[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم
دکتر سپیده مدعی نما » مشاوره تغذیه » برای درمان کیست تخمدان چه بخوریم؟

برای درمان کیست تخمدان چه بخوریم؟

بیماری کیست تخمدان برای بیشتر افراد موضوع جدیدی نیست. اکثر خانم ها کیست سینه و تخمدان را تجربه می کنند یا از دهان برخی  شنیده اند. کیست های تخمدان اغلب خوش خیم و بی دردسر هستند و با تجویز قوص های پیشگیری از بارداری کنترل می شوند، اما تخمدان هایی که کیست ساز هستند مدتی پس از درمان، کیست دیگری می سازند. در این مقاله از سایت دکتر مدعی نما، مشاوره تغذیه و رژیم درمانی به این موضوع می پردازیم که چه غذاهایی در کنترل و درمان کیست تخمدان موثر هستد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک یا همان کیست تخمدان شرایط هورمونی مزمنی است که در زنانی که در سنین باروری قرار دارند، بروز می کند. این ناهنجاری 5 تا 10 درصد زنان سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری ها و مشکلات مرتبط با کیست تخمدان با افزایش ترشح هورمون های مردانه، اختلالات قاعدگی نشان می دهد و مشکلات باروری و حتی ناباروری و پس از ان پرمویی مردانه  (مثل درآرودن ریش)، آکنه و طاسی مردانه را به دنبال دارد. در واقع می توان گفت PCOS شایع ترین علت ناباروری تخمدانی در زنان است.

از دیگر بیماری ها و مشکلات کیست تخمدان می توان به ناهنجاری هایی مانند افزایش شیوع چاقی، چاقی شکمی، مقاومت به انسولین و افزایش ترشح انسولین توسط بدن برای جبران این مقاومت و در نتیجه خطرات بیماری های قلبی – عروقی، اختلالات چربی خون، افزایش التهاب بدن،  افزایش فشارخون، افزایش شیوع گرفتگی عروق و نیز سطوح بالای افسردگی و پریشانی روانی اشاره کرد. بنابراین کیست تخمدان در ارتباط با علائم و عوارض متفاوتی است که در کوتاه مدت و طولانی مدت، بسته به شدت بیماری، فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

طی 30 سال گذشته مدارک بسیاری نقش محوری و اساسی مقاومت به انسولین و افزایش قند خون را در کیست تخمدان بیان کردند. که البته این اختلالات در افراد چاق و دارای اضافه‌وزن شیوع بیشتری دارد.

چاقی و اضافه‌ وزن در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

چاقی و اضافه ‌وزن، مخصوصاً چاقی مرکزی در نوجوانان و بزرگ ‌سالان و افزایش وزن بعد از نوجوانی، پیشگویی‌کننده‌ی افزایش احتمال پرمویی مردانه و آشفتگی‌های قاعدگی در کیست تخمدان است. به طور کلی 40 تا 60 درصد زنان دارای کیست تخمدان، چاقی یا اضافه وزن دارند. چاقی شکمی حتی در زنان لاغری که مبتلا به کیست تخمدان‌ هستند نسبت به زنان سالم هم وزن بیشتر است.

کاهش وزن و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

اکثریت مطالعات،  

تأثیرات مثبت کاهش وزن متوسط (5-10%) بر بهبود و تعدیل خطرات بیمارهای قلبی عروقی و دیابت و عوامل هورمونی تناسلی و در نتیجه کیست تخمدان را تایید کرده‌اند. اما آنچه مهم‌تر از کاهش وزن و نیز مشکل تر از آن است حفظ وزن کاهش یافته است. لازم است بدانید که ممکن است با وجود این کاهش وزن 5 تا 10 درصدی فرد هنوز چاق و دارای اضافه‌ وزن باشد ولی همین میزان کاهش وزن برای درمان بسیار کمک‌کننده خواهد بود. مصرف غلات سبوس‌دار، حبوبات، میوه و سبزی به درمان کیست تخمدان کمک می‌کند.

برای دریافت رژیم غذایی مخصوص بیماری کیست تخمدان، انتخاب یک مشاوره تغذیه زبردست و ماهر می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی، می توانید به خانم دکتر مدعی نما مراجعه نمایید.
برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره های 22792439 -22792458- 021 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر مدعی نما دیدن فرمایید.

رژیم درمانی در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

– کربوهیدرات

به طور کلی رژیم مناسب برای درمان کیست تخمدان و نیز پیشگیری از آن، رژیم دیابتی و محدود از قند های ساده است. در این رژیم قند های ساده مثل آب نبات، شکلات، مربا، عسل، نوشابه، بستنی، شکر، قند، میان وعده ‌های چرب و شیرین نظیر چیپس و پفک، بیسکویت شکردار، کیک و شیرینی و به طور کلی هر ماده غذایی شیرین و قندی محدود می‌شود و غذاهایی با کربوهیدرات‌ های پیچیده نظیر نان سنگک و سایر غلات کامل و سبوس‌دار، حبوبات، میوه و سبزی و نیز آجیل و مغز ها مورد توجه قرار می‌گیرد. این رژیم از دو جهت به درمان کیست تخمدان کمک می‌کند:

1. کمک به کنترل قند خون

2. کنترل و کاهش وزن

چربی

تحقیقات جدید نقش چربی‌ ها و روغن‌های مصرفی در تنظیمات هورمونی بدن را بیش از پیش مورد
تأیید قرار می ‌دهند. آنچه که محققان در تولید و ترشح هورمون ‌های مردانه و زنانه در ارجحیت می‌دانند نسبت امگا6 مصرفی به امگا3  مصرفی فرد
است. از آنجایی که روغن ‌های امگا6  به میزان طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارند، افزایش مصرف روغن‌ امگا3 مورد توصیه قرار می‌گیرد. مصرف مکمل امگا 3 (3 کپسول در هفته) و نیز مصرف حداقل 2 وعده غذایی حاوی ماهی و غذاهای دریایی، مصرف مغزها، سویا، روغن بذر کتان و کانولا در تنظیم این نسبت بسیار کمک‌کننده است و نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماری‌های هورمونی نظیر کیست تخمدان خواهد داشت.

مکمل ها

مصرف مکمل ویتامین D و کلسیم نقش چشمگیری در کاهش مقاومت به انسولین و در نتیجه کنترل قند خون خواهد داشت. چنین فاکتوری عامل مهمی در پیشگیری و درمان کیست تخمدان به حساب می‌آید. البته لازم است بدانید که بهترین مکمل‌های  کلسیم، جذبی به اندازه جذب کلسیم شیر دارند. از این رو بهترین منبع تأمین کلسیم مورد نیاز، مصرف شیر و لبنیات خواهد بود و بهترین راه تأمین ویتامین D بدن قرار گرفتن در معرض نور خورشید 10 تا 15 دقیقه صبح و عصر خواهد بود.

 پروتئین

البته رژیم‌ های دیگری نظیر رژیم حاوی کربوهیدرات و قند پایین که در آن به جای کربوهیدرات مصرف غذا های پروتئینی نظیر مرغ و ماهی و آجیل و سویا افزایش یافته باشد نیز می‌تواند برای درمان کیست تخمدان مناسب باشد. در این رژیم به مصرف روغن‌های کانولا و کلزا توجه شده و روغن ‌های جامد و غذا های چرب ممنوع می‌باشد.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی نقش مهمی در کنترل قند خون، تنظیم چربی خون و کاهش وزن دارا می ‌باشد که همگی از عوامل مهم در درمان کیست تخمدان هستند. حال این فعالیت بدنی مناسب می‌تواند به صورت پیاده‌روی 1 ساعت در روز، با سرعت ثابت و سطح بدون شیب باشد یا ورزش‌هایی مانند شنا، دوچرخه ‌سواری، و یا هر فعالیتی که بدن شما را به صورت هماهنگ به تحرک وا‌ می‌دارد. فراموش نکنید که ضرورتی ندارد ورزش و رژیم غذایی حتماً وزن شما را به وزن ایده‌آلتان برساند بلکه کاهش 5 تا 10% وزن شما را به هدف درمانی کاهش وزن خواهد رساند.

نتیجه گیری کلی

بیماری کیست تخمدان بیماری نسبتا شایع در بین دختران و زنان جوان است و در کنار مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک لازم است به مساله تغذیه نیز توجه جدی شود زیرا تغذیه موجب کنترل ساخت کیست از سوی رحم و تخمدان می شود. از این رو کنترل این بیماری با مصرف مکمل های غذایی و مکمل های امگا3، پروتئین، چربی و کربوهیدرات و هم چنین کاهش وزن امکان پذیر است.

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

هفت مرحله برای شکم صاف در 7 روز

هفت مرحله برای شکم صاف در 7 روز

خیلی از مواقع پیش امده است برای مراسم عروسی یا مهمانی که برایتان بسیار مهم است شرکت کنید و می خواهید لباس خاص بپوشید اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *