موضعی و سلولیت استفاده می شود باعث ایجاد چروک های شل و افتاده بعد از تحلیه چربی نمی شود و با هندپیس مناسب رفع شلی پوست مراجعه کنندگان عزیز می توانند برای درمانی شلی پوست خود که بعد از معاینه مشخص می شود، از این تکنولوژی جالب دستگاه اوندا نیز در کل نواحی بدن خود استفاده کنند.

 

آیا دستگاه اوندا نیاز به بیهوشی دارد؟

پاسخ پزشک:

دستگاه لاغری اوندا نیاز به بیهوشی و هیچ بی حسی موضعی ندارد. در حین کار با دستگاه اوندا مراجعین بسیار راحت و بدون درد هستند. تکنولوژی پیشرفته اوندا با امواج سرد حس مطبوع و آرامش بخشی را به مراجعه کننده می دهد به طوری که علم نوین پیکرتراشی یا لیپوماتیک بدون جراحی با دستگاه اوندا احساس جدیدی بهخ شما می دهد که بسیار سبف، راحت و بدون عارضه می باشد.

 

هر جلسه لاغری با اوندا چقدر زمان میبرد؟

پاسخ پزشک:

بسته به ناحیه ای که شما استفاده می کنید به ابعاد 20 در 25 اندازه گیری می شود. در منطقه مثلا شکم برای رفع چربی به طور قربنه 20 دقیقه زمان می برد و برای رفع سلولیت دو طرف به طور قرینه 20دقیقه زمان می برد، برای رفع غبغب که تکنولوژی جدید اوندا 2021  می باشد حدود 20 دقیقه زمان می برد زیرا هم برای رفع چربی است و هم برای رفع شلی پوست این ناحیه کاربرد دارد. برای سفت کردن کل نواحی بدن حدود 16 تا 17 دقیقه به طور قرینه زمان می برد.

 

مهم ترین تفاوت روش لاغری اوندا با سایر روش ها چیست؟

پاسخ پزشک:

فناوری مایکروبو در جامعه مدرن بسیار به کار می رود و  درکاربردهای پزشکی طرح جدیدی نیست. فرکانس انتخابی مایکرویو اوندا در 2.45 صدم گیگاهرتز کار می کند. در این فرکانس بالا پوست برای عبور انرژی کاملا هدایت شده، از لایه چربی زیر پوست که تقریبا شفاف است و این کار باعث حفاظت لایه های سطحی درم در برابر گرمایش ناخواسته و خنک ماندن آن می شود، به همین دلیل است که مایکرویو هایی که اوندا با آنها کار می کند امروزه دستگاه های کول ویو نامیده می شوند.

 

سوالات متداول لاغری و تناسب اندام

چه مدت زمان طول می کشد تا به وزن ایده آل برسیم؟

پاسخ پزشک: رژیم کاهش وزن صحیح در هفته نیم الی یک کیلوگرم است و در عرض 6 ماه معمولا به وزن ایده آل می رسید، رژیم های که خیلی سریع و در زمان کوتاه وزن از دست بدهید دوباره وزنتان به وضعیت قبلی برمیگردد. فراموش نکنید که تثبیت وزنتان بعد از کاهش وزن برای ما اهمیت ویژه ای دارد.

اگر به علت شغلم وقتی برای انجام فعالیت های ورزشی ندارم چگونه می توانم رژیم کاهش وزن بگیرم ؟

پاسخ پزشک: بله، رژیم شما بر پایه یه رژیم بدون فعالیت با کالری کمتر طراحی می شود و می توانید به وزن ایده آل خوب برسید ولی در اواخر هفته و زمان های آزاد که دارید می توانید با پیاده روی به طور مثال شروع کنید.

مهمترین نکته در موفق بودن رژیم کاهش وزن چیست ؟

پاسخ پزشک: مهمترین چیز برای اینکه به تناسب اندام دلخواهتان برسید در ابتدا به سلولهای مغزی شما یعنی اراده شما بستگی دارد نه به سلول های چربی بدنتان.

چرا من تمایل زیاد به خوردن شیرینی و مواد قندی دارم ؟

پاسخ پزشک: چون شما به این دلایل وابسته به مصرف مواد قندی هستید

 • شما احساس می کنید که در کل روز می خواهید ( snack )بخورید .
 • شما میل به نوشیدن میزان زیادی میوه یا نوشیدنی یا آب میوه ها دارید .
 • شما بسیار وابسته به خوردن قهوه بخصوص همراه با شکر هستید یا ولع زیاد به مصرف مشروبات الکلی دارید که قند بالایی دارند
 • شما به طور مزمن تحت استرس و اضطراب هستید.
 • شما تمایل زیاد به مصرف مواد شیرین در حین غذا خوردن یا بعد غذا دارید .
 • گرسنگی زیاد در گرایش شما به مصرف زیاد مواد قندی نقش دارد .
 • ولع شما به کربو هیدراتها ( مواد قندی ) در اوایل صبح یا اواخر شب هم یک نشانه هست .
 • تمایل و ولع شما به مصرف مواد شیرین نمی گذارد که بدن به مدت طولانی از مصرف مواد قندی دور بماند .

با مشاوره با کلینیک به شما کمک می کنیم که در برابر این ولع مقا ومت کنید

سریعترین روش برای کاهش درد شدید سنگ کلیه در منزل چیست ؟

پاسخ پزشک: ( از دیدگاه تغذیه ): ۱- تا میزان زیادی بدن باید هیدراته شود یعنی با مصرف مایعات فراوان درد کلیه ها کم می شود چون آب باکتریها را از بدن شما دور میکند . ۲- پروبیوتیکها را مصرف کنید ( ماست ، برخی شیرها ،شکلات تلخ و … ) ۳- آب جعفری و آب کرنبری و.. ۴- کمتر نمک بخورید. ۵ – لیمو و پرتقال و آب لیموناد تازه و .. بخورید . ۶- یک رژیم کم چربی داشته باشید . ۷- میزان مصرف پروتئین در غذا را محدود کنید . ۸- گرفتن حمام آب گرم با نمک خاصی ( سولفات منیزیم ) روش جدیدی برای کاهش درد هست . ۹- گرم کردن موضعی پهلو. ۱۰-داروهای که براتون تجویز میکنیم هم در کنار رژیم غذایی بهتون کمک میکند .

چه غذاهایی برای کبد چرب نامناسب هست نباید مصرف کنیم ؟

پاسخ پزشک: 1-الکل ۲- شکر یا قند افزودنی به غذا ( کوکی ها، شیرینی ها ، سودا یا نوشابه یا ابمیوه های مصنوعی و …۳- غذاهای سرخ شده حاوی میزان زیادی کالری و چربی هستند . ۴- نمک ۵- نان و برنج سفید ، پاستا …۶- گوشت قرمز

۹‌تا از بهترین مکمل ها قبل از انجام فعالیتهای ورزشی کدامند؟

پاسخ پزشک: ۱- کراتین ۲- کافیین ۳- بتا الانین امینو اسیدی که کمک به جلوگیری از خستگی عضلات میکند.۴-سیترولین ۵- بی کربنات سدیم ۶-(BCAA)۷-نیترات (NO)۸-ویتامین (D)۹-کپسول روغن ماهی . ولی همه مکمل ها باید با توصیه پزشک و مشاور تغذیه تجویز شود تا از عوارض جانبی ان جلوگیری شود . با مراجعه به کلینیک برای هر فرد مکمل با دوز مناسب توصیه می شود .

چه غذاهایی برای اسم مناسب نیست ؟

پاسخ پزشک: ۱-تخم مرغ ۲- شیر گاو ۳-بادام زمینی ۴- سویا ۵- گندم ۶- ماهی ۷- میگو ۸- اجیل درختی

بهترین ورزشها برای افراد آسمی چیست ؟

پاسخ پزشک:  ۱- شنا : شنا یکی از بهترین توصیه ها برای افراد آسماتیک هست . ۲- پیاده روی : پیاده روی آرام بهتر است . ۳- دوچرخه سواری تفریحی ۴- دومیدانی در مسافت کوتاه ۵- ورزشهای بدنی که با فاصله در کوتاه ترین مدت انجام دهید .

آیا قهوه برای آسم خوب هست ؟

پاسخ پزشک:  کافئین به نظر می‌رسد که در افراد آسماتیک مقداری عملکرد راههای هوایی را برای حداکثر ۴ ساعت بهتر می کند . کسانی که نیاز به انجام تست تنفسی دارند باید ۴ ساعت قبل از انجام تست کافئین مصرف نکنند پس مصرف قهوه میتوانددر نتایج تستهای ریوی اختلال ایجاد کند .

من وقتهایی که عصبی میشم غذام بیشتر میشه ،حتی وقتی سیر میشم مثل گرسنه ها ضعف دارم ؟

پاسخ پزشک: ما همیشه نمیتوانیم به اسانی جلوی اشتها را بگیریم در موارد استرس و اضطراب بسیاری از افراد دچار پرخوری می شوند در مواقع نگرانی ، خستگی ، یک روز پر از استرس یا نگاه کردن به تلویزیون و … راههایی که بهتون پیشنهاد میکنم : راههایی پیدا کنید که خودتان را ارام کنید ، یوگا ، مدیتیشن ،یا رفتن در حمام داغ ، اواسط روز سعی کنید در محیط منزل خود راه بروید به موزیکهایی که دوست دارید گوش دهید یا یک خواب عصرونه کوتاه . … به اهستگی غذا بخورید قبل ازاینکه سیر شوید غذا خوردن خود را قطع کنید، چون زمان میبرد تا سیگناها به مغز شما برسد که شما به حد کافی غذاخورده اید . مجبور نیستید که احساس کنید باید کل بشقاب غذاتون رو خالی کنید . البته با مراجعه به کلینیک و انجام ازمایشات کامل توضیحات بهتری بهتون میدم .

من که به سرعت لاغر می شم چه کار باید بکنم ؟

پاسخ پزشک: بعد از گرفتن یک تاریخچه خوب از شما یا روش غذا خوردن و فعالیتهای ورزشی صحیحی ندارید و یا بعد ازمایشات کامل براتون درخواست میشود (. عواملی مثل هیپرتیروییدی ، اضطراب ، بیماریهای غده ادرنال ، و بیخوابیها و گاهی بیماریهای عفونی و سرطانها و خیلی علتهای متعدد باعث این مشکل میشود باید به کلنیک مراجعه کنید .

آیا ورزش در دفع سنگ کلیه مؤثر است ؟

پاسخ پزشک: ورزش یقینأ بسیار کمک کننده است البته فعالیتهای ورزشی باید با احتیاط و تحت نظر پزشک باشد مثلأ با یک پیاده روی آرام یا یوگا و …می توانید در مدت زمان کوتاهتری از سنگ کلیه خود خلاص شوید. ولی در کنار ورزش مناسب رژیم غذایی مخصوص بیماران با سنگ‌کلیوی هم تجویز میشود با مشاوره با کلینیک توصیه های به مراتب دقیقتری برای شما میدهیم .

چه غذاهایی اگر کلسترول بالایی دارید باید پرهیز کنید ؟

پاسخ پزشک: ۱- گوشت پر چرب ۲- گوشت بره ۳- گوشت خوک۴- مرغ با پوست ۵- محدودیت مصرف لبنیات پر چرب ۶- روغن های اشباع شده مثل روغن نارگیل یا روغن هسته خرماو..۷- محدود کردن مصرف شیرینی ها و نوشیدنی های شیرین شده و در نهایت حتما کالری مصرفی خودتان رو روزانه اندازه بگیرید داشتن یک رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی مناسب و پرهیز از غذاهای نامناسب همه در کاهش کلسترول LDL کمک میکند .

چقدر طول میکشد تا کبد چرب بهبود پیدا کند؟

پاسخ پزشک: بسته به گرید کبد چرب دارد اگر بر اثر مصرف الکل باشد با قطع مصرف الکل از حداقل ۴ هفته تا حداکثر حتی چند سال طول می کشد . بسته به رعایت کردن رژیم و فعالیتهای ورزشی افراد هم دارد .

ما همیشه نمی توانیم جلوی اشتها را بگیریم در مواقع استرس و اضطراب بسیاری از افراد دجار پرخوری میشوند ایا تجربه نکرده اید که وقتی نگرانید یا خسته یا تنها هستید بیشتر می خورید ؟ایا در مواقع نگاه کردن به تلویزیون در پایان یک روز پر استرس میل به خوردن تنقلات ( snack) ندارید ؟راههایی هست که میتوانیم جلوی این عوامل محرک اشتها را بگیریم

پاسخ پزشک:1- انرژی را به حداقل برسانید: در اواسط روز سعی کنید در محیط خانه یا حیاط خود راه بروید ، گوش دادن به موزیکهای هیجان انگیز و شاد ، یا یک چرت کوتاه عصر

2- رفع تنهایی و خستگی : به خارج از منزل بروید تا اینکه به سمت بخچال به دوستتان زنگ بزنید که شما را بخنداند 😀یا حیوان خانگی خود را برای گردش به خارج از منزل ببرید یا به یک کتابخانه یا نمایشگاه بروید ، مراکز خرید یا پارک کلا هر جایی که افراد زیادی باشند.

3- در موقع کار کردن ، تماشا کردن تلویزیون یا رانندگی کردن سعی کنید چیزی نخورید خیلی به اسانی بیش از حد غذا میخورید

4- به آهستگی غذا بخورید سعی کنید افکارتون رو به غذا و مزه و کیفیت ان معطوف کنید ،از قاشقها ی کوچک یا چنگال یا chopsticks استفاده کنید بشقابتان در سایز کوچک باشد قبل از این که سیر شوید غذا خوردن را متوقف کنید این حالت زمان می برد تا سیگنالها به مغز شما برسد که شما به حد کافی غذا خورده اید محبور نیستید که کل بشقاب غذاتون رو خالی کنید.

5- راههایی را پیدا کنید که خودتان را آرام کنید مانند ؛yoga( یوگا) meditation, ویا رفتن در حمام آب داغ

چه کسانی نباید رژیم کاهش وزن کتوژنیک بگیرند ؟

پاسخ پزشک:کسانی که در ریسک این بیماریها هستند ، افرادی که مشکلات کلیوی ( مثلا سنگهای کلیوی ) دارند ، کسانی که ریسک ابتلا به بیماری قلبی دارند ، زنان باردار و شیرده ، افرادی که دیابت تیپ ۱ دارند و کسانی که مشکلات کبد و کیسه صفرا و‌لوزالمعده و تیروئید دارند ، رژیم کتوژنیک را در آنها توصیه نمی کنیم.

نکات الگوی رفتاری در بیماران قلبی عروقی کدامند؟

پاسخ پزشک: ۱-محدودکردن مصرف نمک به ۶ گرم در روز ( برداشتن نمک از سفره ) . ۲- مصرف گوشت قرمز به ۲ بار در هفته محدود شود و جایگزین آن از گوشت مرغ ، ماهی و سویا استفاده شود . ۳-در صورت امکان از روشهای طبخی استفاده نمایید و به جای سرخ کردن از روشهایی مانند کباب پز یا آب پز کردن یا بخار پز استفاده نمایید . ۴ – برای خوش طعم شدن غذاهای آب پز یا بخار پز از چاشنی و ادویه جات مثل سیر ، ریحان ، دارچین ، آبلیمو یا ابغوره و نعنا استفاده شود . ۵- مکمل روغن ماهی ( کپسول ) تحت نظر کار شناس تغذیه توصیه می شود . ۶- مصرف شکر به میزان یک قاشق غذاخوری ۵ بار در هفته توصیه می شود . ۷- فعالیت فیزیکی ۳۰ دقیقه در روز ۳ بار در هفته توصیه می شود . ۸- از خوردن غذا و نوشیدنی های خیلی سرد و خیلی گرم خودداری کنید . ۹- از نوشیدن چای و نسکافه پر رنگ بپرهیزید زیرا باعث دفع بیش از حد آب بدن می شود . ۱۰- مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان به مقدار زیاد مصرف کنید . ۱۱- میتوانید از عسل و پودر دارچین مخلوطی تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرارداده و مصرف کنید . ۱۲- هنگام آشپزی یا خوردن غذا به آن نمک اضافه نکنید . ۱۳- لیست محتویات هر بسته غذایی را چک کنید . ۱۴- از محصولاتی که این کلمات را دارند مثل نمک،سدیم ، سدیم کلراید ، مونو سدیم ، آب نمک ، آب گوشت ، غلات پوست کنده دودی بپرهیزید . غذاهای در شیشه ، کنسرو و یا جعبه مخصوص مقدار زیادی سدیم دارد .

نکات کلیدی برای کسانی که در رژیم افزایش وزن به آن باید دقت کنند

پاسخ پزشک: ۱- سعی کنید بیشتر از کالری که می سوزانید مصرف کنید . ۲- سعی کنید آخر هر ماه خودتان را وزن کنید و اگر تغییری نکردید تحت نظر مشاور تغذیه ۳۰۰ تا ۳۵۰ کالری به رژیم غذایی خود بیفزایید . ۳- خواب حداقل ۸ ساعت شبانه می تواند باعث بازسازی ماهیچه ها شود . ۴- سعی کنید به میوه و شیر پودر پروتئین بیفزایید . ۵- ورزشهای وزنه برداری ( از دمبلهای کوچک گرفته تا کار با دستگاههای وزنه برداری ) انجام دهید . این هم یکی ار مهمترین مراحل افزودن صحیح وزن است و باید به طور صحیح انجام شود . ۶- اگر فرصت ندارید که هر روز به باشگاه بروید ، چند جلسه حرکات ساده و قابل انجام دادن در خانه را با مربی تمرین کنید و سپس در خانه به ورزش ادامه دهید . ۷- خواب را فراموش نکنید . این ساده ترین مرحله ای هست که غالبأ به آن بی توجهی می شود . حداقل خواب شب شما باید ۸ ساعت باشد .

ورزش مناسب برای داشتن شکم تخت و صاف کدام است؟

پاسخ پزشک: اگر چه داشتن شکم کاملأ تخت و صاف یک هدف بسیار مشکل می باشد که نیازمند صرف وقت زیادی است ولی با این وجود دلایل مهم دیگری نیز برای ورزش شکم وجود دارد . عضلات شکم باعث بهبود وضعیت بدن ، کاهش کمر درد و کاهش صدمات می شوند . مؤثر ترین ورزشهای شکم به شرح ذیل می باشد . این ورزشها باید ۲ تا ۳ بار در هفته انجام شوند . (برای مبتدیان دو بار در هفته برای شروع کافی هست ) هر ورزش باید تا آخرین لحظه قدرت عضلات انجام شود که معمولا بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه طول می کشد . روی انجام هر ورزش نباید بیش از ۱۵- ۲۰ بار این حرکات را تکرار کرد . بین حرکات برای ۳۰ تا ۶۰ ثانیه استراحت کنید . به شکل مناسب تمرکز کنید . شماره ۱ -روی زمین دراز کشیده و زانو ها را ۹۰ درجه خم کنید . کف پاها از همدیگر و از سطح زمین چند سانتیمتر فاصله داشته باشد . دست ها را کنار بدن بگذارید ( اگر تجربه بیشتری دارید دست ها را‌ پشت گوش ها قرار دهید ) در زمان انقباض عضلات ، نفس خود را خارج کنید . هنگام‌ برگشت به وضعیت شروع هوا را بداخل بکشید . ۲- این ورزش باعث فعالیت تنه بخصوص عضله ترانسورسوس ابدومینیس می شود روی شکم خود دراز کشیده و سپس خود را روی انگشتان پاو ساعد بالا ببرید ( ساعد موازی شانه ها و روی زمین ) در حالیکه عضلات شکم را منقبض کرده و پشت خود را صاف نگه می دارید . این وضعیت را برای ۵ ثانیه حفظ کرده ، سپس استراحت کرده و تکرار کنید . نهایتأ سعی کنید که این وضعیت را برای ۹۰ ثانیه بدون استراحت برای یکبار حفظ کنید . اگر با تجربه تر باشید می توانید این ورزش را به جای ساعد روی دستها انجام دهید ( بعنوان مبتدی روی دستان و زانوها با ستون فقرات صاف شروع کرده و فقط عضلات شکم را هنگام بازدم منقبض کنید بدون اینکه پشت خود را حرکت دهید . )۳- (دوچرخه)این ورزش روی عضلات مایل و رکتوس ابدومینیس مؤثر است . به پشت دراز کشیده در حالیکه مفصل لگن و زانو ها در حالت ۹۰ درجه خم شده باشندو سینه به بالا کشیده شده باشد و دستها پشت سر باشد پای چپ را به طرف جلو داده و در همان زمان زانوی راست را به سمت سینه کشیده و شانه چپ را به سمت زانوی راست بچرخانید مراقب باشید که بازو بصورت نچسبد و حرکات آهسته و کنترل شده بدون حرکت لگن داشته باشید . در صورتیکه ورزشهای فوق بصورت منظم انجام شوند تغییر واضح در قدرت و توان تمام بدن ظرف شش هفته ملاحظه خواهد شد . صبور باشید و معتقد باشید که شکم تخت امکان پذیر است .

چه میوه هایی برای فشار خون بالا بهترین هستند ؟

پاسخ پزشک: میوه های سیتراتی مثل گریپ فروت ، پر تقال ، لیمو و ..اثرات قدرتمندی در کاهش فشار خون شما دارند . این میوه ها سرشار از ویتامینها و مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند که در سلامتی قلب و عروق مؤثرند و با کاهش ریسک فاکتورهای بیماری قلبی کمک‌به کنترل فشارخون بالا می کنند .

آیا افراد بسیار لاغر فشار خون بالا برای آنها خطرناکتر است ؟

پاسخ پزشک: تحقیقات در گذشته به این نکته اشاره می کردند که افزایش فشار خون ممکن هست برای افراد خیلی لاغر بسیار خطرناک باشد ولی در مطالعات جدید نشان می دهد که ریسک بیماریهای قلبی عروقی در فرد بسیار لاغر و چاق و بسیار چاق مشابه و بالا می تواند می باشد .

چگونه رژیم غذایی در خواب ما اثر می گذارد ؟

پاسخ پزشک: مطالعات و شواهد نشان میدهدکه خوردن فیبر کم و چربیهای اشباع شده و مواد قندی زیاد در طی روز باعث میشود که خواب شما کمتر و بسیار سبک شود . برای بهتر شدن خواب در شب یک رژیم متعادل که حاوی میوه های تازه ، سبزیجات و پروتئینهای با چربی کم که سرشار از ویتامین B هستند مثل ماهی ، سینه مرغ ، گوشت کم چرب ، تخم مرغ و محصولات لبنی توصیه میشود . ویتامینهای Bکمک به تنظیم ملاتونین میکند که چرخه خواب شما را منظم میکند . پس انتخاب غذای سالم بر میزان خوابیدن شما تأثیر خواهد گذاشت .

چرا من شبها زیاد می خورم ؟

پاسخ پزشک: خوردن در شب بیشتر مربوط به محدود کردن مصرف غذای شما در طی روز دارد که باعث می شودکه شما در هنگام شب دچار پر خوری شوید .

این مشکل می تواند یک عادت یا دلزدگی در شما باشد . با وجوداین پرخوریهای شبانه مربوط به یک سری اختلالات در خوردن مثل(binge eating) زیاده روی در خوردن و سندرم اختلال خوردن‌شبانه هست . 

چگونه می توانم اشتهایم را در طی شب کم یا متوقف کنم ؟

پاسخ پزشک: 

۱- در طی روز مصرف غذاتون را کم کنید ، از اینکه وعده های غذایی و میان وعده را نمی خورید دوری کنید چونکه مشغول هستید .

یا چون میخواهید سعی کنید کالری کمتر مصرف کنید در نهایت به اشتباه در طی شب به علت گرسنگی بیش از حد به غذاهای ناسالم و پر خوری روی میاورید

۲- سعی کنید یک برنامه خاص در شب برای خود بسازید.

۳- تنقلات خودتون را قسمت کنید خوردن زیاد ( snack ) در طی شب عامل مهمی در پر خوری شماست

۴- برق را روشن نگه دارید در زمانی که تلویزیون تماشا می کنید.

۵- سعی کنید برنامه داشته باشید که آشپز خانه شما در طی شب بسته هست این فکر به شما کمک میکند .

بهترین تنقلات (snack) برای کاهش وزن در آخر شب چیست ؟

پاسخ پزشک: 

  ۱۵ مورد برای ( snack ) تنقلات شبانه تا  خواب راحت و باکیفیتی داشته باشیم:

۱- تارت گیلاس یا آب میوه گیلاس

۲- کیوی

۳- پسته

۴- اسموتی پروتئین

۵ – berries(آب میوه یا به صورت خشک شده )

۶- موز با کره بادام زمینی

۷- کراکر نمکی و پنیر

۸- غلات جو دوسر داغ حل شده در آب یاغلات با شیر

۹- مغز آجیل ( nuts ) ،میوه های خشک شده و جوانه ها مثل آجیل سلامت

۱۰- ماست

۱۱- تورتیلا با غلات کامل که با کره بادام زمینی غیر شیرین یا همراه گوجه فرنگی خشک شده یا کرنبری خشک شده

۱۲- خوردن نصف سیب همراه با تخم کدو

۱۳- دانه های سویا

۱۴- تخم مرغ

۱۵- توت فرنگی

تمامی این تنقلات بایستی در میزان مناسب میل کنید

چه بخورم که موهام‌ ریزش نکنه و پرپشت شه ؟ ( وقتی رژیم میگیرم )؟

پاسخ پزشک:

صبحانه بخورید : یک صبحانه متعادل و مغذی مثل : تخم مرغ ، نان تست گندم‌کامل ، غلات صبحانه با شیر ، کربوهیدراتهای مفید ( میوه و سبزیجات ) بخورید تا باعث تقویت تغذیه ای موی شما شود . 

بسته به میزان فعالیت و آب و هوای محل خود تقریبأ ۱/۵ تا ۲ لیتر آب بنوشید.

میان وعده سالم : میوه ها و سبزیجات و نان سبوس دار یا کلوچه های سبوس دار

به اندازه کافی پروتئین بخورید ( غذای پر پروتئین با نهار و شام ): ماهی ، گوشت بدون چربی ، مرغ و بوقلمون ، لوبیا و‌حبوبات و …

آهن کافی مصرف کنید: حداقل ۲ بار در هفته گوشت قرمز بدون چربی مخصوصأ اگر قاعدگی دارید یک مکمل آهن به رژیم غذایی خود اضافه کنید . ویتامین c :یک لیوان آب پرتقال تازه یا میوه ها و سبزیجات که به جذب آهن هم کمک میکند.

شیر به جای چای انتخاب کنید . مواظب لبنیات باشید اگر مستعد شوره سر یا اگزما یا پسوریازیس هستید لبنیات میتواند آن راتشدید و تحریک کند ومصرف محصولات لبنی خود را محدود کنید .

در رژیم غذایی خود تنوع داشته باشید و در نتیجه طیف وسیعی از ویتامینها و مواد معدنی ضروری را دریافت می کنید .

بهترین زمان مصرف ویتامین دی چیست؟

پاسخ پزشک:

بهترین زمان مصرف در نیمه روز بخصوص در تابستان ، هست . همزمان با مصرف ویتامین (D)شدت اشعه ماورابنفش خورشید بسیار شدید است . یعنی شما کمتر زمان نیاز دارید که برای بدست آوردن ویتامین ( D )کافی در معرض نور آفتاب باشید، پس بهترین زمان برای جذب کافی ویتامین ( D)در ظهر است و خوردن ویتامین همراه با غذا جذب را در سطح خون افزایش میدهد . 

بهترین زمان مصرف ویتامین دی چیست؟

پاسخ پزشک:

بهترین زمان مصرف در نیمه روز بخصوص در تابستان ، هست . همزمان با مصرف ویتامین (D)شدت اشعه ماورابنفش خورشید بسیار شدید است . یعنی شما کمتر زمان نیاز دارید که برای بدست آوردن ویتامین ( D )کافی در معرض نور آفتاب باشید، پس بهترین زمان برای جذب کافی ویتامین ( D)در ظهر است و خوردن ویتامین همراه با غذا جذب را در سطح خون افزایش میدهد . 

چند تا پیشنهاد ساده و خوب برای شادابی پوست و صورت

پاسخ پزشک:

روزانه ۸لیوان آب ، مصرف جوانه گندم ، شبدر و ماش ، هفته ای ۲ بار دلستر تلخ ( بدون شکر ) ، روزانه ۲ عدد خیار ، روزانه ۱ قاشق پودر سبوس برنج ، برنج رژیمیتون را کته مصرف کنید . 

چگونه می توان بعد از زایمان لاغر شد؟

پاسخ پزشک:

اضافه وزن شما در طول 9 ماده بارداری به وجود آمده، به خودتان زمان بدهید تا در عرض یک سال این وزن اضافه شده از بین برود. خوردن وعده های اصلی غذایی با مقدار کمتر و نیان دوعده های غذایی سالم بیشتر در کنترل وزن شما بسیار اهمیت دارد. غذاهای اصلی کم کالری، غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3، کلسیم، پروتئین و فیبر مانند سالمون، ساردین، ماهی تند، گوشت بدون چربی، مرغ، تخم مرغ، لوبیا، حبوبات، لبنبات، ماست و غلات کامل، کم کردن غذاهای فست فود وپرکالری و تا حد امکان غذاهای کم کربوهیدرات، میزان کافی نوشیدن مایعات خصوصا آب فراوان 8 تا 10 لیوان آب میوه، دمنوش، آب سبزیجات، شروع فعالیت های ورزشی با اجازه پزشک مانند قدم زدن، راه رفتن زیاد، شنا ورزش های ایروبیک خوب خوابیدن کاهش استرس خودداری از مصرف کافئین و الکل و اگر احساس خستگی می کنید یک فنجان چای سبز با زنجبیل رنده شده بنوشید. انگیزه خود را حفظ کنید تا وزن ایده آل برسید.

زنان با مصرف چه غذایی، اندام خود را خوش فرم تر و زنانه کنند؟

پاسخ پزشک:

 به زبان ساده استروژن که به هورمون زنانه معروف است یکی از مؤثرترین عوامل برای داشتن اندام زنانه خوش فرم میباشد.

مواد غذایی که میتوانند ترشح این هورمون را در بدن تحریک کنند موارد زیر هست ؟

سویا ، کنجد ، رازیانه ، تخم کتان ، شیرین بیان ، گیاه پنج انگشت ، گزنه ، آلو ، توت فرنگی ، همچنین مصرف ویتامین E میتواند در حفظ تعادل هورمونی در بدن خانم ها مؤثر باشد . 

چرا آنقدر بر مصرف سبزیجات تاکید می شود؟

پاسخ پزشک:

مطالعه جدید در زمینه مصرف سبزیجات در دانشگاه هاروارد (در سال ۲۰۲۰) نشان می دهد:

خوردن سبزیجات تقریبا یک وعده در روز به احتمال زیاد یکی از قدرتمندترین قدمهای ماست که ما می توانیم طول عمرمان را زیاد کنیم . هر کدام از گروههای غذایی که به وسیله تیم دانشگاه هاروارد بررسی شده سبزیجات را به عنوان مهمترین عامل حفاظت در برابر بیماریهای مهم و مزمن بدن کشف کرده، به طور مثال در حدود ۲۰ درصد کاهش را در ریسک حملات قلبی و سکته مغزی با خوردن روزانه یک وعده سبزیجات موثر دانستند.

نیتراتها یکی از موادی هست که در برگ سبز گیاهان وجود دارند . اکسید نیتریک (Nitric oxide) در برگ سبز سبزیجات نه تنها کمبود اکسیژن در جریان خون را برطرف می کند همچنین باعث گشاد شدن عروق خونی ما میشود که این اثر حتی نه تنها بسیار برای ورزشکاران مفید هست (برای انجام فعالیتهای ورزشی خودشان) بلکه برای افرادی که با فشار خون بالا و بیماریهای عروق محیطی در گیرند اثر دارد .

چرا آنقدر بر مصرف سبزیجات تاکید می شود؟

پاسخ پزشک:

ابتدا مشاور تغذیه برای شما یک الگو‌یا طرحی می ریزد که وزن شما به آرامی و با اصول رژیم صحیح به نسبت قد و سن و فعالیتهای فیزیکی شما کالریهای کافی برای شما در نظر گرفته شود ، سعی شما برای اینکه بتوانید وزن خود را خیلی سریع افزایش دهید تلاشی بیهوده هست بهتر هست به آهستگی وزن خود را زیاد کنید باید بدانید که از غذاهایی که حاوی شکر بالا و چربیهای اشباع شده باشند باید بپرهیزید . این نوع رژیم چربی بدن شما را افزایش می دهد و کلسترول خون را بالا برده و بر سلامتی شما اثر بدی دارد . در عوض نگاه شما به یک رژیم متعادل بر اساس تغذیه صحیح که شامل وعده ها و میان وعده های مرتب و منظم در موقع مناسب ،میتواند مهمترین توصیه های امروزه سلامت بهداشت عمومی در دنیا باشد .

آیا می دانید که مصرف ویتامین B12 در دوران میانسالی و سالمندی اهمیت دارد؟

پاسخ پزشک:

در آخرین مطالعه در مقاله ای در سال ۲۰۲۰ مورد جالبی گزارش شده که براتون توضیح میدم: در سن ۵۰ سالگی هر شخصی علیرغم رژیمی که می گیرد باید شروع به مصرف غذاهای سرشار از ویتامین (B12)یا مکملهای ویتامین (B12)کند ، اما باید بدانید در سنین بالای ۶۵ سال روزانه مصرف مکملهای آن با دوز بالا لازم هست .به این دلیل این مکمل توصیه میشود چون ویتامین ( B12)به وسیله گیاهان یا حیوانات ساخته نمیشود بلکه به وسیله میکروبها یا ارگانیزمهایی از زمین درست میشود که با توجه به پیشرفت دنیای امروز و جهان مدرن آب آشامیدنی ما به دلیل کلرینه یا ضدعفونی کردن آن همه باکتریها را ازبین می برند . پس به این دلیل هست که ما به حد کافی ویتامین( B12)در آب به هیچ عنوان نداریم به حد کافی میکروبی که تولید ویتامین را بکند وجود ندارد ، پس بهترین توصیه من همین هست که به طور منظم بخصوص در سنینی که اشاره شد با غذاهای گیاهی که سرشار از ویتامین ( B 12)هستند و مکملها این کمبود را جبران کنید .

آیا می دانید که مصرف ویتامین B12 در دوران میانسالی و سالمندی اهمیت دارد؟

پاسخ پزشک:

در آخرین مطالعه در مقاله ای در سال ۲۰۲۰ مورد جالبی گزارش شده که براتون توضیح میدم: در سن ۵۰ سالگی هر شخصی علیرغم رژیمی که می گیرد باید شروع به مصرف غذاهای سرشار از ویتامین (B12)یا مکملهای ویتامین (B12)کند ، اما باید بدانید در سنین بالای ۶۵ سال روزانه مصرف مکملهای آن با دوز بالا لازم هست .به این دلیل این مکمل توصیه میشود چون ویتامین ( B12)به وسیله گیاهان یا حیوانات ساخته نمیشود بلکه به وسیله میکروبها یا ارگانیزمهایی از زمین درست میشود که با توجه به پیشرفت دنیای امروز و جهان مدرن آب آشامیدنی ما به دلیل کلرینه یا ضدعفونی کردن آن همه باکتریها را ازبین می برند . پس به این دلیل هست که ما به حد کافی ویتامین( B12)در آب به هیچ عنوان نداریم به حد کافی میکروبی که تولید ویتامین را بکند وجود ندارد ، پس بهترین توصیه من همین هست که به طور منظم بخصوص در سنینی که اشاره شد با غذاهای گیاهی که سرشار از ویتامین ( B 12)هستند و مکملها این کمبود را جبران کنید .

بهترین غذاهای کاهش دهنده وزن چیست؟

پاسخ پزشک:

مغز آجیل ها، بادام، پسته، بری ها، سیب، آووکادو، موز کلم بروکلی، برنج قهوه ای، هویج، روغن نارگیل، دانه های چیا، قهوه تخم مرغ، انجیر، نخود، عدس، گریپ فروت، ماست یونانی، چای سبز، پرتقال، جو دوسر، پروتئین های بدون چربی، لوبیا قرمز، کره بادام زمینی، گلابی، سیب زمینی شیرین، ذرت بو داده، سالمون، کینووا، اسفناج، آب، سرکه، غلات کامل نمونه ای از غذاهای کاهش دهنده وزن و بسیار سالم در رژیم غذایی شما هستند.

عوارض قرص های لاغری چیست؟

پاسخ پزشک:

استرس، زیرا میزان هورمون کورتیزول را بالا می برد اگر استرس و اضطراب هم داشته باشید با مصرف این قرص ها تشدید هم می شود

بی خوابی، به دلیل افدرین و کافئین موجود در این قرص ها، به دلیل اینکه این قرص ها توسط FDA تائید نشده است حتی مرگ هم گزارش شده است.

افزایش فشار خون کم آبی در بدن مانند سردرد در موارد شدیدتر افتادن شما روی زمین در حین فعالیت های سنگین ممکن است اتفاق بیفتد، بی قراری افسردگی آسیب به کبد، اختلالات گوارشی خشکی دهان سکته مغزی تشنج و حتی نارسایی های قلبی و مشکلات کلیوی از جمله عوارض دیگر قرص های لاغری می باشد.

چطور بعضی ها انقدر سحرخیزند؟ راهکارش چیست؟

پاسخ پزشک:

اگر نمی توانید صبح ها زود بیدار شوید یعنی کیفیت و کمیت خواب شما بسیار پایین است. این 8 راهکاری که توصیه می شود به شما کمک می کند که سحرخیزتر شوید.

 • از 1 ساعت قبل از خواب استفاده از موبایل و تلویزیون ممنوع است و به جای آن مدیتیشن، مطالعه کتاب و نرمش های کششی می تواند به شما کمک زیادی کند.
 • از 6 ساعت قبل از خواب از مصرف الکل و کافئین ممنوع است و به جای آن نوشیدن شیر گرم توصیه می شود.
 • صبحانه را از شب قبل با استفاده از آیتم های مورد علاقه خود آماده کنید.
 • شب تا صبح اینترنت خود را خاموش کنید.
 • آلارم خود را با صدای زنگی از آن خوشتان نمی آید تنظیم کنید و دورترین فاصله از خود بگذارید.
 • اگر فردی که از شما سحرخیزتر است بگویید که حواسش به شما باشد.
 • بلافاصله پس از بیدار شدن دست و صورت خود را با آب خنک بشویید و یا دوش بگیرید و چند حرکت کششی و هوازی انجام دهید.
 • آفتابی که ابتدای روز به صورت شما می خورد انرژی شما را در طول روز تامین می کند ولی شما می توانید از قهوه نیز کمک بگیرید.
 • روزی یک ربع از خواب بیدار شوید در چهار روز شما یک ساعت پیشرفت کرده اید.
 • 7 ساعت خواب مفید در شبانه روز برای یک انسان بالغ کافی است فقط باید برنامه ریزی کنید و سه هفته به آن پایبند باشید.

اگر شب ها دیر می خوابم و صبح دیر از خواب بیدار می شوم چگونه می توانم برنامه رژیم غذایی خود را تنظیم کنم؟

پاسخ پزشک: اول از همه باید بدانید که رژیم موفق این است که سبک زندگی خود را تغییر دهید این مورد یکی از عوامل چاقی است، خوابیدن نامناسب به طور منفی بر تمرکز، عملکرد ورزشی و متابولیسم گلوکز و عملکرد سیستم ایمنی اثر دارد. 

آیا در حین رژیم کاهش وزن می توانم گاهی غذای پر کالری مصرف کنم؟

پاسخ پزشک: بله، در رژیم غذایی ما بعد از اینکه 1 الی 2 ماه از رژیم بگذرد و شما روش تغذیه درست را آموزش دیدید روزهای آزاد برای شما در نظر گرفته می شود.

رژیم غذایی مناسب در زمان شیوع ویروس کرونا چیست ؟

پاسخ پزشک: توصیه ما به اکثر عزیزان این است که در جدیدترین مطالعات دنیا مصرف آب و مایعات فراوان توصیه می شود، میوه های تازه و آب میوه های تازه، سبزیجات، مغز آجیل، لبنیات، 1 الی 2 تخم مرغ در روز، کاهش مصرف غذاهای سرخ کرده. حتما به علت عدم تماس با نور آفتابو ماندن در خانه از کلسیم ویتامین D و روی و ویتامین C و مکمل های ویتامینی مناسب روزانه مصرف کنید.

برای افزایش اشتها چه چیزی مصرف کنم ؟

پاسخ پزشک: علتهای زیادی مطرح است یکی مشکلات کم کاری تیروئید و دیگری سندروم تخمدان پلی کیستیک، برای بسیاری از بیماری های متابولیک و یا عوارض خیلی از داروها باید بیمار مراجعه کند و تحت درمان مناسب رژیم تنظیم می شود.

آیا ورزش در دفع سنگ کلیه مؤثر است ؟

پاسخ پزشک: ورزش یقینأ بسیار کمک کننده است البته فعالیتهای ورزشی باید با احتیاط و تحت نظر پزشک باشد مثلأ با یک پیاده روی آرام یا یوگا و… می توانید در مدت زمان کوتاه تری از سنگ کلیه خود خلاص شوید. ولی در کنار ورزش مناسب رژیم غذایی مخصوص بیماران با سنگ ‌کلیوی هم تجویز می شود با مشاوره با کلینیک توصیه های به مراتب دقیق تری برای شما می دهیم.

چه غذاها و‌نوشیدنیهایی را باید محدود کنم اگر دیابت دارم ؟.

پاسخ پزشک: غذاهای سرخ شده یا غذاهای با چربی اشباع شده مثل کره و روغن حیوانی / غذاهای با نمک‌فراوان ( سدیم ) / شیرینی ها ( کیک ها ، شکلات و بستنی ) / نوشیدنیهایی که قند اضافی دارند مثل اب میوه ها ، سودا ، نوشیدنیهای انرژی زا برای ورزش (اب باید جایگزین شود) / برای قهوه یا چای خود از شکر استفاده نکنید . اگر الکل مصرف می کنید بدانید که اگر تزریق انسولین دارید یا داروی ضد دیابت مصرف می کنید قند خون در طی مصرف الکل پایین می اید و حتما باید غذا همراه ان میل شود و واقعا باید مصرف چه در زنان و چه در مردان محدود شود .میان وعده مناسب دیابتی ها : تخم مرغ کاملا پخته شده ، میوه و سبزیجات (خام و پخته) و‌هوموس ( Hummus),ماست با میوه تازه ( توت فرنگی و … )مغز اجیل ( بادام ، پسته،..)،شیر کم چرب ، چای غیر شیرین ( گرم‌یا سرد )اب طعم دار( بدون کالری و قند )،نوشیدنیهای بدون قند و دمنوشهای گیاهی و سالادهای میوه یا سبزیجات (با سس بالزامیک و روغن زیتون و اب لیمو و ماست کم چرب و…)

8 راهکار تا بتوانیم رشد مو را تقویت کنیم : ( ریزش مو بعد از رژیم نامناسب )

پاسخ پزشک: ۱- کف سر خود را ماساژ دهید روزانه این کار به افزایش ضخامت مو و قوی شدن فولیکول مو کمک می کند . ۲- یک رژیم متعادل بگیرید . ۳- روغن کرچک یا روغنهای مناسب برای تقویت مو ۴- مصرف مکمل های مناسب برای تقویت مو ۵- براشینگ با حرارت ملایم ۶- حداقل کمتر مو شامپو شود ۷ -از بالشهای سیلک یا ابریشم استفاده شود . ۸- موی سر خود را با اب سرد یا ولرم بشورید .

بهترین زمان برای خوردن چه ساعت هایی هستند؟

پاسخ پزشک: صبحانه : بهترین زمان ۷ تا ۸ صبح نهایتا ۱۰ صبح -به یاد داشته باشید صبحانه مهمترین وعده غذایی ماست ، به بدن و مغز شما انرژیی میدهد که شما برای انجام کارهای روزانتون به ان نیاز دارید . نهار : بهترین زمان : ۱۲ تا دو ظهر نهایتا تا سه عصر -به یاد داشته باشید باید فاصله بین صبحانه و نهار تا ۴ ساعت حداقل باشد تا میزان قند خون شما در وضعیت ثابتی قرار گیرد و احساس گرسنگی شما کنترل شود . شام : بهترین زمان : ۶ تا ۸ عصر نهایتا تا ۹ شب – حداقل ۲ ساعت قبل از خوابیدن بهترین کیفیت کالری را به بدن شما می دهد . پس توصیه ما این هست که به هر صورتی که شرایط رژیم شما هست کنترل زمان مصرف غذا به عهده شماست چون غذا به اصطلاح سوخت شما برای زندگی هست

ایا حملات آسم ارتباطی با رژیم غذایی دارد ؟

پاسخ پزشک: غذا میتواند حملات اسم را شدت بدهد به خاطر اینکه شما ممکن هست به غذاهای خاصی الرژی داشته باشید ، این موضوع نشان میدهد که هر موقع ما واکنش الرژیک به طور سریع در تماس با الرژن غذایی بدهیم اسم شدت می یابد یعنی واکنش الرژیک به طور سریع علایم اسم مثل ویزینگ ، سرفه و نفس تنگی ایجاد می کند .

چه میوه و اب میوه ای برای آسم مناسب نیست؟

پاسخ پزشک:  میوه ها به خصوص پرتقال و سیب میتواند در کنترل آسم خوب باشد ولی میوه های خشک شده به علت مواد افزودنی به آن آسم فرد را بدتر می کند . الکل ( بخصوص شراب قرمز )، میگو ، ترشی ، سبزیجات ترش و اب لیمو ترش به علت سولفیت مناسب نیست .

رژیم غذایی شما چگونه باید باشد تا نفخ نکنید ؟

پاسخ پزشک: ابتدا باید علت نفخ شما معلوم شود یکی میکروب هلیکوباکتر پیلوری باعث‌ورم‌معده gastritis میشود یا سندرم التهاب روده ( IBS)یا عادات غذایی بد شما و … ماست و میوه های غیر اسیدی مثل توت فرنگی و .. یا سبزیجات پخته ( بروکلی و گل کلم و کلم) و گو شت سفید مرغ و ماهی در روغنهای مناسب گریل یا پخته شود / از مصرف غذاهای تند و ادیه جات بپرهیزید ، سوسیس کالباس و غذای پرچرپ مناسب نیست و مصرف قهوه و چای محدود شود و …

آیا استرس باعث افزایش کلسترول خون می شود ؟

پاسخ پزشک: میزان بالای کورتیزول خون در مدت طولانی سیستمی ایجاد میکند که در حین استرس شما دچار افزایش کلسترول خون می شوید ، آدرنالین که در خون آزاد می شود این هورمونها می توانند یک جنگ در واقع تن به تن با استرس در بدن ایجاد کنند که در نتیجه باعث افزایش تری گلیسرید و کلسترول LDL خواهد شد .

چه نوشیدنیهایی چربی شکم و پهلو(Abdominal belly) را در طی شب می سوزاند ؟

پاسخ پزشک: ۱-چای سبز : در صدر لیست ما چای سبز حاوی انتی اکسیدانهایی هست که به خوبی چربی ها را می سوزاند. ۲- آب با عسل و زنجبیل ۳- سرکه سیب با اب ولرم ۴- آب اناناس ۵-چای نعناع ۶- اب کرفس

چه میان وعده یا اسنکی( snack) میتوانم برای رژیم دیابتی مصرف کنم ؟

پاسخ پزشک: تخم مرغ کاملا پخته شده ، میوه و سبزیجات (خام و پخته) و‌هوموس ( Hummus), ماست با میوه تازه ( توت فرنگی و … ) مغز اجیل ( بادام ، پسته،..)، شیر کم چرب ، چای غیر شیرین ( گرم‌یا سرد ) اب طعم دار( بدون کالری و قند )، نوشیدنیهای بدون قند و دمنوشهای گیاهی و سالادهای میوه یا سبزیجات (با سس بالزامیک و روغن زیتون و آب لیمو و ماست کم چرب و…)

چه غذاهایی برای کبد چرب نامناسب هست نباید مصرف کنیم ؟

پاسخ پزشک: 1- الکل ۲- شکر یا قند افزودنی به غذا ( کوکی ها، شیرینی ها ، سودا یا نوشابه یا آبمیوه های مصنوعی و …۳- غذاهای سرخ شده حاوی میزان زیادی کالری و چربی هستند . ۴- نمک ۵- نان و برنج سفید ، پاستا …۶- گوشت قرمز

الگوی رفتاری و غذایی در ورزشکاران کدامند؟

پاسخ پزشک: ۱- تعداد زیاد وعده های غذایی ( ۴تا ۵ بار در روز )موجب افزایش بازده نسبت به ۲ بار غذا خوردن در روز می شود .این تعداد وعده های غذا از خستگی ناشی از کار سنگین پس از غذا خوردن و کاهش قند خون ثانویه که ناشی از خوردن غذاهای زیاد در یک وعده است ، جلو گیری میکند . ۲- افراط و زیاده روی در تغذیه به مدت متوسط یا طولانی ، حتی اگر میزان تمرینات بدنی ثابت باشد ، موجب افزایش وزن می شود و بر توانایی بدن اثر سوء دارد . مصرف دخانیات برای ورزشکاران ممنوع است ، زیرا : موجب تخریب ویتامین ث میشود و در نتیجه خستگی زودرس عضلانی پدید می آید . موجب کاهش قند خون می شود و در نتیجه فعالیت عضلانی مختل می شود . موجب اختلال در رسیدن اکسیژن به بدن و اختلال در اعمال قلبی عروقی می شود . ۳- مصرف قهوه و چای ومخلوط آن بر تجزیه چربی ها که برای بالا بردن عملکرد عضلانی لازم است ، اثر غیر قابل انکاری دارد ، اما مصرف مقادیر زیاد آن موجب تحریک پذیری ، عصبانیت و ادرار بی موقع می شود ، بنابر این ، بهتر است قبل از مسابقات مصرف نشود . ۴- با دریافت رژیم غذایی متعادل باید مقدار کافی آب بنوشید و روزانه ۱/۵ لیتر ادرار تولید شود . ۵- نوشیدن مایعات همراه با غذا ، موجب رقیق شدن شیره معده می شود و در نتیجه هضم غذا طولانی می شود . بنابراین همرا با غذا نباید بیش از یک تا دو‌لیوان مایعات نوشید . اما در فاصله دو غذاباید حتما مایعات نوشید تا نیاز بدن به آب تامین شود . در طول روز باید حدود ۱/۵ لیتر نوشیدنی مصرف شود ( یک آشامیدنی در محل تمرین همراه خود داشته باشید .)

تاثیر رژیم غذایی سالم از دروان بچگی و نوجوانی ،وجوانی وتاثیر آن در اینده چگونه است؟

پاسخ پزشک: تصمیمات شما برای رژیم غذایی به طور مستقیم در سلامتی شما در زندگی اینده به طور مثال سلامت مغزتان تاثیر میگذارد . اگر چه ما نمیتوانیم تغییر در ساختار ژنتیکی و فامیلیال بگذاریم ولی میتوانیم با تغییر در سبک زندگی خودمان از کلسترول بالا وافزایش فشارخون پیشگیری کنیم و کاهش کلسترول و فشار خون ریسک ابتلا ی ما به پیشرفت بیماری الزایمر را کاهش می دهد .eat healthy , eat smart and have a relationship with your food یعنی هدف ما این هست : سالم بخورید ،هوشمندانه غذا مصرف کنید ، در نتیجه ارتیاط خوبی با تغذیتان دارید .

بهترین غذایی که بیمار مبتلا به کرونا می تواند مصرف کند، چیست؟

پاسخ پزشکیکی از تازه ترین یافته در تغذیه بیمار کرونا که یک سوم تحتانی ریه او درگیر هست، می تواند برای رفع خلط خود از شربتی که حاوی خیار ، کمی زنجبیل ، شهد عسل با آب استفاده کند .

بهترین غذایی که بیمار مبتلا به کرونا می تواند مصرف کند، چیست؟

پاسخ پزشک: یکی از تازه ترین یافته در تغذیه بیمار کرونا که یک سوم تحتانی ریه درگیر هست و برای رفع خلط بهتر است از شربتی حاوی خیار ،کمی زنجبیل ،شهد عسل با اب استفاده شود .

بهترین نوشیدنیها برای فشار خون بالا چیست ؟

پاسخ پزشک: هفت نوشیدنی برای کاهش فشار خون : ۱- آب گوجه فرنگی ، شواهد و مطالعات پیشرفته در این زمینه پیشنهاد میکند که نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی در روز به سلامتی کمک میکند . ۲- آب چغندر قند ۳- آب آلو ۴- آب انار ۵- آب توت فرنگی ( berries )-۶- شیر کم چرب ۷- چای

چه مقدار وزن در رژیم کتوژنیک من از دست میدهم ؟

پاسخ پزشک: مقدار وزنی که شما در کل این رژیم از دست می دهید بستگی به شما دارد . مشخصأ انجام فعالیتهای ورزشی با این رژیم در سرعت کاهش وزن شما کمک می کند . اگر چه در افراد مختلف نتیجه فرق دارد، اگر از جنبه مثبت به آن نگاه کنیم نشان داده شده که بدن افراد در مسیر این رژیم تبدیل به یک ماشین سوخت چربی می شود و در افراد مختلف نتایج متفاوتی میدهد . و دستور غذاهای مختلفی در رژیم کتو وجود دارد که شما انتخاب میکنید .

آیا کسانی که رژیم گیاه خواری دارند طول عمر بیشتری دارند ؟

پاسخ پزشک: در واقع ، ازیک دیدگاه اگر به این سوال نگاه کنیم زندگی گیاهخواران ۶ تا ۹ سال طولانی تر است که نتیجه بزرگی هست . چون گیاهخواران اغلب بیشتر ورزش میکنند ، ازدواج در آنها بیشتر دیده شده،کمتر سیگار می کشند و کمتر الکل مصرف می کنند ، با این دیدگاه و فاکتورها می توان به افزایش طول عمر گیاهخواران نگاه کرد . ولی ازسوی دیگر رژیم گیاهخواری محض در طولانی مدت در سلامتی شما اثرات منفی دارد ، ۱- کاهش ویتامین  D -۲- کمبود مس ۳- آنمی ( کم خونی ) ۴- اضطراب ۵- افسردگی و حتی سایکوز در دراز مدت ۶- اختلات در خوردن ۷- کمبود کراتین اثرات مضر در عضلات و عملکرد مغز میتواند داشته باشد .

آیا پنیر برای فشار خون بالا خوب هست ؟

پاسخ پزشک:پنیر یک منبع مهم برای پروتئین و کلسیم در بدن شماست اما میزان چربیهای اشباع و نمک در آن بالاست که اگر زیاد مصرف شود باعث می شود که کلسترول خون و فشار خون شما افزایش یابد ، و ریسک ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش میدهد . در صورت مصرف پنیر میزان ۳۰ گرم به اندازه یک قوطی کبریت پنیر یا به اندازه (دو تا دو و نیم )مهره دومینو میتوانید از پنیرهای رژیمی استفاده کنید .

بین خواب و کاهش وزن چه ارتباطی وجود دارد؟

پاسخ پزشک: خواب کافی و با کیفیت خوب یک نقش اساسی در برنامه رژیم غذایی کاهش وزن دارد . مهمترین مطالعات نشان داده اند که نداشتن خواب کافی در حالی که تحت رژیم کاهش وزن هستید وزن کم نمیشود و شما افزایش وزن پیدا خواهید کرد .

نوشیدنیهایی که قبل خواب در شب کمک میکند که راحت بخوابید

پاسخ پزشک: شیر گرم ، شیر با طعم بادام ، شیر مالت ، چای سبز بدون کافئین ، چای سنبل الطیب ، چای بابونه ، دمنوشهای گیاهی ، آب نارگیل 

چگونه در دوران رژیم لاغری، گونه های برجسته داشته باشم؟

پاسخ پزشک: روش های طبیعی برای بدست آوردن گونه های برجسته :

۱- آلوئه ورا :زنانی که به مدت ۹۰ روز ، حدودیک قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا مصرف کردند باعث‌شده که گونه های چاق داشته باشند ، به طور متناوب میتوانید هر روز صبح یک لیوان( 250 cc)آب آلوئه ورا را بنوشید .

۲- سیب یا ماسک سیب : سیب را رنده کرده به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود بمالید و سپس به ملایمت آن رابشویید .

۳- گلاب و گلیسیرین : به نسبت مساوی ترکیب کنید و آن را هرشب بر روی گونه های خود بمالید و سپس اجازه دهید تا صبح بر روی صورتتان بماند و صبح با آب گرم بشویید .

۴- عسل : مصرف روزانه عسل برای زیبایی صورت مفید است .

۵- شیر : در سلامت و زیبایی پوست به علت داشتن آب ، آمینو اسید ، کلسیم ،ویتامین B12 و A و D مؤثر است .

۶- روغن زیتون از قدیمی ترین روش برای چاقی صورت شناخته شده است هم روش خوراکی و هم مالیدن به پوست صورت

۷- آواکادو :باافز‌ودن به وعده های غذایی مؤثر است .

۸- کره : ترکیب کره با شکر و ماساژ صورت

۹-به اندازه کافی آب بنوشید .

۱۰-از کرم ضد آفتاب هم استفاده کنید .

چطور بعد زایمان در دوران شیردهی، لاغر شوم؟

پاسخ پزشک: 

تغذیه مناسب : بیشتر از غذاهای گیاهی، از جمله میوه ها ،سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید . پروتئین بدون چربی را از منابع مختلف مصرف کنید. شیرینی و نمک را محدود کنید ، فعالیتهای بدنی در برنامه روزانه خود بگنجانید . بعد از زایمان واژینال بدون عارضه در طی چند روز پس از زایمان و پس از سزارین با ارائه توصیه های بهداشتی چهار تا شش هفته می توانید شروع به تمرینات سبک کنید . به کودک خود قبل از ورزش شیر دهید . حتی می توانید به پیاده روی همراه کودک خودبا کالسکه بروید. مقدار زیادی آب بنوشید . تغذیه با شیر مادر هم به کاهش وزن شما کمک میکند .

بازگشت شما به وزن قبل از بارداری ممکن هست شش تا یکسال طول بکشد ، با پذیرش تغییرات در بدن ، با خود آرام و صبور باشید . 

اونایی که سندرم التهاب روده (IBS)دارند چه غذاهایی باید بخورند ؟

پاسخ پزشک: 

بیشتر از این غذاها بخورید : لبنیات : شیر بدون لاکتوز ، شیر برنج ، شیر بادام ، شیر نارگیل ، ماست بدون لاکتوز ، پنیرهای سفت مانند فتا و .. میوه : موز ، بلوبری ، طالبی ، کریپ فروت ، کیوی ، لیمو ، پرتقال ، توت فرنگی

آجیل : بادام زمینی ، گردو و..🥜غلات : جو‌دوسر ، سبوس جو‌دوسر و سبوس برنج و‌ماکارونی فاقد گلوتن ، ذرت و آرد ذرت 🌾🌽. کمتر از این غذاها بخورید : شیر گاو و ماست و پودینگ و کاستارد ، بستنی ، پنیر ریکوتا و ماسکارپنه 🍦🍧میوه ها : سیب ، گلابی ، هلو ، گیلاس ، انبه ، هندوانه ، آلو وشلیل و توت سیاه و ..🍒🍎🍐🍉سبزیجاتی مثل : کنگر فرنگی ، مارچوبه ، جوانه بروکسل ، چغندر ، سیر و پیاز ، غلات کامل مانند گندم و گل کلم و قارچ 🥦🧄🧅

پروبیوتیک چیست و چه فوایدی دارد؟

پاسخ پزشک: 

 پروبیوتیکها میکروارگانیسمهای زنده ای هستند که وقتی هضم می شوند فواید زیادی برای سلامتی شما دارند . هشت مورد مفید که با مصرف پروبیوتیکها در شما ایجاد میشود ۱- کمک به تعادل در باکتریهای سیستم گوارشی شما

۲- کمک به پیشگیری و درمان اسهال

۳- کمک بعنوان مکملی برای پیشرفت بعضی از شرایط سلامتی مغزی و ذهنی شما

۴- بعضی از پروبیوتیکها کمک به سلامت قلب شما خواهد کرد.

۵- کاهش شدت آلرژیهای خاص و اگزما در شما

۶-کاهش علائم اختلالات گوارشی ( کولیت اولسراتیو و بیماری کرون )

۷- کمک به تقویت سیستم ایمنی ۸- کمک به کاهش وزن و از دست دادن چربی شکم

چه کار کنم که حداقل وزنم ثابت بماند؟

پاسخ پزشک: 

۱- صبحها یا بعد شام قدم بزنید . ۲- تنفس دیافراگماتیک را تمرین کنید . ۳- مدیتیشن انجام دهید . ۴- یک کتاب تازه بخونید . ۵- یک نقاشی رنگ کنید یا بکشید .۶- یک برنامه رقص برای خودتان هر روز داشته باشید . ۷- یک فعالیت فیزیکی مفرح برای خود درست کنید .۸- یوگا یا پیلاتس انجام دهید. ۹-شروع به تماشای فیلم در شب کنید ۱۰- با کسی که با او زندگی میکنید یک ارتباط و آرامش خوبی برقرار کنید . ۱۱-یک سرگرمی که لذتی شبیه به دوران کودکی شما دارد برای خود شروع کنید ۱۲- یک برنامه ورزشی خوب برای خود ترتیب دهید . ۱۳- یک برنامه روتین صبحگاهی هر روز برای خود تنظیم کنید . ۱۴- شروع به نوشتن یک مقاله یا خاطره کنید . ۱۵- سعی کنید افکار مثبت را در خود تقویت کنید ۱۶-شروع به اسکایپ با دوستان خود کنید ۱۷-یک دوره آنلاین ( online)برای خود شروع کنید.

تفاوت رژیم آنابولیک و کتوژنیک چیست ؟

پاسخ پزشک: 

رژیم دوره ای کتوژنیک اغلب با رژیم آنابولیک مقایسه میشود که یک چیز نیستند . رژیم آنابولیک با قطع کربوهیدرات در روزهای مشخصی از هفته برنامه ریزی میکند در حالی که بعدأ در آخر هفته آن را بالا می برد . به طور مثال ، هر هفته تقسیم به ۴ تا ۶ روز با رژیم کم کربوهیدرات و ۱ تا ۳ روز مصرف بالای کربوهیدرات . با اینکه متد یکسان هست ، رژیم دوره ای کربوهیدرات (آنابولیک) میزان جذب کربوهیدرات را به حدی نمی رساند که شما وارد فاز کتوزیس شوید . در رژیم آنابولیک با افزایش حجم عضله در بدنساز ها مواجه خواهید شد ولی در رژیم دوره ای کتوژنیک که به رژیم استاندارد تبدیل شده شما در روزهایی مصرف کربوهیدرات بالایی دارید و بدن گاهی وارد چرخه کتوزیس و گاهی از این چرخه بیرون می آید .

دلایل استاپ وزنی کدامند؟

پاسخ پزشک: 

۱- عادت بد به رژیم کالری شماری

۲- رژیم های تک وعده ای ( حجم زیاد شام یا نهار و حذف باقی وعده ها و میان وعده ها )

۳- ورزش نکردن و تمرینات تکراری

۴- مصرف نکردن میوه و سبزیجات

۵- استرس زیاد

۶- استراحت و خواب کم

۷- کم کاری تیروئید ؟؟؟؟

چرا افراد بعد از ترک رژیم، دوباره به وزن قبلی باز می گردند؟

پاسخ پزشک: 

هنگامی که افراد رژیم می گیرند در ابتدا بسیار سرحال هستند در تهیه غذا یا نگهداری یخچال با مواد غذایی سالم متاسفانه ، این برنامه، با گذشت هفته ها ،این مدیریت در رفتار برای کنترل وزن ،شروع به بازگشت میکند ، بیشتر رژیمهای غذایی به طور موقت در عده ای کار میکند و کنترل برنامه کاهش وزن را کنار میگذارند .شما به یک برنامه پایدارتر از رژیم ساده نیاز دارید .

راهکارها : تغییر سبک زندگی : ۵۰ درصد از هر وعده غذایی سبزیجات ، ۲۵ درصد پروتئین بدون چربی ، ۲۵ درصد کربوهیدراتهای سرشار از فیبر ، کاهش وزن شما به کنار احساس خوبی خواهید داشت وقند خون کنترل شده که برای حفظ و تثبیت وزن مفید هست .

توصیه های اصلی:۷ ساعت خواب در شب ، ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید ،۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کنید . این همان چیزیست که برای شما بهتر است و برای بلند مدت پایدارتر 

در رژیم افزایش وزن چه غذاهایی توصیه می شود؟

پاسخ پزشک: 

 ۱- حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات روزانه ۲- وعده هایی که کربوهیدرات نشاسته دار مثل پاستا ، برنج ، سیب زمینی در آن باشد ۳- لبنیات مثل شیر یا ماست پر چرب ۴- پروتئین مثل گوشت قرمز ، تخم مرغ و جوانه ها و حبوبات و گوشت سفید (مرغ ، بوقلمون) ۵- مصرف دو بار در هفته غذای دریایی به خصوص سالمون ،….۶- مصرف رو غن های اشباع نشده در میزان مناسب و کم ۷- سعی کنید میزان زیادی مایعات بنوشید (۶ تا ۸ لیوان آب در روز) اما توصیه می شود قبل از خوردن مایعات مصرف نکنید چون احساس سیری می کنید و غذایتان را خوب نمی خورید .

برای خوش فرم شدن شکم چه راهکارهای ورزشی است؟+

پاسخ پزشک: 

از وضعیت کدوم بخش از بدنتون ناراحت هستین ؟

شکم ؟ … ناراحت نباشید ، تنها با ۱۰ دقیقه ورزش روزانه میتونید بدنتون رو به شکلی زیبا و مناسب تبدیل کنید … در اینجا ۴ حرکت مفید که حتی میتونید تو خونه انجام داد: آموزش میدیم که تاثیر زیادی روی فرم دهی بدن دارن … ۱- به پهلوی چپ و روی زمین دراز بکشید ، پاها را کاملا صاف و کشیده نگه دارید و با صاف کردن دست چپ سعی کنید بدنتان را به سمت بالا ببرید . توجه داشته باشید که پاها همچنان صاف و کشیده باشند ( پای راست را جلوی پای چپ قرار دهید ). دقت کنید که بدنتان کاملأ صاف باشد . دست راست خود را بالای سر برده و کشیده نگه دارید . و سعی کنید تا ۳۰ ثانیه این حالت را حفظ کنید . سپس با پهلوی سمت راست نیز انجام دهید . دقت کنید که به گردن خود فشار نیاورید . این تمرین را ۱۰ تا ۱۲ بار انجام دهید . پیشنهاد میشود در ابتدا با ۱۵ ثانیه شروع کرده و ۳ بار تکرار کنید و به مرور به ۱ دقیقه برسانید .

۲- روی زمین دراز بکشید و زانو ها را خم کنید طوری که کف پا روی زمین قرار گیرد .دستها را زیر سر قرار دهید . سعی کنید بدن خود را به سمت بالا ببرید طوری که بدنتان از قسمت معده تا ناحیه شکم حالت لوله شده پیدا کند . برای بازگشت به حالت اول سعی کنید ابتدا ناحیه معده ، سینه ، شانه ها و در نهایت چانه را به سمت پایین ببرید . توجه داشته باشید که به چانه و گردن ، در حین تمرین فشار وارد نکنید . پیشنهاد میشود حتی بعد از خلاص شدن از چربی های شکمی باز هم این تمرین تکرارشود . بهتر است این تمرین را ۳ بارو هر بار ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید .

۳- این تمرین به نظر ساده میاید اما تمرینی ثأثیر گذار میباشد . روی زمین دراز بکشید کف دستها را در پهلوی خودو روی زمین قرار دهید . پاها را به سمت بالا برده و با یک حرکت کمر خود را از زمین جدا کنید . و با فشار آوردن به دستها این حالت را حفظ کنید . سعی کنید کنی بالاتنه خود را نیز به سمت بالا ببرید . توجه داشته باشید که به گردن فشار نیاورید . این حرکت را ۱۰ تا ۱۲ بار انجام دهید .

۴- روی زمین دراز بکشید ، زانوها را خم کنید ، طوری که کف پا روی زمین قرار گیرد . دستها را زیر سر قرار دهید . سعی کنید تنها با چرخش در سمت راست و بلند کردن سمت راست خود ، خود را به سمت بالا و زانوی چپ برسانید . این تمرین را با سمت چپ نیز انجام دهید . پیشنهاد میشود این حرکت ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار شود .

چگونه می توان بعد زایمان یا در دوران شیردهی لاغر شد؟

پاسخ پزشک: 

تغذیه مناسب : بیشتر از غذاهای گیاهی ، از جمله میوه ها ،سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید . پروتئین بدون چربی را از منابع مختلف مصرف کنید. شیرینی و نمک را محدود کنید ، فعالیتهای بدنی در برنامه روزانه خود بگنجانید . بعد از زایمان واژینال بدون عارضه در طی چند روز پس از زایمان و پس از سزارین با ارائه توصیه های بهداشتی چهار تا شش هفته می توانید شروع به تمرینات سبک کنید . به کودک خود قبل از ورزش شیر دهید . حتی می توانید به پیاده روی همراه کودک خودبا کالسکه بروید.

مقدار زیادی آب بنوشید . تغذیه با شیر مادر هم به کاهش وزن شما کمک میکند .

بازگشت شما به وزن قبل از بارداری ممکن هست شش تا یکسال طول بکشد ، با پذیرش تغییرات در بدن ، با خودآرام و صبور باشید .

برای کاهش وزن در وعده صبحانه چه چیزهایی بخوریم؟

پاسخ پزشک:

صبحانه یکی از اصلی ترین وعده های غذایی است. خوردن تخم مرغ یک صبحانه چربی سوز و کامل و سرشار از مواد مغذی است. جوانه گندم، موز، ماست و اسموتی ها توت ها گریپ فروت نوشیدن قهوه در صبح به بالا بردن متابولسیم و چربی سوزی کمک می کند. کیوی، چای سبز، دانه های چیا، غلات جو دو سر و مغز آجیل ها البته در کنار یک صبحانه مناسب رژیم غذایی سالم خود را هم باید داشته باشید

آیا مصرف قهوه موجب لاغری می شود؟

پاسخ پزشک:

یکی از ویژگی های مثبت قهوه توانایی سرکوب اشتها است و این بی اشتهایی موجب تحریک فرآیند کالری سوزی در بدن شما می شود. نوشیدن مناسب قهوه حداقل دو فنجان، حداکثر 4 فنجان در روز کافی است. زمان نوشیدن قهوه یک بار قبل از صبحانه و خوردن قهوه بعد از وعده های غذایی دیگر است. بهترین قهوه برای لاغری اسپرسو است. توصیه می شود قهوه را با شکر نخورید بعد از نوشیدن قهوه ورزش کنید البته در کنار آن یک رژیم غذایی سالم را توصیه می کنم.

آیا ورزش بر لاغری تأثیر دارد؟

پاسخ پزشک:

اگر به دنبال کاهش وزن واقعی هستید از ترکیب ورزش و محدودیت رژیم غذایی در کنار هم استفاده کنید هم کالری بیشتری می سوزانید و هم میزان مصرف خود را کم کرده اید. یک ساعت ورزش به طور مداوم در کنار سبک زندگی سالم اگر به طور مداوم باشد برای سلامتی شما بسیار موثر است و کاهش وزن شما ثابت می ماند.

آیا هنگام خواب هم چربی سوزی اتفاق می افتد؟

پاسخ پزشک:

نه خیلی زیاد. بدن حتی زمانی که خواب هستید از انرژی مصرف می کند که این به فاکتورهای زیادی بستگی دارد مانند سوخت و ساز و میزان کمیت و کیفیت خواب و جنس افراد. بیشترین میزان چربی سوزی در فاز خواب عمیق یعنی REM (حرکت سریع چشم به هنگام خواب عمیق). هرچه توده بدنی بیشتر باشد در مدت استراحت و خواب کالری بیشتری سوزانده می شود. مردان از زنان هم وزن خود در هنگام استراحت کالری بیشتری می سوزانند چون حجم عضلات بیشتری دارند. عضلات در حالت استراحت نسبت به چربی ها کالری بیشتری می سوزانند.

میزان کاهش وزن در هر دوره در مردان و زنان چقدر است؟

پاسخ پزشک:

اغلب افراد حداقل یک بار در طول طندگی خود یک بار رژیم گرفته اند در حالی بدن آنها مقاومتی در برابر رژیم لاغری دارد به پزشک مراجعه می کنند بنابراین روند کاهش وزن 1 تا 3 کیلو برای زنان و دو تا 4 کیلو برای مردان در هر دوره 21 روزه کاملا طبیعی و مناسب است البته اگر رژیم خیلی با دقت رعایت شود ممکن است میزان کاهش وزن بیشتری هم داشته باشند.