تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم

Search
Close this search box.
افسردگی-چاقی-بارداری-

رابطه بین چاقی و افسردگی در بارداری چیست؟

افسردگی و چاقی دو مورد از شایع ترین عارضه های دوران بارداری هستند و با خطرات جدی سلامتی هم برای مادر و هم برای کودک همراه هستند. اگرچه مطالعات متعددی اثرات فردی افسردگی یا چاقی را بر مادران و فرزندانشان تحلیل کرده‌اند، اثرات مرتبط با وقوع همزمان هر دو اختلال تاکنون به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته است. رابطه بین افسردگی و چاقی بسیار پیچیده است و هنوز مشخص نیست که آیا افسردگی مادر منجر به چاقی می شود یا برعکس. به خوبی شناخته شده است که محیط داخل رحمی نقش مهمی در میانجی‌گری اثرات افسردگی و چاقی در مادر بر برنامه‌ریزی جنین دارد و خطر ابتلای کودک به پیامدهای منفی را افزایش می‌دهد.

افسردگی و چاقی در دوران بارداری

افسردگی و چاقی از شایع ترین عوارض دوران بارداری هستند و با خطرات جدی سلامتی هم برای مادر و هم برای فرزندش همراه هستند. در مادر، این خطرات شامل فشار خون بارداری، پره اکلامپسی، دیابت بارداری، سزارین و زایمان زودرس، کاهش شروع و مدت شیردهی، و پیوند ضعیف مادر با فرزندش است. ارتباط بین افسردگی و چاقی بسیار پیچیده است زیرا آنها بر یکدیگر تأثیر می گذارند. اگرچه چند مطالعه هیچ ارتباط معنی‌داری را بین اضافه وزن و یا چاقی مادر و علائم افسردگی یا برعکس گزارش نکرده‌اند. شواهد نشان داده‌اند که در میان زنان باردار، زنان مبتلا به افسردگی بیشتر در معرض ابتلا به چاقی هستند تا افراد غیر افسرده. همچنین نشان داده شده است که زنان چاق باردار نسبت به وزن طبیعی، آسیب پذیرتر از زنان باردار در برابر علائم افسردگی در دوران بارداری و یا در دوره پس از زایمان هستند.

افسردگی و چاقی از عوامل خطر شناخته شده برای عوارض و مرگ و میر هستند، اما میزان ارتباط علّی این دو وضعیت هنوز مشخص نشده است. اگرچه بیشتر مطالعات توجه را تنها بر روی تأثیر فردی آنها متمرکز کرده است، وقوع همزمان هر دو اختلال در دوران بارداری ممکن است منجر به خطر بیشتر در زنان و در نتیجه فرزندان آنها شود. در واقع، شواهد نشان داده‌اند که افسردگی و چاقی مادر می‌تواند با افزایش خطر تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد، رشد جسمی، شناختی و اجتماعی-عاطفی پایین‌تر از حد مطلوب، عملکرد تحصیلی ضعیف‌تر، و کاهش وزن، بر نسل بعدی تأثیر بگذارد.

علیرغم این نتیجه گیری شهودی که بسیاری از زنان باردار می توانند هم افسردگی و هم اضافه وزن چاقی را تجربه کنند و قرار گرفتن در معرض ترکیبی با این اختلالات با خطر بیشتری برای پیامدهای منفی بارداری همراه است، اثرات دوگانه آنها تاکنون به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما چندین مورد بیولوژیکی و مسیرهای روانشناختی پیشنهاد شده است. به طور خاص، تنظیم زدایی محور هیپوتالاموس-هیپوفیز آدرنال (HPA)، سیستم التهابی/ایمنی، اختلالات متابولیک، مانند مقاومت به انسولین، و تغییرات میکروبیوتای روده به عنوان واسطه‌های بیولوژیکی این ارتباط پیشنهاد شده‌اند، در حالی که نارضایتی بدن، عزت نفس پایین. تجربیات انگ زدن، آسیب شناسی روانی اختلال خوردن و همچنین درد فیزیکی به عنوان واسطه های روانی-اجتماعی پیشنهاد شده اند.

با توجه به این پیشینه، در این بررسی قصد داریم داده‌هایی را در مورد اثرات افسردگی، چاقی و بیماری‌های همراه آنها در دوران بارداری بر سلامت مادر و پیامدهای منفی فرزندان مورد بحث قرار دهیم. ما در مورد چگونگی تغییر مکانیسم‌های بیولوژیکی مختلف در محیط جنین و همراه با شرایط همراه در بارداری بحث خواهیم کرد که ممکن است در افزایش خطر اختلالات ذهنی و متابولیک در طول عمر فرزندان نقش داشته باشد. شناسایی مکانیسم‌های ایجادکننده و نشانگرهای زیستی قابل هدف احتمالی که در زنان چاق و افسرده همراه با آسیب‌پذیری فرزندان مرتبط است، می‌تواند امکان معرفی استراتژی‌های مداخله‌ای جدید، به‌موقع و هدفمند را که از اوایل بارداری شروع می‌شود، فراهم کند که ممکن است برای سلامت مادر مفید باشد و همچنین سلامت و رشد عصبی کودک.

چاقی در بارداری

برنامه ریزی جنین، محیط داخل رحمی و اثرات آن بر پیامدهای نوزادی: نقش استرس و افسردگی

شواهد رو به رشد از نقش مهمی برای محیط داخل رحمی در شکل‌دهی به رشد جنین و سلامتی یا خطر بیماری کودک بعدی حمایت می‌کند. در واقع، مغز جنین در حال رشد به ویژه حساس به چندین ناملایمات محیطی درون رحمی است که می‌تواند منجر به پیامدهای بلندمدت شود. این پدیده که به عنوان “برنامه ریزی اولیه زندگی” شناخته می شود، به طور گسترده در رابطه با مواجهه فردی با افسردگی و یا چاقی مادر در دوران بارداری مورد مطالعه قرار گرفته است، اما اطلاعات کافی در مورد اثرات همبودی آنها بر رشد جنین وجود ندارد. به طور خاص، یک شکاف دانش عمده مربوط به مسیرهای (عصبی) بیولوژیکی است که توسط افسردگی و چاقی همراه در بارداری تغییر می‌کنند و آسیب‌پذیری جنین را در ایجاد تغییرات خلقی و یا اختلالات متابولیک در مراحل بعدی زندگی شکل می‌دهند.

استرس مادر

تکثیر، تمایز، مهاجرت و تجمع نورون های جنینی که برای کل دوره بارداری اتفاق می افتد، فرآیندهای بیولوژیکی هستند که عمدتاً از نظر ژنتیکی تعیین می شوند و به طور اپی ژنتیکی هدایت می شوند. با این حال، آنها همچنین به شدت تحت تأثیر عوامل محیطی هستند، که استرس مادر یکی از مصادیق ناملایمات خارجی است. توجه داشته باشید، مغز در حال رشد حساس ترین اندام به اثرات استرس در دوران قبل از تولد است، زیرا در طول زندگی جنینی دستخوش تغییرات اساسی در رشد ساختاری و اتصال می شود. شواهد از مدل‌های بالینی نشان‌دهنده وجود پیامدهای طولانی مدت قرار گرفتن در معرض استرس قبل از تولد است که شامل تغییرات در سطح رفتاری و مولکولی است. به عنوان مثال، چندین پارادایم استرس قبل از تولد (به عنوان مثال استرس مهار، استرس شنا اجباری، ازدحام بیش از حد، قرار گرفتن در معرض نور روشن و محرومیت از غذا) با ایجاد رفتارهای بازدارنده در فرزندان، مانند کاهش فعالیت در آزمایش میدان باز مرتبط است.

علاوه بر این، مستقل از نوع عامل استرس زا خاص اعمال شده، همه این مطالعات به طور مداوم نشان داده اند که دستکاری های طولانی مدت قبل از تولد، یادگیری و حافظه فضایی را مختل می کند، با تأثیری که نه تنها در نوجوانی، بلکه در بزرگسالی نیز قابل مشاهده است.مطالعات اپیدمیولوژیک همچنین از داده های بالینی حمایت کرده است، به عنوان مثال نشان می دهد که استرس مادر در دوران بارداری، از جمله قرار گرفتن در معرض سوگ، بلایای طبیعی یا تروریسم و ​​همچنین مشکلات مالی و روابط، با افزایش بروز مشکلات خلقی و رفتاری در ارتباط است.قرار گرفتن در معرض استرس مادر قبل از تولد که در طول دوره بارداری رخ می دهد، اثرات وابسته به جنسیت بر رشد مغز در نواحی بسیار دوشکل جنسی دارد که در تنظیم خلق و خو، پاسخ های استرس، عملکرد متابولیک، سیستم عصبی خودمختار نقش دارند. با این حال، اگرچه ادبیات نشان می‌دهد که تأثیر استرس مادری وابسته به جنسیت مربوط به زمان و ناحیه مغزی خاص است، اطلاعات کمی در مورد مکانیسم‌های زیربنایی این تفاوت‌های جنسیتی و آسیب‌پذیری متفاوت برای ایجاد پیامدهای منفی در فرزندان پسر و دختر وجود دارد.

کلام آخر

همه این یافته‌ها به وضوح نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض استرس در اوایل زندگی نقش کلیدی بر برنامه‌ریزی رشد جنین دارد و پیامدهای کوتاه‌مدت و بلندمدت را بر فرزندان در معرض قرار می‌گیرد و نشان می‌دهد که مداخلات طراحی‌شده برای شکل‌دهی به تغییرات بیولوژیکی مرتبط با چنین مواجهه‌هایی می‌تواند به طور قابل قبولی داشته باشد. اثرات محافظتی عمیق بر رشد جنین و سلامت بلند مدت دارد.

مراجعه به یک مشاوره تغذیه خوب می تواند وزن مادران باردار را در طول دوران بارداری کنترل کند تا از بروز عوارض ناخواسته ناشی از چاقی جلوگیری به عمل آد.

منبع:

https://www.nature.com/articles/s41380-020-0813-6

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =