[021 ] 22792439 -22792458
تهران ، خیابان پاسداران ، بوستان دهم ، پلاک 121 ، واحد 8 ، طبقه سوم
دکتر سپیده مدعی نما » مشاوره تغذیه » فاكتورهای تغذيه ای مرتبط با سنگ کلیه

فاكتورهای تغذيه ای مرتبط با سنگ کلیه

سنگ کلیه رسوبات کوچک و سختی است که در کلیه ها ایجاد می شود. آنها در صورت کاهش ادرار یا افزایش برخی مواد خاص مانند مواد معدنی و نمک در بدن ایجاد می شوند. تغییر در رژیم غذایی می تواند از بروز آنها جلوگیری کند. گاهی تغییر در رژیم غذایی می توان عامل به وجود آمدن سنگ کلیه باشد. مصرف غذاهایی که دارای مواد خاص زیادی هستند، مانند اگزالات می توانند منجر به تشکیل سنگ کلیه شوند. هنگامی که غلظت زیاد مواد شیمیایی باعث ایجاد بلورهای ریز در ادرار می شود، سنگ ها در کلیه ها ایجاد می شوند و سپس شروع به چسبیدن به یکدیگر می کنند و یک سنگ در حال رشد را ایجاد می کنند.

در این نوشتار، ما برخی از رژیم غذایی را که فرد می تواند برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه، از جمله غذاهای مصرفی و اجتناب از آنها، انتخاب کند را بیان می کنیم.

غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید از آنها دوری کنید

بررسی و اجمالی و کلی ما در این قضیه به این صورت است، سنگ کلیه در مجاری ادراری از چند طریق ایجاد می شود. کلسیم می تواند با مواد شیمیایی مانند اگزلات یا فسفر در ادرار ترکیب شود. اگر این مواد به قدری غلیظ شود و جامد شوند این اتفاق پدید می آید. سنگ کلیه همچنین می تواند در اثر تجمع اسید اوریک نیز ایجاد شود. تجمع اسید اوریک در اثر متابولیسم پروتئین ایجاد می شود. دستگاه ادراری برای دفع مواد جامد طراحی نشده بنابراین جای تعجب نیست درد سنگ کلیه بسیار دردناک است. خوشبختانه می توان از طریق رژیم غذایی از این امر جلوگیری کرد.

چه بخورید چه بنوشید

اگر میخواهید از بروز سنگ کلیه جلوگیری کنید آنچه میخورید و می نوشید به اندازه آنچه نباید بخورید و بنوشید مهم است. در اینجا چند قانون مهم ذکر می شود که باید رعایت شود:

 • مایعات به ویژه آب در رقیق شدن مواد شیمیایی تشکیل دهنده سنگ بسیار کمک می کند سعی کنید دو لیوان آب حداقل در روز بنوشید.
 • میزان مصرف مرکبات را بالا ببرید. مرکبات و آب هر کدام می توانند به کاهش و جلوگیری از تشکیل سنگ در اثر سیترات طبیعی کمک کند. منابع خوب مرکبات شامل لیمو پرتغال و گریپ فروت است
 • مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D بخورید.
 • اگر میزان کلسیم دریافتی شما کم باشد یا به هر دلیل مشکل عدم جذب کلسیم در بدن وجود داشته باشد، ممکن است سطح اگزالات افزایش پیدا کند.
 • ترجیح داده می شود کلسیم خود را از طریق مواد غذایی به جای مکمل دریافت کنید زیرا این موارد با تشکیل سنگ کلیه در ارتباط می باشد.
 • منابع خوب کلسیم مانند شیر ماست پنیر می باشد.
 • منابع بسیار خوب گیاهی کلسیم مانند حبوبات توفو سبزیجات سبز تیره آجیل و دانه ها می باشد.
 • اگر طعم شیر گاو را دوست ندارید و یا اگر معده شما سازگاری ندارد می توانید از شیر بدون لاکتور و شیر غنی شده سوبا استفاده کنید. هر چند اطمینان زیادی حاصل کنید که غذاهای ویتامین D  به بدن برسد خصوصا در ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و زرده تخم مرغ میزان بسیار زیادی کلسیم یافت می شود.

غذا و نوشیدنی برای جلوگیری از سنگ کلیه

 • مصرف نمک را محدود کنید. سطح بالای کلسیم در بدن می تواند موجب تجمع کلسیم در ادرار شود. از افزودن نمک به غذا خودداری کنید و برچسب های موجود در غذاهای فرآوری شده را بررسی کنید تا میزان سدیم آن را بدانید.
 • فست فودها می توانند سدیم زیادی داشته باشند اما غذاهای معمولی رستوران هم می توانند سرشار از سدیم باشند. اگر توانایی دارید از آنچه در منو سفارش می دهید نمکی اضافه نکنید.
 • همچنین آنچه را می نوشید یادداشت کنید. برخی از آب میوه های سبزیجات دارای سدیم زیادی هستند.
 • مصرف پروتئین حیوانی را کاهش دهید. بسیاری از منابع پروتئین مانند گوشت قرمز، گوشت خوک، مرغ، ماهی، تخم مرغ میزان اسید اوریک را بالا می برد. مصرف زیاد پروتیئین ماده شیمیایی ادرار مانند سیترات را کم می کند.
 • وظیفه سیترات جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه است. از گزینه های جایگزین پروتیئین حیوانی می توان به کینووا، توفو، هوموس، دانه چیا و ماست یونانی اشاره کرد. از آنجا که پروتئین برای سلامت کلی مهم است. در مورد غذایی که باید روزانه بخورید باید با یک مشاوره تغذیه خود در میان بگذارید.
 • رژیم غذایی گیاهی ممکن است ایده آل باشد. اگزالات را عاقلانه بخورید. غذاهای حاوی این ماده شیمیایی ممکن است تشکیل سنگ کلیه را زیاد کند.
 • اگر سنگ کلیه داشتید ممکن است مایل باشید اگزالات را از رژیم خود به طور کامل کاهش دهید یا از بین ببرید.
 • اگر می خواهید از سنگ کلیه جلوگیری کنید با پزشک خود مشورت کنید تا محدودیت های این غذاها را برای شما تشخیص بدهد.
 • اگر غذاهای حاوی اگزالات مصرف می کند سعی کنید همواره به همراه آنها منبع کلسیم بخورید یا بنوشید. این به شما کمک می کند تا اگزالات حین هضم قبل از رسیدن به کلیه ها به کلسیم متصل شود.
 • غذاهای حاوی اگزالات مانند شکلات چغندر آجیل چای ریواس اسفناج سوسیس و سیب زمینی های شیرین می باشد.
 • از نوشیدمی های کولا پرهیز کنید زیرا سرشار از فسفات ماده شیمیایی دیگری که می تواند باعث تشکیل سنگ کلیه شود.
 • مصرف قند اضافی را کاهش دهید یا از بین ببرید. قندهای اضافه شده را نباید مصرف کنید و آنها را باید از رزیم غذایی خود حذف کنید.
 • قندها و شریت هایی هستند که به غذاها و نوشیدنی های فرآوری شده اضافه می شود. ساکاروز اضافه شده فروکتوز اضافه شده نیز ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. به مقدار قندی که مصرف می شود در غذاهای فرآوری شده مانند کیک میوه نوشیدمنی غیرالکلی و آب میوه ها توجه داشته باشید. سایر نام های شکرهای معمول شامل شربت ذرت فروکتوز متبلور، عسل شهد گل، شربت برنج قهوه ای و نیشکر است.

نکاتی برای رژیم سنگ کلیه

داشتن سنگ کلیه خطر ابتلا مجدد به آن را افزایش می دهد. مگر اینکه به طور فعال در پیشگیری از آن تلاش کنید. این به معنای مصرف داروهایی است که برای شما تجویز شده و تماشای آن چیزی است که می خورید و می نوشید. اگر در حال حاضر سنگ دارید پزشک آزمایش های تشخیصی را برای تعیین نوع سنگ انجام می دهد و پس از آن با مشاورین تغذیه می توانید یک برنامه غذایی خاص مانند رژیم غذایی دش تجویز می شود.

نکاتی برای پیشگیری از سنگ کلیه

 • روزانه حداقل 12 لیوان آب بنوشید و از فواید و تاثیر آب بر کلیه غافل نشوید.
 • آب مرکبات مانند آن پرتغال بنوشید.
 • در هر وعده غذایی حداقل سه بار در روز غذای غنی از کلسیم بخورید.
 • مصرف پروتیئن حیوانی را محدود کنید.
 • میزان مصرف نمک و شکر را محدود کنید و محصولاتی حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا بنوشید.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی های سرشار از اگزالات و فسفات ها خودداری کنید.
 • از خوردن و نوشیدن هر چیزی که باعث کمبود آب بدن شما شود مانند الکل نیز خودداری کنید.

نتیجه گیری

در نتیجه ارتباط بین سنگ کلیه و رژیم غذایی یک ارتباط تنگاتنگ وجود دارد. متوجه شدیم که سنگ کلیه یک وضعیت دردناک است و موثرترین ابزار برای مدیریت و پیشگیری از سنگ کلیه رزیم غذایی می باشد. هیدراته ماندن بدن مصرف برخی مواد غذایی حاوی نمک و شکر و ترکیب کلسیم و غذاهای حاوی کلسیم با غذاهای غنی از اگزالات از عناصر مهمی است که در رژیم غذایی سنگ کلیه به شما کمک می کند.

دکتر سپیده مدعی نما

دکتر سپیده مدعی نما

پزشکی عمومی ( GP )
تخصص در زمینه رژیم های درمانی بزرگسالان ( کاهش و افزایش وزن )، انواع رژیم های درمانی برای بیماری های داخلی و متابولیک
سوابق کاری
1- به مدت یکسال در تهران و در درمانگاه تاکسیرانی طبابت نموده.
2- 5 سال در شهرستان صومعه سرا مطب داشته و در حیطه پزشک عمومی خدمات ارائه داده اند.
3- 1 سال فعالیت در زمینه پوست و مو و …
4- 10 سال مشاوره تناسب اندام قبل و بعد از جراحی های زیبایی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

چرا احساس خستگی می‌کنیم؟

چرا احساس خستگی می‌کنیم؟

آیا شما همه اوقات خسته اید؟ آیا توجه کرده اید که چگونه خستگی زندگی شما را مختل می کند و باعث می شود احساس ضعف کنید؟ آیا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *